Шолц: Немачка за неколико месеци добија прве плутајуће терминале за течни гас
© Sputnik / Евгений Одиноков / Уђи у базу фотографијаПристаниште за утовар и истовар у новоизграђеној фабрици за производњу течног природног гаса "Јамал"
© Sputnik / Евгений Одиноков
/ Пратите нас
Немачка ради на диверзификацији испорука енергената и рачуна да ће ускоро добити прве мобилне терминале за пријем природног течног гаса, изјавио је канцелар Олаф Шолц излажући у Бундестагу.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Плутајући терминали ће ускоро бити доступни. Потребна инфраструктура ће бити спремна за неколико месеци, а не за неколико година или деценија“, рекао је он.
Према речима Шолца, Немачка мора да диверзификује изворе за испоруку ресурса и додао да је прошле недеље разговарао са колегама из Африке, Норвешке, Канаде, САД и Катара на ову тему.
Како је раније навео Министар економије Немачке Роберт Хабек, два плутајућа терминала за течни природни гас ће Немачка имати крајем године, а још два у мају 2023. године.
Укупан годишњи капацитет се процењује на 33 милијарди кубних метара гаса. Поређења ради - „Северним током 1“ у Немачку се допрема 60 милијарди, а земљи је годишње потребно 90 милијарди кубних метара гаса.
План је да се први стационарни терминал за природни течни гас у Немачкој изгради до 2026. године.
Немачка Влада ради на томе како би се што је брже могуће ослободила енергетске зависности од Русије, али тренутно то не може себи да дозволи. У супротном ће економија и индустрија земље бити у кризи. У складу са плановима немачке Владе, угаљ и нафту може да у потпуности замени до краја године, а гас током 2024. године.
Подсетимо, западне земље увеле су неколико пакета санкција Русији због ситуације у Украјини. Председник Русије Владимир Путин изјавио је да је политика обуздавања и слабљења Русије дугорочна стратегија Запада, а да су санкције задале озбиљан ударац целој светској економији. Према његовим речима, главни циљ Запада је да се погорша живот милиона људи. Он је додао да актуелна дешавања подвлаче црту испод глобалне доминације Запада и у политици и у економији. Према његовим речима, Русија нема намеру да се изолује, да не могу да је грубо изолују у савременом свету.
Председник Русије је 31. марта потписао указ према коме непријатељске земље убудуће гас треба да плаћају у рубљама. Руски лидер је наложио компанији „Гаспром“ да пребаци уговоре у рубље. Он је поручио да ће Русија наставити да испоручује гас у складу са уговореним количинама и ценама.