У Варшави одржана шетња у знак сећања на жртве Волињског масакра
© Sputnik / Игорь Зарембо
/ Пратите нас
У Варшави је одржана улична шетња поводом 79. годишњице Волињског масакра.
Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
На Тргу три крста у центру пољске престонице окупило се неколико стотина људи, међу којима и активисти разних националистичких организација. Они су носили плакате „Сећамо се Волиња“, „Не споменицима УПА у Пољској“. ОУН-УПА (Украјинска устаничка армија била је оружано крило Организације украјинских националиста) је проглашена за екстремистичку организацију и забрањена је у Русији.
Уз музичку пратњу и звуке молитве, поворка се кретала централним улицама Варшаве ка историјском центру града.
Dziś 79 rocznica Rzezi Wołyńskiej-apogeum mordu Polaków przez ukraińskich szowinistów na Kresach Wschodnich II RP. Genocidum atrox. Jak co roku oddano pamięć ofiarom przy pomniku Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich 1939-47.#KlubKonfederacjiSzczecin@RNzachpom pic.twitter.com/5x6ytrACVD
— Beata (@_BeataKozlowska) July 11, 2022
На обележавању годишњице у Варшави учествовали су и председник и премијер земље Анджеј Дуда и Матеуш Моравјецки. Дуда је у свом говору обећао да се Пољаци неће светити Украјинцима за Волињски масакр.
Uroczystości rocznicy rzezi wołyńskiej w Warszawiehttps://t.co/k0fdb8DQsS pic.twitter.com/uD4GH8S1Vx
— Agencja Wyborcza.pl (@agwyborcza_pl) July 11, 2022
Слични догађаји организовани су и у другим градовима Пољске.
Кулминацијом догађаја из 1943. године, који се назива Волињски масакр, сматра се 11. јул – на данашњи дан украјински националисти су истовремено напали око 150 пољских села. Пољски историчари овај масакр сматрају геноцидом и етничким чишћењем и тврде да је погинуло, према различитим изворима, од 100 до 130 хиљада људи.