„Шум ветра у боровима”: Руски стручњаци откривају шта је потребно за савршен чај
Пратите нас
Међународни дан чаја обележава се 21. маја. То је напитак са хиљадугодишњом историјом и безброј митова. Руски стручњаци су открили зашто је за савршен чај кључан „шум ветра у боровима”, да ли је истина да је у кесицама чаја прашина, као и да ли је ароматизовани чај штетан.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Једно од главних питања је да ли је исправно у припреми чаја користити кипућу воду. Све зависи од врсте, јер је неке сорте, на пример, зелени чај, боље припремати с мало прохлађеном водом (до 70-80 степени), чиме се добија нежни напитак благо слаткастог укуса. Због превише вреле воде, чај може попримити киселкасти и горак укус“, објашњава Јулија Малишева, председница „Чајних сусрета“ на Конфучијевом институту при Руском државном универзитету.
За савршен чај потребан је - „шум ветра у боровима”
Према речима Дениса Ковешникова, суоснивача клуба „Радионица прављења чаја“, правила припреме нису крута, али постоје нијансе у зависности од сорте чаја.
„Древнa монографија „Чајни канон” препоручује фазу кључања, коју Кинези називају 'шум ветра у боровима'. То је 90-93 степена”, каже стручњак.
Андреј Шипулин, аутор пројекта „Чај 108“, сматра да у одређивању оптималне температуре може да помогне искуство.
Како је објаснио, жути је најбоље припремати са водом чија је температура 85-90 степени, црни – 95-100 (одговара и код ароматизованог), улонг и пуер чај – 100. Он је додао да је идеална температура за припрему свежег белог чаја 95-100 степени, а старог 100 Целзијусових степени.
Генерално, што је „нежнији“ и млађи чај, то је потребна и мања температура воде.
Ковешњиков је још објаснио да кад је у питању додавање цитруса у чај, ни ту нема оштрих правила.
„У добар кинески чај, цитруси се не додају, јер то убија укус. Међутим, уколико сте прехлађени или желите, пуер чај је уз додатак лимуна веома користан. Кинези чак додају цео исцеђен лимун или мандарину“, објашњава он.
Да ли је у кесицама чаја – прашина?
Сматра се да чај у кесицама изум трговца Томаса Саливана. Он је 1904. године послао клијентима узорке нових сорти, упаковане у свилене врећице, а купци су мислили да чај тако и треба припремити.
Данас се чују разна мишљења о чају у кесицама. Јелена Иванова, главни судија шампионата „Мастерс Куп чаја Русија 2001-2022“ и аутор колумне „Лејди Танин“, потврђује да се у кесицама чаја стварно налази прашина. Али, не кућна, наравно!
Према њеним речима, постоји подела листова чаја према величини и прашина је назив за једну од величина фракција: то значи да је веома издробљен, што омогућава максималну интеракцију са водом, а самим тим, и бржу припрему.
© Depositphotos.com / 5PHЧај са лимуном, медом и ђумбиром
Чај са лимуном, медом и ђумбиром
© Depositphotos.com / 5PH
Према саветима, треба обратити пажњу на квалитет сировине и произвођача.
„Постоје брендови који производе кесице највише класе. Оне су углавном свилене и има јако доброг чаја“, истиче Шипулин.
Да ли је истина да је лош чај увек ароматизован?
Јелена Иванова сматра да ако је чај лош – значи да је изгубио неке од потрошачких својстава. Другим речима, наглашава она, изгубио је сопствену јаку арому. У том контексту је ароматизација, у ствари, побољшање.
Таква „надоградња" се користи прилично често. Разлог је продаја производа. Међутим, има и производа лошег квалитета који нису ароматизовани.
Да ли је висина на којој је чај убран пресудна за квалитет?
„Чај, који је убран на већој надморској висини ароматичнији је и слађи. Због разлика у дневним и ноћним температурама, у листу се образује више етарских уља и пектина“, истиче Иванова.
Али, како наводе стручњаци, постоје и изузеци од тог правила.
Таквих нијанси је, уопште, много, јер је култура чаја веома богата. Њено проучавање је интересантан, али бесконачан процес. Међутим, једну посебну карактеристику овог напитка, вероватно, знају сви. Чак и ако чај који је припремљен није најизузетнији и најквалитетније сорте, већ из кесице и ароматизован, разговори уз шољицу чаја ипак су посебни.