Да ли задужени у доларима доживљавају „швајцарски сценарио“
Да ли задужени у доларима доживљавају „швајцарски сценарио“
Sputnik Србија
Евро и амерички долар изједначили су се први пут за 20 година и од данас један евро вреди тачно један долар, што значи да је вредност евра нижа за више 12... 13.07.2022, Sputnik Србија
Ова вест позитивна је за Америку и њене држављане који раде у Европи, као и за све оне који зарађују у доларима, али негативна за целокупну светску економију, преноси РТС.Стручњаци у Србији упозоравају да задужени у доларима доживљавају "швајцарски сценарио".Дејан Ерић професор Београдске банкарске академије наводи за РТС да је раст долара постао глобални проблем који дотиче многе земље, па тако и нашу, нарочито грађане који имају стамбене кредите.Објашњава да ово многи грађани осећају, нарочито они који имају стамбене кредите.Са друге стране, додаје он, за оне који извозе у доларима ово је добра вест."Онај ко извози у доларима за њега је ово добра вест зато што је пре три месеца за 100 долара добијао 107 динара, а сада добија 117 динара", оцењује Ерић.Указује да живимо у једном неизвесно свету у сваком погледу - геополитичком и економском, да је раст долара постао глобални проблем који дотиче многе земље, па тако и нашу, те да ова ситуација личи на швајцарски сценарио зато што имамо повећање курса долара.
Евро и амерички долар изједначили су се први пут за 20 година и од данас један евро вреди тачно један долар, што значи да је вредност евра нижа за више 12 одсто у односу на вредност с почетка године.
Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Ова вест позитивна је за Америку и њене држављане који раде у Европи, као и за све оне који зарађују у доларима, али негативна за целокупну светску економију, преноси РТС.
Стручњаци у Србији упозоравају да задужени у доларима доживљавају "швајцарски сценарио".
Дејан Ерић професор Београдске банкарске академије наводи за РТС да је раст долара постао глобални проблем који дотиче многе земље, па тако и нашу, нарочито грађане који имају стамбене кредите.
"За дужнике почев од становништва преко привреде и државе, свих оних који имају кредите који су индексирани у доларима ово није добра вест зато што рата расте", наводи Ерић.
Објашњава да ово многи грађани осећају, нарочито они који имају стамбене кредите.
"Повећање референтне каматне стопе као што је еурибор има своје импликације у математици путем које се врши обрачун каматних стопа тако да многим грађанима је просто дошло до повећања рата баш због тога", објашњава Ерић.
Са друге стране, додаје он, за оне који извозе у доларима ово је добра вест.
"Онај ко извози у доларима за њега је ово добра вест зато што је пре три месеца за 100 долара добијао 107 динара, а сада добија 117 динара", оцењује Ерић.
Указује да живимо у једном неизвесно свету у сваком погледу - геополитичком и економском, да је раст долара постао глобални проблем који дотиче многе земље, па тако и нашу, те да ова ситуација личи на швајцарски сценарио зато што имамо повећање курса долара.
Приступ ћаскању је блокиран због нарушавања правила.
Поново можете да учествујете за:∞.
Ако се не слажете са блокирањем, користите формулар за повратне информације
Разговор је завршен. У дискусији можете учествовати 24 сата од објављивања чланка.