Додон осумњичен за велеиздају: Одређен му је притвор од 72 сата
17:22 24.05.2022 (Освежено: 17:23 24.05.2022)
© Sputnik / Сергей Мамонтов
/ Пратите нас
Бивши председник Молдавије Игор Додон осумњичен је за пасивну корупцију, незаконито богаћење и велеиздају, саопштило је Генерално тужилаштво Молдавије. Извршен је претрес куће бившег лидера, а њему је одређен притвор у трајању од 72 сата.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Претреси су извршени у оквиру случаја који је покренут на основу легитимне сумње да је извршено кривично дело према члану 324 (пасивна корупција), члану 181, ставу два (финансирање политичке странке од стране криминалне организације), члану 337 (велеиздаја) и члану 330, ставу два (незаконито богаћење) Кривичног закона Молдавије“, изјавила је портпаролка Тужилаштва Маријана Керпек.
Према њеним речима, Тужилаштво за борбу против корупције Молдавије и запослени у служби за информисање и безбедност врше претрес у кући бившег председника земље који је осумњичен да је вероватно узео мито од бизнисмена Владимира Плахотњука.
„Запослени у Тужилаштву за борбу против корупције и Служби за информисање и безбедност Молдавије врше претресе у кући Игора Додона. Детаље ћемо саопштити накнадно“, рекла је Керпекова.
Бивши посланик Јуриј Рените објавио је 2020. године видео-снимак на којем се тадашњи председник Додон састаје са лидером Демократске странке Владимиром Плахотњуком и његовим замеником Сергејем Јараловим. На снимку Додон је примио пакет од Плахотњука, у којем се, према речима посланика, налазила велика количина новца. Састанак је одржан у јуну 2019. године, а неколико дана касније Плахотњук је напустио земљу.
Тужилаштво за борбу против корупције је у јуну 2020. одбило да покрене кривични поступак против Додона, јер није открило знакове кривичног дела. Ту одлуку је подржао суд у Кишињеву, али је 17. маја Апелациони суд поништио одлуку.