Америка званично испоручивала Украјини специјалне технологије из 2010. године /фото/
07:37 10.05.2022 (Освежено: 07:45 10.05.2022)
© Sputnik / Сергей АверинМеталушки комбинат Иљич, Маријупољ
© Sputnik / Сергей Аверин
Пратите нас
Украјински милитанти су током контроле над фабриком „Иљич“ у Маријупољу користили америчку војну специјалну комуникациону опрему из 2010. године, званично испоручену Украјини по директном упутству владе САД, јавља наш извештач.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
На горњим спратовима једне од административних зграда поменуте фабрике, извештач Спутњика је пронашао упутства за војне пешадијске антене Харис РФ-3161-АТ001 и (или) РФ 3162ДБ-АТ001.
Ту врсту комуникационе опреме је амерички Конгрес класификовао као посебну технологију која се може испоручити ван Сједињених Америчких Држава само уз изричиту писмену сагласност америчке владе. Без њене дозволе немогуће је продати такве антене Кијеву или било којој другој земљи.
Реекспорт, односно препродаја таквих антена у треће земље такође је забрањен америчким законом. То је директно назначено у документима за антене пронађене у фабрици.
Према пронађеном документу, антену је произвела корпорација „Харис“ у јануару 2010. године. Истовремено, 2019. године та корпорација је укинута, а њено место је заузео „Л3Харрис Технолоџис“.
На тај начин, комуникациона средства која се данас испоручују у Кијев су стара више од 10 година. Истовремено, испоруке су вршене званично и представљене су као војно-техничка помоћ Америке савезничком кијевском режиму.
Како се наводи, вероватно је да је ту опрему Вашингтон испоручио Украјини пре 2019. године, када је „Харис“ још постојао. Тада су још увек били у пуном јеку преговори о Минским споразумима и састанци у „нормандијском формату“.
Борбе за Маријупољ почеле су 25. фебруара, а током борби град је био потпуно блокиран. Крајем априла је саопштено да је у Маријупољу група украјинских неонациста која је протерана из стамбених насеља. Средином априла више од 1,3 хиљаде војника 36. бригаде маринаца Оружаних снага Украјине положило је оружје код фабрике „Иљич“. Касније је потпуно ослобођена трговачка лука, а таоци који су тамо били спасени.