Историјски преседан: Зеленски „отео“ опозиционара и нуди Русима да га размени за стране плаћенике
© Sputnik / Viktor Tolochko
/ Пратите нас
Случај да председник једне земље „отме“ опозиционог лидера, а онда покуша да га размени за ратне заробљенике и свог држављанина преда туђој земљи није забележен у историји, каже руски експерт Александар Дудчак, коментаришући „случај Медведчук“.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Предлог председника Украјине Владимира Зеленског који је понудио Русији да Виктора Медведчука, бившег посланика странке Опозициона платформа - За живот, размени за Украјинце које је заробила руска војска је преседан, сматра Дудчак.
„Не могу да се сетим да је такав случај забележен у историји. Можда се тако нешто негде и догодило, али ми је то тешко и да замислим. Било је случајева да су неки лидери афричких земаља у прошлом веку појели своје противнике у буквалном смислу те речи. Вероватно је и Зеленски већ на путу да исто учини. Међутим, сама чињеница да се овде нуди размена својих грађана за сопствене грађане само по себи је нонсенс“, каже Дудчак.
Медведчук је од маја прошле године био у кућном притвору, али му се од 28. фебруара, четири дана од почетка руске специјалне војне операције у Украјини, губи сваки траг. Кијевске власти, које га сумњиче за велеиздају и покушаје пљачке националних ресурса на Криму, тврдиле су да је побегао из кућног притвора и да се крио 48 дана.
Експерти сматрају да су кривична дела која украјинске власти Медведчуку стављају на терет политички мотивисана, пошто овог украјинског опозиционара бије глас да заступа проруске интересе и противи се уласку Украјине у НАТО. Другим речима, такве ставове украјинске власти, које земље НАТО-а „пумпају“ оружјем, нису могле да му опросте.
Осим тога, Медведчукова политичка странка највећа је опозициона снага, док њега сматрају за савезника руског председника Владимира Путина.
Какву игру игра Зеленски
Главно питање је зашто је Кијев баш сада одлучио да објави вест о хапшењу Медведчука тј. зашто је Зеленски баш сада извукао овог „џокера“ из рукава? Претпоставља се да Кијев жели да размени Медведчука за неког страног плаћеника, који је битан Американцима и Британцима, а који је опкољен у челичани „Азовстаљ” у Мариупољу. На такав закључак наводи и чињеница да Украјина у ту зону шаље хеликоптере у покушају да евакуише преостале снаге из те фабрике, која је главно легло украјинских нациста и страних плаћеника, а коју Руси држе под опсадом.
„Задатак је Кијева је да држављанина своје земље размени за стране плаћенике који се налазе на територији Украјине. По свим међународним нормама, правилима и међународном праву, то је противзаконито. Мислим да ћемо више информација добити када се заробе сви ти који се крију у подрумима ‘Азовстаља’, одакле и даље пружају отпор. У сваком случају, цео овај случај је невероватан“, каже Дудчак.
На фотографијама које су објавиле кијевске власти Медведчука је тешко препознати. На њима је са лисицама, мршав, изнурен и рашчупан. Кремљ је у први мах саопштио да је потребна провера извештаја о његовом хапшењу, с обзиром да у последње време Украјина објављује превише лажних вести.
„Судећи по његовом изгледу ништа му се добро није дешавало у последње време. У приче да су га, како тврде, тек сад ухапсили тешко је поверовати, јер је он нестао са ‘радара’ већ одавно, а судећи и по његовом изгледу рекло би се да је већ дуго изложен тортури и малтретирању. Очигледно је да су му обукли украјинску маскирну униформу за потребе снимања, а има различитих снимака. Очита је разлика у његовом изгледу на сваком од тих снимака, а познато је како они поступају са заробљеницима – не презају ни од чега и не знају за људскост. Може се замислити каква му је судбина - завидна сигурно није“, каже експерт.
