Ускоро јединствено тржиште рада Србије, Северне Македоније и Албаније
© Sputnik / Лола ЂорђевићОтворени Балкан
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Грађани Србије, Северне Македоније и Албаније ускоро ће моћи да се уз идентификационе бројеве "Отвореног Балкана" запосле у тим земљама без икаквих даљих административних баријера.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Издавање првих идентификационих картица, које ће омогућити слободан приступ тржишту рада на Западном Балкану, очекује се током Самита Отвореног Балкана 7. и 8. јуна на Охриду“, најавио је Ненад Ђурђевић, саветник председника Привредне коморе Србије на панелу "Ветрови балканских промена-како мењамо наш регион" у оквиру Опен Балкан форума који је организација "Лимбек" одржала у Београду.
Он је рекао да Привредна комора Србије, заједно са привредним коморама Северне Македоније и Албаније, пословном заједницом, активно учествује и даје подршку владама у спровођењу иницијативе Отворени Балкан као и да је приоритет даља имплементација договорених споразума.
Наводећи као главни изазов постизање циљева у задатим временским оквирима, Ђурђевић истиче да је за бржу реализацију и усаглашавање администрација неопходно формирати имплементационе и надзорне органе на нивоу иницијативе Отворени Балкан који би пратили имплементацију и реализацију целог процеса. Он је навео да је „Отворени Балкан отворен за све економије региона, уз поруку да само заједно можемо одговорити на изазове у пословању и привући стране инвеститоре у регион.
Каже и да економије Западног Балкана имају заједно око 18 милиона становника и бруто домаћи производ од 111 милијарди евра што је мање него што има једна Чешка чији БДП износи 250 милијарди евра.
"Зато је важно да на оперативном нивоу, заједно са пословном заједницом и представницима министарстава и стручних служби пронађемо решења, адекватне протоколе и усагласимо рад стручних служби са циљем хармонизације и издавања потребних сертификата за производе који ће бити признати у све три земље. Тиме би се знатно олакшало пословање компанија у региону“, рекао је Ђурђевић.
Додао је да конкретни резултати ове иницијативе могу да допринесу и помацима у Берлинском процесу који тренутно стагнира. "Најважнији циљ иницијативе Отворени Балкан је да допринесе бољем животу грађана региона кроз омогућавање слободног протока робе, капитала, услуга и људи и важно је да се ова иницијатива што више промовише јер сарадња на економском нивоу може да створи снажне предуслове за политички напредак и сарадњу“, закључио је Ђурђевић.