„Укуцајте пин“ иде у историју, кључан ће бити отисак прста
© Sputnik / Лола ЂорђевићПодизање новца са банкомата
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Порука „укуцајте пин“ ускоро би могла да оде у заборав. Одбројани су практично дани банкарским картицама са чиповима и пин-кодовима које су власници уносили приликом плаћања и подизања новца.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Банке ће ускоро прећи на издавање биометријских платних картица, пише „Мирор“. Имајући у виду да су банке у Србији најчешће у власништву европских или светских гиганата, пре или касније овакву праксу треба очекивати и у нашој земљи.
Код биометријских картица све што треба да урадите јесте да одете у банку и оставите отисак кажипрста. Тај отисак се региструје само на платној картици, тако да нико не може да је користи без ваше дозволе.
Када плаћате у радњи, потребно је да ставите кажипрст на картицу у аутомату како би одобрили исплату.
Продавнице неће морати да мењају машине за плаћање, јер ће нове биометријске платне картице моћи да се користе и на садашњим платним терминалима.
Када овакву праксу очекивати у Србији?
Душан Узелац са портала „Каматица“ каже да у Европи још има стандарда у банкарству који не постоје у Србији, али да у нашој земљи у овој области постоји савремен приступ.
„Народна банка Србије је већ препознала биометрију и користи је у отварању рачуна. Неколико банака има овакву праксу и омогућиле су грађанима да отварају рачун са видео-позивом, а иза свега управо стоји биометрија“, каже Узелац за „Блиц бизнис“.
Он додаје и да Србија није регулаторно далеко од праксе која се најављује, али да би проблем могла да буде имплементација.
„Све што дозволи НБС не мора да значи да ће банке и прихватити“, каже Узелац.
Сингапурска банка ОЦБЦ увела је у употребу биометријску технологију препознавања лица за услуге на банкоматима, без потреба за ношењем платних картица још прошле године. Банка тврди да је прва у југоисточној Азији применила фацијалну биометрију за услугу упита стања на рачуну на осам банкомата на подручју Сингапура.
Овај потез је уследио након што је у јулу 2019. увела технологију кју-ар кода за подизање готовине на банкоматима. Скенирано лице клијента се проверава и верификује у националној биометријској бази података Сингапура која садржи фотографије и идентитете четири милиона становника овог града-државе.
Верификација лица садржи безбедносну функцију за спречавање превара, која укључује и технологију за детекцију живог организма, чиме се блокира евентуална злоупотреба фотографија, видео-записа или маски током поступка верификације.