Карим Бензема и Винисијус јуниор - Sputnik Србија

Један гол и „хиљаду“ одбрана – Реал савладао и Ливерпул за 14. титулу првака Европе!

Фудбалери Реал Мадрида освојили су 14. титулу европског првака у историји, савладавши Ливерпул минималним резултатом (1:0) у финалу Лиге шампиона која је требало да се игра у Санкт Петербургу, али је политичком одлуком измештена у Париз – и као увертиру је имала велики хаос организатора за који су окривљени навијачи.
Спутњик и РТ - цензура  - Sputnik Србија
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Прикажи преко целог екранаИзађи из режима целог екрана
Једини гол на утакмици, у којој је Ливерпул био много конкретнији и опаснији, постигао је Винисијус јуниор у 59. минуту, после бриљантне асистенције Федерика Валвердеа.
Вреди напоменути да је Реал и у првом полувремену, у 43. минуту имао гол, али је потез Карима Бенземе поништила судијска екипа, означивши офсајд, иако је било јасно да је њему лопту додао ривалски играч, Фабињо.
Важан фактор у победи реала био је голман Тибо Куртоа који је имао чак девет одбрана, од чега су многе биле виђене за гол, али је Белгијанац потврдио да је најбољи чувар мреже у елитном такмичењу.
Утакмица је каснила због, како су званичници објавили „кашњења навијача на утакмицу“, а заправо је комплетан хаос изазвала чињеница да организатори нису успели да раздвоје оне са картама од оних који су покушали да се „прошверцују“, због чега је велики број навијача са уредним улазницама остао на улазима.
Они су чак третирани сузавцем, а појавили су се и снимци на којима се види како навијачи прескачу ограде и без контроле јурцају ка стадиону, што су многи прокоментарисали као веома опасан сценарио.
Пауза дуга 36 минута због катастрофално лоше организације утакмице је утицала на фудбалере, у уводних десетак минута нисмо видели много добрих акција, екипе су испитивале снаге, а у 16. минуту Ливерпул је имао прву велику шансу преко Мухамеда Салаха.
Истакао се голман Реала Тибо Куртоа, као и у 18, а потом и у 21. минуту када је покушај Садија Манеа скренуо у стативу и сачувао свој гол.
Кратак бљесак Карима Бенземе је био само интермецо у нападима Ливерпула, у првих пола сата имали су играчи тренера Јиргена Клопа седам удараца у гол ривала, али ниједан није био довољно добар да савлада Куртоу.
Кључан моменат првог полувремена догодио се у 43. минуту, Бензема је компликовао у шеснаестерцу Ливерпула, нису најсјајнији били ни дефанзивци Ливерпула, на крају се лопта од колена играча енглеске екипе Фабиња одбила назад до Бенземе који је затресао мрежу.
Али, арбитри су сигнализирали офсајд позицију, дуго је трајало већање у ВАР соби и на крају одлука није промењена, иако је јасно да када играч одбрамбене екипе дода лопту нападачу недозвољена позиција не постоји.
„Правда“ је задовољена после 14 минута игре у другом полувремену, Ливерпул је током тог периода био опасан, али је један контранапад показао колико је Реал опаснији.
Контранапад је повео Лука Модрић, Каземиро је наставио, лопта је стигла до десног бока где је био Федерико Валверде, нису га озбиљно схватили фудбалери Ливерпула, центрирао је на другу страну где је спреман био Винисијус, избегао је офсајд за неколико центиметара и спаковао лопту у мрежу.
Ливерпул је наставио да напада, низао је корнере, Куртоа је низао одбране, а Винисијус и даље чекао контранападе после дугих и исцрпљујућих напада ривала који су се као по правили решавали без опасности.
У 83. минуту Куртоа је поново одбранио ударац Салаха, уследио је одличан трк Бенземе и Винисијуса, али комбинација у казненом простору Ливерпула није прошла због хитре реакције голмана Алисона.
До краја дуела енглески састав није успео да угрози Мадриђане који су рутински привели утакмицу крају, после Пари Сен Жермена, Челсија и Манчестер ситија савладали и Ливерпул те постали прваци Европе по 14. пут.
Меч сте могли да пратите уз Спутњик.
23:34 28.05.2022
90+5' – Крај! Реал је првак Европе!
23:28 28.05.2022
90+1' – Себаљос упропастио акцију!
Уместо да крене на гол, хтео је да асистира и лоше реаговао!
Реал и даље води 1:0.
90' – Пет минута надокнаде!
23:22 28.05.2022
86' – Анчелоти „затвара“!
Валверде излази, на терену је Камавинга као дефанзивни везиста!
23:21 28.05.2022
84' – Алисон се реванширао!
Контранапад Бенземе и Винисијуса, лопта у шеснаестерац је била нешто бржа и Алисон је био на право месту.
23:20 28.05.2022
82' – Куртоа свемоћни!
Салах је поново шутирао, а поново је Куртоа одбранио!
23:19 28.05.2022
81' – Очајни Кеита!
Шут из прве, лопта одлази далеко преко гола!
23:15 28.05.2022
77' – Клоп даје све карте за напад!
Алкантара, везиста напустио је игру, на терену је Фирмино – нападач.
23:06 28.05.2022
69' – Срећа за Куртоу!
Ишла је лопта ка Салаху, висока, падала је „на главу“, и слетела поред стативе, срећом по Куртоу!
68' – Ливерпул ниже корнере
Два за минут, али без опасности за Реал.
23:01 28.05.2022
64' – Куртоа!
Сјајан шут Салаха левом ногом, али још боља одбрана Куртое!
Реал води 1:0!
22:59 28.05.2022
62' – Први жути картон!
Фабињо је жестоко стартовао на Валвердеа и добио је јавну опомену.
22:55 28.05.2022
59' – Води Реал!
Бриљантан контранапад фудбалера Реала, Валверде је повукао по десном боку, нашао се у позицији да центрира, Винисијус је све пратио са леве стране, избегао је офсајд позицију за неколико центиметара и клизећим стартом спаковао лопту у мрежу!
58' – Блок!
Двапут је Салах шутирао, оба пута је био изблокиран, тражили су играчи Ливерпула и пенал, али није било основа за то.
22:54 28.05.2022
57' – Мирно...
Милитао се жалио на повреду, утакмица је била прекинута и настављена је у мирном ритму са обе стране.
22:52 28.05.2022
54' – Велика шанса за Манеа!
Дуго је Ливерпул градио акцију, Мане се ушуњао у последњу линију одбране Реала и сјајно шутирао, али је бриљантно реаговао одбрамбени ред Реала.
22:43 28.05.2022
46' – Почело је друго полувреме!
Нема измена.
22:27 28.05.2022
45+3' – Полувреме!
Ливерпул је нападао током целог полувремена, имао је чак десет удараца у гол, али је мрежу затресао Реал и то преко Бенземе.
Ипак, гол није признат због офсајда!
Остаје 0:0 у финалу Лиге шампиона!
И ово би био офсајд да је лопта отишла до Бенземе од ноге његовог саиграча, али је њу ка назад погурао играч Ливерпула Фабињо, коленом!
Реал може да се сматра оштећеним у овој ситуацији!
22:24 28.05.2022
45+1' – Нема гола, офсајд!
Дуго већање судија и на крају је пресуђено да нема гола!