Вучић за Фајненшел тајмс: Србија неће уводити санкције Русији упркос притисцима
15:04 21.04.2022 (Освежено: 16:28 21.04.2022)
© Sputnik / Лола ЂорђевићАлександар Вучић
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Председник Србије Александар Вучић дао је интервју за лондонски Фајненшел тајмс (ФТ), у ком је, између осталог, говорио и о санкцијама.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Вучић је истакао да упркос притисцима Србија неће угрозити своје националне интересе придруживањем западним санкцијама Русији због ситуације у Украјини.
Председник је рекао да Београд неће „изабрати страну“ упркос позивима Европске уније (ЕУ) да земље кандидати за чланство ускладе своју спољну политику са Бриселом, укључујући санкције Русији и њеном председнику Владимиру Путину, преноси Б92.
„Прича се о бирању страна. Не, ми имамо сопствену страну, интересе Србије. Деветнаест НАТО земаља нас је бомбардовало (1999) и увело нам санкције“, рекао је Вучић.
Србија, кандидат за чланство у ЕУ, већ дуго има јаке политичке, економске и безбедносне везе са Русијом, која је такође снабдева гасом и подржава Београд у непризнавању независности тзв. Косова, пише ФТ.
„Имамо неку врсту заштите (од Русије). Шта (западне земље) желе? Да оставимо све наше националне интересе јер неко жели нешто за себе“, рекао је Вучић, алудирајући на Украјину и жељу Запада да се јединствено одговори на руску инвазију.
Вучић је додао да Србија није увела санкције никоме јер државни врх не верује да би оне промениле било шта.
„Можете притискати и приморавати Србију, али ово је наше искрено мишљење“, рекао је.
Његове изјаве, оцењује ФТ, сугеришу да ће Београд остати попустљив према Русији и Кини упркос притисцима Брисела.
Лидери ЕУ су у јавности наглашавали да Србију виде као будућу чланицу блока, али су приватно показивали растућу фрустрацију због веза Београда са Москвом и Пекингом.
Недавна куповина Србије кинеског противваздушног ракетног система ФК 3 такође је изазвала незадовољство јер се Запад плаши да би то могло дати већи утицај Пекингу. Иако поседовање кинеског оружја није противно прописима ЕУ, оно отежава или онемогућава учешће у заједничким одбрамбеним пројектима или вежбама ЕУ због некомпатибилних система и забринутости да Пекинг на неки начин може да надгледа било какву употребу свог оружја.
Вучић је рекао да је недавна куповина оружја, укључујући и француско и турско, део напора да се очува стабилност јер су и суседне земље куповале оружје.
„Обавестили смо све наше западне партнере, укључујући и САД, о тој набавци 2018. године. Коначан уговор смо потписали 2019. и они су све знали о томе“, рекао је Вучић и додао да систем још није у употреби те да га неће користити нико осим Србије.