https://sputnikportal.rs/20220608/vucic-problem-za-srbiju-sto-jedino-tankerima-mozemo-da-dopremimo-rusku-naftu-do-janafa-1138236562.html
Вучић: Проблем за Србију што једино танкерима можемо да допремимо руску нафту до „Јанафа“
Вучић: Проблем за Србију што једино танкерима можемо да допремимо руску нафту до „Јанафа“
Sputnik Србија
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је за нашу земљу проблем што једино танкерима можемо да допремимо руску нафту до хрватског нафтовода... 08.06.2022, Sputnik Србија
2022-06-08T15:02+0200
2022-06-08T15:02+0200
2022-06-08T15:34+0200
србија
србија
србија – политика
србија – економија
економија
нафта
александар вучић
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e4/0a/18/1123662518_0:320:3072:2048_1920x0_80_0_0_d5dd2b865ef415216f171dd9727058f4.jpg
Вучић је то рекао одговарајући на питања новинара на Самиту Отворени Балкан у Охриду, која су се односила на то да не би био проблем када би Србија имала цевовод као што Мађарска има „Дружбу“ и на забрану транспорта руске нафте танкерима.Вучић је додао да уместо тога можемо само да добијамо ирачку нафту преко нафтовода Киркук.Каже да ће, према неким предвиђањима, нафта поскупети чак на 150 или 170 долара по барелу, али да ће на то утицати и велика потрошња.Истакао је да нашу рафинерију држе Руси и упитао шта ако се поквари неки део који мора да се увезе из Америке, а они то не дају и додао да и о томе треба размишљати.„Чекамо да видимо и како ћемо велике хеликоптере за пожаре да добијемо, то су најбољи хеликоптери на свету, да ли ће нам дати да их увеземо...“, навео је Вучић.Председник Србије рекао је у Охриду да нас све чека једна од најтежих зима, али да нема разлога за панику, већ за рад, те је предложио да се успоставе радне групе како би земље региона могле међусобно да се помажу.Вучић је рекао да Србија има највише хране и добро је да може да помогне свима у региону, да буду сигурни да им неће недостајати основне животне намирнице, као што су житарице, брашно, уље, шећер.Рекао је да може да буде проблем у вези хране због спекулативних радњи, ниских цена.Рекао је да већ сада сви са ужасом гледају шта ће да се догађа око енергетике. Он је објаснио како би најгори сценарио био да се из било ког разлога прекине доток руског гаса у Европу и да Србија не може да увози руску нафту.Вучић је нагласио да у недостатку гаса цена електричне енергије скаче за 320 до 350 евра по мегавату, да неће у том случају бити струје нигде, па нема ни одакле да се узме.Као пример навео је да са Црном Гором Србија има велике хидропотенцијале, што је важно за балансирање енергије, да може да се прави електрична енергија током зиме.Северна Македонија, према његовим речима, треба да гради на Вардару велике хидро-капацитете у будућности, а Србија је спремна да размотри да то буде рађено заједно.„Милион ствари има око којих можемо да разговарамо. Нико од нас није самодовољан. Сви смо са различитих страна и због различитих ствари у проблему и то не својом кривицом. Биће једна од најтежих зима. Али није разлог за панику, већ за рад“, подвукао је он.Вучић је истакао да ће кључни фактор бити финансије.„Како да финансирамо то све. Ако купујете милион кубних метара гаса по цени од 5.000 долара, то би било пет милиона долара дневно. Ко ће то да плати. Зато сада у наша складишта упумпавамо гас да би нешто сачували. Неко ће да пита што трошите паре сада? Зато што нећемо имати ништа ако то не урадимо“, објаснио је он, пренео је Танјуг.Шести пакет антируских санкција и како ће се он одразити на глобално, европско и српско тржиште нафтних деривата био је тема емисије „Енергија Спутњика“:
https://sputnikportal.rs/20220608/beograd-ce-ponuditi-pristini-struju-za-lignit-sa-kim-1138236183.html
https://sputnikportal.rs/20220608/ako-hocete-dodjite-ako-necete-ne-morate-vuciceva-poruka-abazovicu-i-tegeltiji--1138223431.html
србија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e4/0a/18/1123662518_178:0:2909:2048_1920x0_80_0_0_90655ca11ccb06dbe2d2f57f33ea43da.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија, србија – политика, србија – економија, економија, нафта, александар вучић
србија, србија – политика, србија – економија, економија, нафта, александар вучић
Вучић: Проблем за Србију што једино танкерима можемо да допремимо руску нафту до „Јанафа“
15:02 08.06.2022 (Освежено: 15:34 08.06.2022) Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је за нашу земљу проблем што једино танкерима можемо да допремимо руску нафту до хрватског нафтовода „Јанаф“, а да је шестим пакетом санкција управо то забрањено.
