Руски амбасадор о пропусту Подгорице који је могао да изазове највећу кризу у односима са Москвом
22:55 19.04.2022 (Освежено: 08:00 20.04.2022)
© Фото : Уступљено Спутњику/Биро за односе са јавношћу града ПодгорицеНови пешачки мост у Подгорици
© Фото : Уступљено Спутњику/Биро за односе са јавношћу града Подгорице
Пратите нас
Амбасадор Русије у Црној Гори Владислав Маслењиков изјавио да информација о прекиду дипломатских односа Москве и Подгорице представља пропуст тамошњег Министарства спољних послова и упозорио да је ненамерном грешком могла да се изазове највећа криза у односима две земље у последњих 15 година.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Како коментаришете саопштење Министарства иностраних послова Црне Горе о неопходности прекида дипломатских односа, које је накнадно уклоњено?
— Пре свега, прецизирао бих да у тексту, који се 18. априла појавио на налогу МИП-а Црне Горе на Твитеру, није било речи о неопходности, већ о нечему што је наводно већ реализовано. Било је написано: „ступиле су на снагу следеће мере: 1) прекид дипломатских односа“.
Увече се МИП Црне Горе на друштвеним мрежама извинио јавности „због грубог пропуста у раније објављеном саопштењу, где је уместо навођења ограничавајућих мера, грешком било наведено да су ступиле на снагу“.
Амбасада је 18. априла упутила МИП-у Црне Горе протестну ноту захтевајући званично објашњење. Из руководства МИП-а Црне Горе ми је већ преко телефона речено да је у питању техничка грешка. Деветнаестог априла добијена је узвратна нота МИП-а Црне Горе, у којој се наводи да Црна Гора није прекидала дипломатске односе са Русијом.
У принципу, целокупна јучерашња ситуација показује да Подгорица, у свом настојању да се усклади са спољнополитичким курсом Европске уније мора бити очигледно пажљивија и по питању тога шта ради и шта говори.
Фактички, једним ненамерним пропустом, црногорске колеге умало нису проузроковале најозбиљнију кризу за 15 година дипломатских односа Русије и Црне Горе. Лоше је то, што за последњих осам година, током којих се Подгорица придружује антируским корацима ЕУ, у билатералним односима је, не нашом кривицом, настала таква ситуација у којој се таква грешка, уопште, испоставила као могућа.
Односи с Русијом се, фактички, приносе као жртва будућности и далекој перспективи ступања у ЕУ. Наде да ће се ти односи можда „поправити“ некада касније и већ са позиције члана ЕУ очигледно су наивне. Нереални су и покушаји неких овдашњих политичара да спекулишу ситуацијом у Украјини како би убрзали пријем Црне Горе у ЕУ.
Истовремено, како показује анкета државне радио-телевизије Црне Горе (РТЦГ), скоро 82 одсто анкетираних не подржава санкционе мере против Русије. На анкету је одговорило 744 хиљаде људи, очигледно, не само из Црне Горе, где укупно живи 620 хиљада људи, већ и из суседних земаља.