- Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Кремљ одговорио Јапану: Тешко је преговарати о Курилима кад сте постали непријатељска земља

© Sputnik / Alexander Liskin / Уђи у базу фотографијаСтене на острву Шикотан, или Спанберг на Курилима
Стене на острву Шикотан, или Спанберг на Курилима - Sputnik Србија, 1920, 22.04.2022
Пратите нас
Јапан је за Русију постао непријатељска земља и веома је тешко говорити о наставку преговарачког процеса, сва четири Курилска острва су неодвојиви део Русије, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

„Очигледно је да је сада, када је Јапан постао непријатељска земља и када се прикључио низу непријатељских акција против Русије, веома тешко говорити о наставку преговарачког процеса. Сва четири острва су неодвојиви део Русије“, рекао је Песков одговарајући на питање о томе каква је реакција Кремља на ове извештаје и како ће то утицати на дијалог о мировном споразуму између земаља.

Јапан је први пут од 2003. године у „Плавој књизи о дипломатији“ за ову годину званично означио „северне територије“ (како се јужни Курили називају у тој земљи) као „незаконито окупиране“ од стране Русије. Овогодишња Плава књига такође је идентификовала та острва као „јапанску територију“ први пут од 2011. године.

Спор са Јапаном

Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није потписан.
СССР и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та Декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема и није одустао од претензија на острва. Каснији преговори нису дали резултате и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
У новембру 2018. године у Сингапуру је одржан састанак председника Русије Владимира Путина и јапанског премијера Шинза Абеа. Стране су се договориле да убрзају преговарачки процес о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званичан став био — да се му прво врате четири острва Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомај, па да се тек након тога закључи мировни споразум.
Спор Русије и Јапана око Курилских острва додатно је заоштрен након што је Токио увео неколико пакета санкција против Москве због украјинске кризе, а она заузврат одустала од преговора о мировном споразуму.
Курилска острва - Sputnik Србија, 1920, 10.04.2022
РУСИЈА
Пут у ћорсокак: За Токио Курили опет „окупирана територија“
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала