- Sputnik Србија, 1920
РЕГИОН
Најновије вести, анализе и занимљивости из земаља у региону

Хрватски државни врх у две колоне на комеморацији у Јасеновцу

CC BY-SA 4.0 / Boris Stromar, cropped image / Spomen područje, Z-3411Јасеновац
Јасеновац - Sputnik Србија, 1920, 22.04.2022
Пратите нас
Председник Хрватске Зоран Милановић у петак је засебно одао почаст жртвама усташког логора Јасеновац на 77. годишњицу пробоја последњих затвореника логора, не желећи да буде у колони са члановима Владе.
Спутњик и РТ - цензура  - Sputnik Србија
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Милановић је на споменик „Камени цвет“ положио цвеће и каменчиће, а засебни долазак објаснио је јуче рекавши да не жели да буде на комеморацији са члановима Владе јер „у једном тренутку охрабрују усташлук, а потом се праве либералима“.
Најавио је и да ће идуће недеље бити у Јасеновцу уз Координацију јеврејских опшина која ће почаст жртвама Јасеновца одати на Дан сећања на жртве холокауста, а која је свој недолазак на данашњу комеморацију објаснила незадовољством јер власт није забранила усташко знамење, преноси Вечерњи лист.
Почаст жртвама Јасеновца након Милановића одаће председници Хрватског сабора и Владе, Гордан Јандроковић и Андреј Пленковић, као и представници Савеза антифашистичких бораца и антифашиста, Српског народног виећа, ромске националне мањине и СДП-а.
Председник Српског народног већа Милорад Пуповац јуче је предводио делегацију која је у селу Млака, код Јасеновца, учествовала на литургији у Храму Светог пророка Илије, поводом Дана пробоја логораша у Јасеновцу.
Комеморација у Спомен подручју Јасеновац обележава се у знак сећања на 22. април 1945. године и пробој 600 логораша од којих је преживело стотинак. Уједно се одаје почаст свим страдалим и преживелим логорашима, преноси
Систем концентрационих логора Јасеновац представља једно од највећих стратишта у Другом свјетском рату, а од 1941. до 1945. године у том логору убијено је стотине хиљада цивила, највише Срба, Јевреја и Рома, укључујући и десетине хиљада деце у логору Јастребарско.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала