„Као да убијем нечије рођаке и тражим да држе моју слику“ – Немања поново очитао лекцију Енглезима
© Sputnik / Александр Подгорчук
/ Пратите нас
Немања Матић, бивши фудбалски репрезентативац Србије, током година играња у Енглеској постао је занимљив тамошњој јавности јер је одбио да носи цвет мака на утакмицама Премијер лиге, симбол сећања на погинуле британске војнике у Првом светском рату.
Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Матић је носио тај симбол, али је у једном моменту одлучио да престане и то је објаснио у интервјуу за италијански Ил Месађеро.
„Почео сам то да носим, али је онда британска Влада објаснила да се тај симбол користи за одавање почасти свим британским војницима који су умрли у свим ратовима у којима је држава икада учествовала, укључујући и бомбардовање Србије 1999. године. Од тог тренутка сам престао да га носим. Нисам могао да носим нешто што обележава уништавање моје земље и мојих људи, нешто због чега је умрло хиљаде људи. То је као да убијем нечије рођаке и онда тог неког натерам да држи моју слику поред кревета. Да ли бисте ви то прихватили?“, објаснио је Матић.
Матић је рођен 1988. године и као дечак је преживео НАТО агресију на тадашњу Југославију.
“I now don't feel it is right for me.”
— BBC Sport (@BBCSport) November 5, 2018
Nemanja Matic has explained why he will not wear a poppy on his Manchester United shirt.
Read: https://t.co/EWTZTFOXuK pic.twitter.com/EUXeTX4f9i
„Да, био сам дете, имао сам 11, 12 година... То су слике које никада нећу избацити из своје главе. Уништили су све. Код куће смо имали баштицу и одатле сам гледао како бомбе падају са неба. Одрастао сам у страху. На крају је умрло пет хиљада цивила. Наши људи то никада неће моћи да опросте“.
Матић је током претходних година много чинио за своје родно село Врело код Уба, а један од потеза био је и плаћање свих дуговања комшија.
„Не волим много да причам о тим стварима. То се ради без маркетинга, али с обзиром да се то сада већ зна, могу да кажем да је то био обичан гест. Покушавао сам и и даље покушавам да помажем људима у месту у којем сам рођен. Одрастао сам у сиромашном месту где није било фудбалских терена и као деца смо имали само лопту, а сада покушавам да се постарам за то да деца Врела имају боље детињство него што сам имао ја“, навео је Матић.