Може ли абдикација принца утицати на политичку ситуацију у Србији
Пратите нас
Абдикација принца Петра Карађорђевић у корист брата Филипа с обзиром да Србија није монархија је приватна ствар породице и њихових краљевских рођака и не може имати утицај на политички живот, али представници династије могу да допринесу својој земљи лобирајући за њене интересе у краљевским круговима, оцењује историчар Миле Бјелајац.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Директор Института за новију историју Србије Миле Бјелајац у изјави за Танјуг истиче да су дешавања у династији Карађорђевића и промене редоследа наслеђа део културне прошлости и традиције у Србији, с обзиром на то да је наша држава Уставно дефинисана као република.
"То нема неку рефлексију на оно што је политичка ситуација у Србији и није неуобичајено да се редослед наслеђа мења унутар породице или куће, у овом случају Карађорђевића", рекао је он.
Објаснио је да би, у случају да се став народа у Србији по питању монархије промени, престолонаследник био садашњи принц Александар Карађорђевић, а потом наследник из реда његових потомака - а то је сада Филип.
Према речима историчара, у садашњим политичким околностима у Србији, абдикација Петра Карађорђевића је приватна ствар породице и њихових краљевских рођака широм света.
На питање да ли ова ситуација подиже свест грађана о монархији Бјелајац је казао да је током Другог светског рата и касније монархија на овим просторима била више фактор подела, као и да данас постоји један део нашег друштва, који је традиционално монархистички.
"Колико Србија има свест о монархији грађани би се евентуално могли изјаснити на неком референдуму", рекао је историчар.
Подсетио је да је у случају и једне и друге наше националне династије било промена у редоследу наслеђивања.
"Једна од најпознатијих у кући Карађорђевића јесте абдикација принца Ђорђа Карађорђевића и успостављање преседана да је принц Александар Карађорђевић и будући краљ Уједињење Југославије добио могућност да буде наследник престола у своје време. Он и јесте после смрти Краља Петра Првог постао краљ Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца", рекао је Бјелајац.
Историчар је објаснио да Филип сада има сва грађанска права у Србији, као и да као евентуални истакнути кандидат може да буде носилац неке листе.
Истакао је да се времена мењају и да се монархије и у свету демократизују.
"Више није немогуће да будућа краљица или принцеза буду из неких других социјалних кругова, уместо из владарских и династичких кругова или из редова високог племства", навео је историчар.
Бјелајац је рекао и да се, у земљама које нису више монархије, краљевске породице окупљају и негују шарм старе Европе, као и да су "радо виђени у оквиру џет сета".
Оне немају, казао је, утицај на политички живот, али могу да лобирају за своју земљу кроз јавни живот и активности.
Сматра да ће Филип Карађорђевић имати могућност да своје презиме и традицију куће Карађорђевића употреби у корист данашње Србије и њене будућности, те да своју земљу промовише на краљевским окупљањима у Европи.