Изложба о Првој српској добровољачкој дивизији у Александровцу
© Фото : Уступљено СпутњикуИзложба у Александровцу о Првој добровољачкој дивизији из Првог светског рата поводом Дана победе и манифестације Бесмртни пук
© Фото : Уступљено Спутњику
Пратите нас
У оквиру обележавања Дана победе 9. маја и манифестације Бесмртни пук, у Галерији Дома културе „Милослав Буца Мирковић” у Александровцу отворена је изложба „Прва српска добровољачка дивизија“.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Тема изложбе је настанак и ратни пут Прве српске добровољачке дивизије. Изложба је реализована у сарадњи СУБНОР-а Општинског одбора Александровац, Савеза српско-руског друштвеног дијалога „КОС" са организацијом „Удружење ратних добровољаца 1912–1918. њихових потомака и поштовалаца“ из Београда.
Изложбу је отворио председник општине Александровац др Мирко Михајловић, који је подсетио на историјску дубину везе Русије и Србије.
Председница СУБНОР-а из Александровца Катарина Петковић, истакла је да је једини школски час који траје онај из историје. „Сећање је друга страна огледала у којој се увек подсетимо ко смо и одакле смо потекли“, рекла је она.
Подршку изложби дао једао је виши саветник из Руског центра за науку и културу „Руски дом“, др Георгије Енгелхард, који је у поздравном говору посетиоцима истакао колики је допринос дао заједнички пут којим су ишли Срби и Руси током својих историјских дешавања.
О настанку и развоју прве српске добровољачке дивизије говорио је један од аутора Милан Мирковић. Он је истакао да је ова војна формација настала уз благослов руског цара Николаја Другог Романова у Русији, у Одеси 16. априла 1916. године.
Председник Удружење ратних добровољаца 1912–1918. њихових потомака и поштовалаца из Београда, Немања Филиповић, истакао је важност манифестација оваквог типа и њиховог одржавања широм Србије.
Ученици ОШ „Аца Алексић“ и средње школе „Свети Трифун“ одржали су музички програм.