00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Лавров: ЕУ пљунула и погазила Мински споразум /видео/

© Sputnik / Илья Питалев / Уђи у базу фотографијаСергеј Лавров
Сергеј Лавров - Sputnik Србија, 1920, 04.06.2022
Пратите нас
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров рекао је у интервјуу за РТ РС да је Запад пљунуо на Мински споразум, којим је, како је рекао , могао да се очува територијални интегритет Украјине и не би било потребе да се брани Донбас.
Према његовим речима, свима је добро познато шта се догађало на тлу Украјине од 2014. године, али је Европа на то затварала очи.

„То је свима добро познато бар у Украјини, Русији, а на Западу то нису хтели да чују. Када је потписан Мински споразум то је била шанса да се очува територијални интегритет Украјине, да је он испуњен не би било разлога да се брани Донбас. Тамо је писало да Донбасу треба дати право да говоре на свом, руском језику, да имају своју полицију, право да их чују кад се именују тужиоци и судије и да имају посебне односе са РФ“, рекао је Лавров.

Министар је подсетио да је Брисел 2103. године, пре Минског споразума, прогласио као победу постизање Споразума између Београда и Приштине о ЗСО, који је предвиђао такође аутономију, посебне економске, културне везе севера Косова са Београдом.

„Практични исто и у једном и у другом случају. А ЕУ је доказала да нема кредибилитет и да нема моћ да убеди Приштину, односно Кијев, да испуне своје обавезе. У случају са Минским споразумом је још занимљивије јер га је одобрио и УН а ЕУ је на њега пљунула и погазила га исто као и Америка и све су учинили да подстакну Кијев на русофобију “, рекао је Лавров.

Према његовим речима, Запад је годинама прећуткивао оштрину проблема у Украјини, и да се створио утисак да се у овој земљи прије 24. фебруара ништа није дешавало.
Лавров је истакао да је све почело "давно, у најмању руку 2014. године када су, упркос гаранцијама Француске, Немачке и Пољске, које су подржале договор постигнут између тадашњег председника Украјине и опозиције, ујутро наредног дана након потписивања документа неонацисти и ултрарадикали преузели власт у Украјини, а Немачка, Француска, а и цела ЕУ заједно са њима, једноставно показали своју беспомоћност и слабост".
Додао је да се то наставило када су "неонацисти, који су освојили власт у Украјини, 2. маја у Одеси наживо спалили 50 људи и 2. јуна, када су украјинске оружане снаге и борбена авијација бомбардовали центар Луганска и друга мјеста на истоку земље".
"Бомбардовали су их само због тога што су одбили да прихвате резултате антиуставног државног удара, што су одбили да живе у оквиру неонацистичких правила, потпуно русофобских, потпуно екстремистичких, који заправо, понављају све темељне традиције Трећег Рајха и поштују као јунаке оне људе који су у то доба сарађивали са нацистима", река је руски министар.
Лавров каже да је испуњење Минског уговора годинама саботирано те је, "уместо пружања права коришћења руског језика у Донбасу, кијевски режим забранио и руско образовање, медије, у културу и књижевност и истовремено законодавно подстицао неонацистичку теорију и нацистичку праксу, укључујући стварање одговарајућих батаљона и јачање ових симбола који су, у ствари, такорећи прославили хитлеровску Немачку".
То што је Европа све то мирно гледала, натерало је многе руске историчаре и научнике и политологе да се сете како се Европа на почетку односила према Хитлеру и колико европских замаља је мобилисало војнике у војску Трећег рајха, навео је он.
Нагласио је да је Русија више пута, упоредо са захтевима за поштовање Минског споразума, подсеећала Запад на то да ће се његова политика ширења линија НАТО лоше завршити.
Лавров каже да нема сумње да је Запад наоружавао Украјину и стварао базу како би пријетили и суздржавали Руску Федерацију.
"Ево зашто ми нисмо имали другог избора него да признамо оне републике, које су морале да добију од Украјине свој посебан статус и да остану у саставу Украјине, односно на које су украјинске наоружане снаге, тзв. украјински национални батаљони наставили агресивни наступ", истиче он.
Лавров каже да му је жао да се у Европи ствара утисак као да прије почетка руске специјалне војне операције у Украјини - 24. фебруара, нико није разумео шта се дешава.
"Сваког дана су пуцали током година саботирања Минског споразума, 14.000 цивила је било убијено у директном пуцању на градове, цивилну инфраструктуру, укључујући школе, болнице, вртиће", указао је он..
Подсетио је да је председник Русије Владимир Путин недавно окарактерисао САД и Запад, на чијем су тренутно челу, као империју лажи.
"Та империја лажи се одавно формирала. И филтрирање медијског простора, директно кршење обавеза у оквиру ОЕБС-а, да се обезбеди слободни неометани приступ било којој информацији, како изворима у својој земљи тако и у иностранству, Запад је то све одавно сахранио", нагласио је Лавров.

