На делу крај „демонократске“ политике Западне империје — од Кубе до Украјине /видео/
14:41 15.05.2022 (Освежено: 11:51 09.03.2023)
© AP Photo / Ramon EspinosaСенке деце на кубанској застави током прославе победе Кастра и његове војске у Регли на Куби
© AP Photo / Ramon Espinosa
Пратите нас
На примеру Украјине јасно се види да је империјалистичка политика Запада која доноси само брутална разарања и отимања, на заласку. Те чињенице посебно су свесни Кубанци који су под санкцијама „демонократског“ Запада више од шест деценија.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Овако за Спутњик актуелну ситуацију у свету коментарише Свето Добријевић, добитник медаље коју додељује председник Републике Кубе Мигел Дијаз Канел за допринос развоју и унапређењу односа двеју пријатељских земаља, очувању тековина кубанске револуције и вишедеценијски солидарни рад.
Наш саговорник је и председник Друштва српско-кубанског пријатељства које постоји од 2000. године, с тим што је због распада Југославије 2010. мењало име, а у раду му свесрдно помаже и супруга Зорица.
Добријевић наглашава да су оснивачи Друштва имали визију и да су у тим бурним временима препознали да треба сачувати дух социјализма, јер је он на Куби до дан данас непрекинут. Србија је, са друге стране, током и након транзиције ушла у капиталистички период за који већ данас можемо да кажемо да је уништио средњи слој и донео нам не много добрих ствари.
„Демонократски“ Запад већ шест деценија спроводи злочине
Друштво српско-кубанског пријатељства, каже његов председник, жели да настави континуитет културне и сарадње на спортском плану, а посебно се обраћа пажња и на здравствени ниво. Желимо да објаснимо и промовишемо кубанску културу, школство, здравство, уопште њихов начин живота.
„Наш задатак је изражавање солидарности са кубанском револуцијом и народом. Они су под тешким притиском због санкција, а тај механизам који смо ми преживели, сада на својој кожи осећају и Руси. Тај ‘демонократски’ Запад прибегао је страшном оружју да кажњава народе због политике. Србија је била под санкцијама пет година, а Куба ево већ шест деценија. То је можда и највећи злочин 20. века о којем свет мало говори, а ми као Друштво смо поприлично организовани у оквиру европске солидарности“, рекао је он.
САД не желе непокорене у свом дворишту
Добријевић сматра да ће време које је пред нама донети питање у главама младих људи — где нас то води актуелни друштвени тренутак? Због тога ће, додаје он, морати да се врате два корака уназад и да кроз литературу пронађу нов пут. Објашњава да Сједињене Државе на Куби воде страшан медијски рат и да су прошле године успеле да анимирају један мањи број младих који су извели побуну против система али неуспешну.
„Упркос неуспеху, сматрам да ће се тај притисак из Вашингтона наставити. Непријатељи кубанске револуције неће попустити, јер им је веома непријатно да у свом дворишту имају неког ко је непокоран 64 године. Куба је отпор целом свету, са океанима љубави. Када би цео свет волео све друге као што Кубанци воле све — куд би нам био крај“, рекао је Свето Добријевић.
Кубанци не трпе наметања, угледају се на Вијетнам
Иако се кубанско друштво, објашњава наш саговорник, никада неће одрећи социјалистичког поретка, планирају да у економском смислу направе искорак ка приватизацији у одређеним делатностима, а поготово у туризму како би отворили већи број радних места. Ипак, према његовој оцени, у свему томе они иду корак по корак, врло споро али пажљиво.
„Кубанци не трпе никаква наметања, сами желе да одаберу тај пут и крећу се ка моделу који је применио Вијетнам. Сматрам да би у томе могли да успеју, јер код својих грађана не планирају да створе потрошачки менталитет. Ипак, не треба сметнути с ума да се при сваком свом напредовању суочавају са контрамерама САД које су у последњих 60 година однеле на стотине милијарди кубанској привреди“, каже он.
Нераскидиво пријатељство два народа
Зорица Добријевић Дабић која је секретар Друштва српско-кубанског пријатељства каже да је награда председника Кубе диван осећај и за њу лично али и за Друштво које је такође награђено.
„Речима се не може описати када знате да неко поштује оно што радите, али је ипак најважније пријатељство наша два народа. Веома је охрабрујући и све већи број младих који нас подржава и који ће наставити да одржава и гради те односе“.
Друштво броји 732 члана, а својим именом и угледом помогли су и режисер Емир Кустурица, академик Јован Хаџи Ђокић, професор Бранко Ракић, филозоф и бивши кошаркаш Љубодраг Дуци Симоновић али и многи други.