„Гаспром“ трећи дан заредом резервише капацитете за гасовод „Јамал-Европа“ у Пољској
© Sputnik / Алексей Витвицкий
/ Пратите нас
Компанија „Гаспром“ трећи дан заредом, после скоро месец дана паузе, резервише капацитете за део магистралног гасовода „Јамал-Европа“ у Пољској за предстојећу ноћ, овог пута до јутра 6. маја, следи из података са аукције на ГСА платформи.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Компанија је купила 1,8 милиона кубних метара на час транзитног капацитета на аукцији од расположивих 3,7 милиона, односно 49 одсто понуде. „Гаспром“ ће моћи да их користи од 21 час по московском времену 5. маја до 7 часова по московском времену 6. маја.
Како је раније објавила руска компанија „Гаспром", испоруке гаса у потпуности су обустављене бугарској компанији „Булгаргас“ и пољској компанији „ПГНиГ“ због неплаћања у рубљама. Пољска је од 27. априла престала директно да добија руски гас од „Гаспрома“ због одбијања да пређе на нову шему плаћања у рубљама.
Истовремено је Пољска, након престанка директних испорука гаса из Русије, добијала руски гас физичким реверсом из Немачке, а тренутно добија гас виртуелним реверсом из апликација потрошача у Италији и Француској.
„Јамал – Европа“ и Украјински систем за транспорт гаса, заједно са гасоводом „Северни ток 2“, чине главне руте за испоруку гаса из Русије у Европу. Уговорне обавезе „Гаспрома“ према Украјини за транзит за текућу годину износе 40 милијарди кубних метара, односно око 109,6 милиона кубних метара дневно. Дугорочни уговор „Гаспрома“ и Пољске за транзит гаса преко гасовода „Јамал-Европа“ истекао је 2020. године и од тада компанија резервише његове капацитете путем аукција.
Транснационални гасовод „Јамал-Европа“ пролази преко територија четири земље – Русије, Белорусије, Пољске и Немачке. Његов пројектни капацитет је 32,9 милијарди кубних метара гаса годишње.
Председник Русије Владимир Путин 23. марта је донео одлуку да непријатељске земље убудуће гас плаћају у рубљама. Он је наложио Централној банци, компанији „Гаспром“ и Влади да организују трансфер плаћања за гас у рубљама за Европску унију и остале земље које су увеле санкције Русији. Путин је истакао да ће Русија наставити да испоручује гас у количинама и по ценама према постојећим уговорима.