Украјина монета за поткусуривање

Лавров је рекао да је Украјина монета за поткусуривање и инструмент Запада којим покушава поразити Русију.
"Украјина је једна ситница, монета за поткусуривање, инструмент којим манипулишу САД и Велика Британија, англосаксонски колектив који је сад на челу Запада и којем су у потпуности послушни и НАТО и ЕУ која је изгубила своју самосталност већ неко време и, наравно, диригује Украјинцима као инструментом за суздржавање Русије, како сад кажу, за исцрпљивање Русије, као и инструментом који ће на борбеном пољу поразити Русију", рекао је Лавров.
Он је истакао да Запад не дозвољава Украјини да води преговоре, наводећи да је Русија прије два месеца прихватила украјинске приједлоге као основу за проналажење решења, али да је Запад већ следећег дана забранио Украјинцима да настављају тај процес, те су након тога пооштрили став.
"Направљена је провокација у Бучи, која је на најочигледнији начин апсолутно исценирана. Три дана након што су руски војници отишли из Буче, тамо су људи живели и градоначелник се возио улицама, и само три дана касније су нашли неке лешеве. Успут, до данас, имена погинулих која су показивали у западним медијима и на друштвеним мрежама - нико није предочио имена. Нико није дао информације на који начин су били убијени, какве су повреде задобили", рекао је Лавров, додавши да "то још једном показује да Запад не жели да даје никакве чињенице".
Лавров каже да је за "Запад врло важно да убаци провокацију, да од тога направи велику буку, а онда када људи почињу да се распитују, ставља то на страну и измишља нове лажне вијести".
"Наравно, ви видите како су напумпали Украјину тешким наоружањем, сад Американци дају и тешке вишецевне бацаче ракета, одмах су се уплели Енглези, који су вероватно чекали дозволу из Вашингтона. И кад Британци кажу - и ми ћемо дати ракетне системе, то је јако ризично. Они изјављују да са Русима ратују Украјинци и гину Украјинци, и кажу - нека их, нека гину, а ми им само дајемо оружје, које ће на крају крајева довести до смрти још већег броја Украјинаца, а у Мариупољу и Азовстаљу су били ријешени сви задаци и то са минималним губицима", навео је министар спољних послова Русије.
Он је подсетио и да је руски председник наложио да Азовстаљ буде опкољен и да не буде јуриша, те да су се након тога, како је рекао, у резултату опсаде убице-крволоци из Азовског батаљона само предали.

О антируским санкцијама

Када је реч о санкцијама које су уведене Москви, министар је нагласио да су се последице увођења санкција више одразиле на саму Европу него на Русију која се након тога окренула сопственим снагама и поузданим партнерима.
Када је реч о шестом пакету санкција и ограничењу испоруке нафте морским путем, Лавров је рекао да нафта уопште не почива на политици, јер нафтно тржиште не прати политичке хирове и налоге.
Истакао је да је Русија већ давно изгубила веру у поузданост и спремност за договор западних колега послије 2014. године, кад су биле уведене тзв. кримске санкције као, како је рекао, освета за исказивање слободне воље становника Крима.
Русија је тада почела да рачуна на сопствене снаге и контакте са поузданим партнерима, а као резултат предузетих мјера, претворили се у највећу пољопривредну државу, док је раније увозила велике количине пољопривредних производа.
"И сада нема никакве сумње да су се сви ти пети и шести пакети одразили на Европу. Рекли сте да тамо пада животни стандард, инфлација је у порасту, успорио се темпо пораста и појавио се појам"нови сиромаси", истиче Лавров.
Министар спољних послова Русије је истакао да, иако људи трпе проблеме које долазе са порастом цена и сиромаштва, десетине милијарди долара и евра иду на наоружање Украјине.
"Извлачимо једну лекцију – да више никад у будућности не смемо да се ослонимо на ове људе. То не значи да нећемо са њима уопште разговарати. Они ће престати да лудују, па ће се некад смирити и онда ћемо видети шта ће рећи", истакао је он.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала