Поворка сећања у Београду: Снимање завршне сцене филма „Свједок“ о доктору Зорану Станковићу /фото/
© Фото : Спутњику уступила РТРСПоворка сећања у Београду; Снимање завршне сцене филма "Свједок"
© Фото : Спутњику уступила РТРС
Пратите нас
У Београду је данас одржана „Поворка сећања“ којом су грађани из више од 25 општина у Републици Српској, Хрватској и Србији одали пошту војном патологу доктору Зорану Станковићу (1954-2021).
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Поворка је уједно и завршна сцена документарног филма „Сведок“ посвећеног преминулом доктору.
Грађани Вуковара, Госпића, Братунца и других општина кренули су од Вуковог споменика до Новог гробља и Алеје заслужних грађана где је сахрањен Станковић, а где су поворку сачекали његова супруга, њихове две ћерке и унуци.
У поворци су биле породице страдалих у ратовима на простору Босне и Херцеговине, Хрватске и на Косову и Метохији који су идентификовани захваљујући Станковићевим обдукционим налазима.
Аутор филма „Сведок“ Денис Бојић рекао је новинарима да је Станковић као стручњак Војно-медицинске академије из Београда урадио више од 7.500 обдукција и на тај начин омогућио породицама страдалих у ратовима током деведесетих да идентификују своје најмилије и достојно их сахране.
© Фото : Спутњику уступила РТРСПоворка сећања у Београду; Снимање завршне сцене филма "Свједок"
Поворка сећања у Београду; Снимање завршне сцене филма "Свједок"
© Фото : Спутњику уступила РТРС
Како је рекао, оно што је урадио Станковић има неизрецив значај за српски народ.
„Ово је непоновљив тренутак, а жеља свих нас је да покажемо шта нам се дешавало и шта је један човек урадио за српски народ. Др Станковић није дочекао да види филм, али верујем да ће његова породица бити поносна на то смо урадили“, рекао је Бојић.
У „Поворци сећања“, у којој су грађани носили црвене руже и фотографије страдалих чланова породице, била је и Рада Цвијетић из Источног Сарајева која је у рату изгубила осморо чланова породице међу којима је била и осамнаестомесечна беба коју су, каже, мучили ломећи јој руке и ноге.
„Ако изгубите све, за мене је то геноцид. Зоран је диван човек, хвала му за све што је учинио за нас, било ми је много тешко када је умро“, рекла је Рада Цвијетић кроз сузе.
© Фото : Спутњику уступила РТРСКолона возила на путу за Београд
Колона возила на путу за Београд
© Фото : Спутњику уступила РТРС
Захвалност преминулом доктору исказао је и Брано Вучетић из Братунца који каже да су му у рату страдали мајка, отац и двојица браће, а да је он као деветогодишњак остао сам.
„Био сам два месеца заробљен код Насера Орића, био сам и рањен, малтретирали су ме и тукли, али је већа трагедија кад изгубите некога, а не знате где му је гроб. Овај чин је мала захвалност др Станковићу који је помогао бројним породицама да идентификују своје најближе и да им се знају гробови“, рекао је Вучетић, пренео је Танјуг.
Филм „Сведок“ је сниман од новембра прошле године у копродукцији Радио-телевизије Републике Српске и Центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица РС као сведочанство о Станковићевом животу и раду.