Патрушев: Дијалог Москве и Кијева прекинут кривицом НАТО-а
© Фото : Фотохост-агентство sco-russia2020.ru / Уђи у базу фотографијаСекретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев
© Фото : Фотохост-агентство sco-russia2020.ru
/ Пратите нас
Деструктивна дејства САД, Велике Британије и других земаља НАТО-а, односно слање Кијеву наоружања и подстицање нацистичког расположења у Украјини, довели су до прекида руског-украјинског дијалога, изјавио је шеф Савета безбедности Русије Николај Патрушев на заседању високих представника држава БРИКС-а, надлежних за питања безбедности.
„Русија жели да се што пре постигне политичко-дипломатски договор који би омогућио да се прекину борбена дејства. Ипак, преговори Москве и Кијева су у овом тренутку замрзнути захваљујући украјинској страни. Управо су деструктивна дејства САД, Енглеске и њихових савезника довели до прекида руско-украјинског дијалога“, оценио је Патрушев.
Према његовим речима, Русија је се трудила да упозори земље НАТО-а да не гомилају наоружање у Украјини и да не подстичу „милитаристичко, нацистичко-русофобско расположење кијевског режима“, као и да не пружају подршку Кијеву да ступи у Алијансу.
Патрушев је истакао да западне земље наоружавају Кијев како би извршиле притисак на Москву, али да то само доводи до продубљивања сукоба и додатних жртава.
Он је додао да су на исти начин САД и Велика Британија деловале пред почетак Другог светског рата, игноришући агресивне тежње Хитлера и препуштајући им се како би Трећи рајх усмериле против Москве, што је касније довело до губитка на десетине милиона живота.
Ширење БРИКС-а допринеће јачању његове позиције у свету
Ширење организације БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужноафричка Република), допринеће јачању њене позиције у свету, оценио је Николај Патуршев.
„У том контексту истичемо иницијативу која је објављена током саветовања министара иностраних послова БРИКС-а 19. маја да почне процес ширења 'петорке'. Уверени смо да ће такав корак допринети јачању позиција организације у светским питањима. Важно је да се већ сада утврде кључни аспекти тог процеса и да се приступи разматрању потенцијалних кандидата“, рекао је Патрушев.
Он је додао да БРИКС треба да игра једну од водећих улога у решавању глобалних проблема, као што су тероризам и транснационални криминал, раст броја сукоба, климатске промене, изазови биолошке и епидемиолошке безбедности, једностране санкције и нарушавање производно-трговачких ланаца, угрожавање прехрамбене и енергетске безбедности.
Министар иностраних послова Кине Ван Ји је 19. маја иницирао процес проширења БРИКС-а, наводећи да ће то помоћи да се покаже отвореност и инклузивност организације и бити одговор на очекивања земаља у развоју.