Пољански: Посматрачка мисија ОЕБС-а у Украјини шпијунирала за Кијев
© Sputnik / Сергей Аверин / Уђи у базу фотографијаВозила Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а у Донбасу
© Sputnik / Сергей Аверин
/ Пратите нас
Запослени Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а шпијунирали су у интересу Кијева, изјавио је први заменик сталног представника Русије у УН Дмитриј Пољански.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Још једном смо се уверили на какве сте прљаве трикове спремни ради изградње такозваног светског поретка заснованог на правилима када смо пронашли доказе да је Специјална посматрачка мисија ОЕБС-а у Украјини, уместо да посматра и бележи кршење примирја, једноставно шпијунирала за Кијев, прослеђујући украјинским војницима податке са камера за надзор ради кориговања ватре“, рекао је Пољански обраћајући се западним колегама у Савету безбедности УН.
„Прикупљање доказа о овој изузетно непријатној чињеници и даље је у току“, додао је он.
Он је додао да су Украјинци користили осам возила Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а, а организација је прећуткивала ову чињеницу.
„Говорим о коришћењу оклопних возила мисије ОЕБС-а од стране украјинских оружаних формација. Према наводима медија, крајем фебруара припадници ‘Азова’ дошли су у канцеларију мисије у Маријупољу захтевајући да им се предају кључеви аутомобила мисије. Када су их одбили, запретили су да ће пуцати на запослене. На крају су они одузели осам возила са ознакама ОЕБС-а, укључујући и блиндирана“, објаснио је Пољански.
Према његовим речима, једно од ових возила касније је пронађено пет километара од канцеларије мисије у области Кијевске пијаце у Маријупољу. На њему су били трагови борбених дејстава, истакао је дипломата.
„Ниједно од ових возила није враћено ОЕБС-у. Сличне претње добијали су и запослени у Северодоњецку крајем фебруара и почетком марта. Руководство ОЕБС-а је знало за проблеме, али је радије заташкало ову чињеницу“, нагласио је Пољански.
Према његовим речима, оваква открића подривају веру у сваку међународну организацију чијим званичницима доминирају западне земље.
„Нећу да кријем да у овим условима позиви на мир и прекид ватре звуче веома лажно и неискрено, што у пракси значи само жељу да се кијевским неонацистима и екстремистима пружи предах како би се прегруписали, добили нове пошиљке дронова и противтенковских система, а успут организују и нове нехумане провокације и лансирају нове дезинформације о дејствима руских војника“, закључио је он.
О ситуацији у „Азовстаљу“
Пољански је приметио да цивили у фабрици „Азовстаљ“ у Маријупољу могу бити само живи штит за украјинске неонацисте.
„Екстремисти и неонацисти се не устручавају да се скривају од наше војске у фабрици ‘Азовстаљ’ тиме да су после месец дана блокаде изненада саопштили да су све ово време са њима наводно цивили. До јуче то нису помињали. Нису помињали ниједног цивила, чак ни када су стотине опкољених војника ишли да се предају“, рекао је Пољански.
Како је навео, „на овај начин су се још једном разоткрили – цивили су у овом објекту могли бити само као живи штит“.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.