Вучић је то рекао одговарајући на питања новинара на Самиту Отворени Балкан у Охриду, која су се односила на то да не би био проблем када би Србија имала цевовод као што Мађарска има „Дружбу“ и на забрану транспорта руске нафте танкерима.
„Ми можемо само танкерима да допремамо нафту до Ријеке, а онда одатле до НИС-а", истакао је Вучић.
Вучић је додао да уместо тога можемо само да добијамо ирачку нафту преко нафтовода Киркук.
Каже да ће, према неким предвиђањима, нафта поскупети чак на 150 или 170 долара по барелу, али да ће на то утицати и велика потрошња.
„Видећемо шта ће следећи пакети све да забране, морамо и о томе да водимо рачуна“, навео је Вучић.
Истакао је да нашу рафинерију држе Руси и упитао шта ако се поквари неки део који мора да се увезе из Америке, а они то не дају и додао да и о томе треба размишљати.
„Чекамо да видимо и како ћемо велике хеликоптере за пожаре да добијемо, то су најбољи хеликоптери на свету, да ли ће нам дати да их увеземо...“, навео је Вучић.
Председник Србије рекао је у Охриду да нас све чека једна од најтежих зима, али да нема разлога за панику, већ за рад, те је предложио да се успоставе радне групе како би земље региона могле међусобно да се помажу.
Вучић је рекао да Србија има највише хране и добро је да може да помогне свима у региону, да буду сигурни да им неће недостајати основне животне намирнице, као што су житарице, брашно, уље, шећер.
Рекао је да може да буде проблем у вези хране због спекулативних радњи, ниских цена.
„Да бисмо све умели да решавамо као потенцијални проблем важно је да формирамо радне групе, а не да дамо уље па се оно појави у Турској или Холандији, брашно у Италији. То не би било фер према нама, јер смо и ми могли да продајемо по вишој цени. Важно је да свим грађанима обезбедимо да има довољно хране“, објаснио је Вучић.
Рекао је да већ сада сви са ужасом гледају шта ће да се догађа око енергетике. Он је објаснио како би најгори сценарио био да се из било ког разлога прекине доток руског гаса у Европу и да Србија не може да увози руску нафту.
Вучић је нагласио да у недостатку гаса цена електричне енергије скаче за 320 до 350 евра по мегавату, да неће у том случају бити струје нигде, па нема ни одакле да се узме.
„Када нема гаса, гасне електране не могу да раде, не могу термоелектране да се снабдеју. Уместо тога морате да произведете нове мегавате, а не можете да ископате довољно угља. У том случају би се помагали“, објаснио је он.
Као пример навео је да са Црном Гором Србија има велике хидропотенцијале, што је важно за балансирање енергије, да може да се прави електрична енергија током зиме.
Северна Македонија, према његовим речима, треба да гради на Вардару велике хидро-капацитете у будућности, а Србија је спремна да размотри да то буде рађено заједно.
„Милион ствари има око којих можемо да разговарамо. Нико од нас није самодовољан. Сви смо са различитих страна и због различитих ствари у проблему и то не својом кривицом. Биће једна од најтежих зима. Али није разлог за панику, већ за рад“, подвукао је он.
Вучић је истакао да ће кључни фактор бити финансије.
„Како да финансирамо то све. Ако купујете милион кубних метара гаса по цени од 5.000 долара, то би било пет милиона долара дневно. Ко ће то да плати. Зато сада у наша складишта упумпавамо гас да би нешто сачували. Неко ће да пита што трошите паре сада? Зато што нећемо имати ништа ако то не урадимо“, објаснио је он, пренео је Танјуг.
Шести пакет антируских санкција и како ће се он одразити на глобално, европско и српско тржиште нафтних деривата био је тема емисије „Енергија Спутњика“: