Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Вучић: Релативизација догађаја Другог светског рата никада неће бити политика Србије /видео/

© Tanjug / STRAHINJA ACIMOVICПредседник Србије Александар Вучић
Председник Србије Александар Вучић - Sputnik Србија, 1920, 27.07.2022
Пратите нас
Данас смо сведоци бројих покушаја релативизације догађаја Другог светског рата, а то не може да буде политика садашњости ни Европе, ни света, а Србије никада неће бити, поручио је председник Србије Александар Вучић на свечаности поводом почетка извођења мера заштите на објекту Централне куле Меморијалног центра "Старо сајмиште".
Мобилна апликација Sputnik на српском језику - Sputnik Србија
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

„Желим да вам кажем велико „извини“. Извините због тога што је ова зграда иза мене у таквом стању и што готово 80 година нисмо водили рачуна о својој прошлости и нисмо бринули ни о својој будућности“, рекао је он обраћајући се преживелима страдања најтежих злочина и злочина геноцида током Другог светског рата.
Приметио је да нас је историја научила да ништа није немогуће, и зато морамо да памтимо све жртве, увек.
"Наш историјски задатак је да у центру модерног Београда гајимо сећање на наше суграђане, Јевреје, Србе и све друге, страдале без икаквог разлога од злочиначке руке окупатора", рекао је Вучић, додајући да ће свако ко макар само прође поред Старог сајмишта, видети шта се ту дешавало.
"И свако ко има макар и мрву човечности, гледаће другим очима свет око себе, након посете Сајмишту", нагласио је председник Србије, наводећи да ће кроз документа, фотографије, бити представљене све чињенице како се нико никад не би нашао да каже да се тако нешто није догодило на Старом сајмишту, или да је све то мит.
Вучић је подсетио да је "Старо сајмиште" за културно добро проглашено тек 9. јула 1987.године, на нашту срамоту.
"На нашу срамоту, за 30 година од тада, а укупно 78 година, имали смо преча посла, него да се бавимо жртвама, које нису биле много важне или су остављање по страни, зарад дневнополитичких циљева, или да се негде неконе не бисмо замерили", рекао је Вучић.
Како је поручио, мора се искрено рећи да је садашње стање "Старог сајмишта", које је видно запуштено, последица нашег односа и небриге, још од 1945. године.
"Ово је слика и прилика наше срамоте, неодговорног и непоштеног односа", нагласио је председник Србије.
Указао је да су бројне генерације политичких лидера још из комунистичког времена, игнорисирале страдалнике логора, те да је било много обећања да ће то место бити приведено намени како бисмо се сви сећали жртава, али да то нису пратила дела.
"Као да никада нисмо могли да распетљамо комликоване односе, јер је увек било лакше окренути главу и не решавати проблеме. Део по део тога сада решавамо, и то није питање новца, него енергије. Урадили смо нешто добро за све грађане, Србе, Јевреје, Роме, Хрвате, Словаке, Мађаре Бошњаке... Враћајући дуг према прецима, опомињемо потомке шта не смеју да дозволе да им се догоди", рекао је Вучић.
Додао је да људско зло не познаје границе и присутно је свуда, али да зато и ми, Срби, када тражимо од других да не ћуте и да признају,да говоре о злочинима над нама, морамо будемо довољно одговорни и озбиљни, и да увек отворени и јасно осудимо и оне који су у наше име чинили злочине над другима.
"Само тако моћи ћемо да градимо поверење и дођемо до помирења", рекао је Вучић.
Рекао је и да је имао част и срећу да познаје и више пута сретне великог Шимона Переса, који је рекао да „шест милиона наших људи, Јевреја, живи у нашим срцима, ми смо ђихове очи које се сећају, који водимо ужасне сцене које су видели, и оне ће остати упамћене онако како су се догодиле".
„Има много тога што можемо да научимо од јеврејског народа. Нажалост тих шест милиона Јевреја морамо додати милионе очију Срба, Рома, који су убијани на стратиштима овде", рекао је он.
Указао је и на генерала Ајзенхауера који је проценио да будуће генерације неће веровати који су се злочини све догодили и зато је наредио филмским екипима које су пратиле ослобађање Аушвица да сниме све одмах, јер ће се, како је казао, на путу историје наћи неко копиле које ће рећи да се то никада није десило.
Ми народи и грађани Србије и потомци жртава не можемо, не смемо и нећемо више да ћутимо о "Старом сајмишту", поручио је Вучић.
Он је рекао да је логор "Старо сајмиште" затворен крајем јула 1944. и да је од краја Другог светског рата, у тренутку када је НДХ де факто престала да постоји на овим просторима, све до данас истина о овом логору била сахрањена, како је истакао, под тешким наслагама заборава.
"Данас на 78. годишњицу укидања логора ми га коначно, неко би рекао фигуративно, а ја бих рекао и стварно - ослобађамо. Почињемо да обнављамо сећање на логор тако што почињемо да реконструишемо централну кулу, његов иконични симбол", истакао је председник Србије.
Како је рекао, реконструкција централне куле је симбол решености и да реконструишемо сопствено колективно сећање.
"Она је тек прва од неколико изворних логорскигх зграда у којима ће бити успостављена два музеја меморијалног центра, посвећена двема фазама логора, а у којима ће се одвијати активности меморијалног центра: меморијализација логора и комеморација његових жртава, прикупљање и излагање грађе и научно истраживачка делатност, организвање изложби и едукативне активности", навео је он.
Вучић је подсетио да су на том месту људи зверски пребијани, вешани и стрељани, али и умлирали од глади и болести и у "душегупкама" одвођени у смрт.
Додао је да су одатле и депортовани у друге логоре смрти на "принудни рад", од којег је већина и страдала.
Ово је историјски веома важан чин", додао је Вучић и истакао да је поносан што је део генерације која је учестовала у ослобађању Старог сајмишта.
Свечаности је присуствовао и патријарх Порфирије.
Радови на заштити објекта Централне куле Меморијалног центра "Старо сајмиште", заједничког пројекта Министарства за културу и информисање и Града, почињу данас.
Меморијални центар основан је у фебруару 2020. године као установа посвећена култури сећања на жртве и историјске догађаје који су се десили на простору некадашњег Београдског сајма, односно на простору нацистичког логора.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала