Руски лекар објаснио како упала грла може довести до инвалидитета
Пратите нас
У случају да се прописно не лечи, упала грла може да доведе до озбиљних компликација, укључујући и на срцу, упозорио је у интервјуу за „Спутњик“ отоларинголог, кандидат медицинских наука Владимир Зајцев. Он је још додао да развој бактеријског миокардитиса и ендокардитиса може довести и до инвалидитета.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Бол у грлу често се не доживљава као опасан симптом и много људи чак ни не иде код лекара при тој појави. Ипак, овај осећај може да сигнализира да је у питању запаљење палатинских крајника, који могу да представљају претњу по срце“, рекао је Зајцев.
Како је објаснио, постоје такозвани повезани органи. У овом случају палатински крајници, или, како их једноставно називају, крајници, могу да утичу на срце.
Према његовим речима, палатински крајници су орган који је одговоран за локални имунитет и заштиту организма од разних инфекција, конкретно, стрептокока.
„Ако је заштитна функција крајника смањена, на пример, због упале грла, концентрација стретококне инфекције почиње да се повећава. Крајници могу да издрже неко време, али затим почињу да пропуштају стретококе у крвоток“, објаснио је Зајцев.
Према његовим речима, стрептококна инфекција погађа мишиће и везивна ткива човека, али и срце, такође, може да оболи од ње.
Такође, како је истакао, могу да се развију бактеријски миокардитис (обољење срчаног мишића – прим. уред.) или ендокардититис (оштећење унутрашњег слоја срца - прим. уред.).
Развој ових болести доводи до тежих последица, тако, на пример, миокардитис може бити узрок инвалидитета, нагласио је он.
Доктор је навео знакове који указују на вероватноћу развоја компликација на срцу, након компликација на грлу: то су аритмија и бол у грудима, који није оштар, него туп и притискајући. Он је саветовао да никада не прибегавамо самолечењу при појави болног грла. Боље је омогућити стручњаку да процени шта треба предузети у тој ситуацији.
„Доктор ће знати шта се у том моменту дешава с пацијентом: ангина, погоршање хроничног тонзилитиса или можда је пацијент једноставно паничар, па ће одредити правилно лечење. Важно је не игнорисати бол у грлу и не бавити се самолечењем“, истакао је Зајцев.
https://ria.ru/20220417/bol-1783927949.html