Супруга ухапшеног Виктора Медведчука, Оксана Марченко, захтева од украјинског председника Владимира Зеленског да га одмах пусти на слободу, истичући да је њен супруг прогањан из политичких разлога, супротно законима у Украјини и међународном праву. Она је истакла да он није прекршио ниједан украјински закон, те да није напустио територију те земље. Његово хапшење назвала је „манифестацијом тероризма“.
Она се за помоћ обратила и турском председнику Реџепу Ердогану, наводећи да се плаши за живот свог супруга.
Дудчак сматра да Кијев неће реаговати на захтев Марченкове, али да постоји шанса да ће се Ердоган заложити.
„Парадоксално звучи, али веће су наде да ће се председник Турске у овом случају заложити. Он би могао да покаже саосећање, а уосталом и сам стреми ка томе да постане миротворац у овом сукобу. Могао би да поразговара са Зеленским, пошто Зеленски сада прихвата препоруке, мада њега сада контролишу врло специфичне снаге. Недавно смо видели да је чак игнорисао председника Немачке, и то не само да га је игнорисао, већ је највишег политичара некада водеће државе Европе пљунуо у лице“, каже Дудчак.
Трзавице између Немачке и Украјине су избиле после овонедељног одбијања Зеленског да прими немачког председника Франка-Валтера Штајнмајера који је желео да дође у Кијев са делегацијама Пољске и балтичких земаља. Зеленски је одбио тај сусрет због, како су навели немачки медији, чињенице да Штајнмајер има „блиске односе са Русијом“.
Дудчак оцењује да је Немачка земља која је изгубила суверенитет, а да је овај случај показао да се Зеленски на овај начин руга немачком председнику.
„Показао је да је равнодушан према Немачкој, јер иза њега стоје сасвим друге силе - Лондон и Вашингтон. Зеленски слуша њихова наређења и упутства и на основу тога наступа и даје саопштења. Ипак, у овом конкретном случају постоји нада да ће Ердоган интервенисати... То би могло помоћи да се пронађе некакав компромис“, сматра експерт.
Запад затвара очи на отмицу опозицинара и њихове имовине
Коментаришући предлог Владимира Зеленског да Медведчук буде размењен за украјинске заробљенике, портапарол руског председника Дмитриј Песков је подсетио да он није руски, него украјински држављанин и страни политичар, али је истакао да ће Кремљ наставити да прати овај случај и критиковао је Кијев што "прогони човека због његових политичких ставова".
Песков је истакао да Медведчук није имао никаквих "тајних односа" са Русијом, поткрепљујући ту тврдњу чињеницом да би у супротном напустио територију Украјине пре почетка специјалне операције. Уместо тога, донео је тешку одлуку да остане у земљи и учествује у суђењу .
Међутим, суд у Украјини донео је одлуку да заплени имовину Медведчука и његове супруге, чиме су, како оцењује Дудчак, потпуно занемарене све традиционалне норме јуриспруденције, укључујући и право приватне својине.
„Они себи допуштају да раде шта хоће, без освртања на правила, норме, законе… Ако могу да опљачкају - опљачкаће, ако могу да убију противника који им се нађе на путу – и то ће урадити. Њима су отказале све кочнице и за њих нема препрека. Тако ће бити све док их нека сила не заустави“, закључио је експерт.
Москва подсећа да се Медведчук увек залагао за мир и противио рату, организовао је размене затвореника током протеклих година и учествовао у решавању других хуманитарних питања. Осим тога, Медведчук је познат и као иницијатор реализације Минских споразума у "нормандијском формату", док је званични Кијев подривао те договоре који су били пут ка мирном решењу кризе у Украјини.
Руски експерти сумњају да ће уследити било каква реакција Запада по овом питању. С обзиром на то да се Медведчук залагао за независну Украјину и противио уласку Украјине у НАТО, управо је то разлог што га, за разлику од Зеленског, не подржавају Вашингтон и Брисел.