00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
17:00
60 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новаков нови лист и вечити у раљама Европе
16:00
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
Да ли НАТО пребацује војну технику ближе руским границама?
16:30
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Хоће ли Трамп заузети Гренланд?
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Пропаст Запада: Зашто Владимир Путин најављује бољу будућност? /видео/

© Sputnik / Михаил Климентьев / Уђи у базу фотографијаРуски председник Владимир Путин је председавао састанку Организационог одбора руске „Победа”
Руски председник Владимир Путин је председавао састанку Организационог одбора руске „Победа” - Sputnik Србија, 1920, 30.07.2022
Пратите нас
Живимо у заиста необичним временима, у којима реалност постаје и оно што се све донедавно чинило тешко замисливим. До узајамног сагласја су, чак, дошли бивши премијер Велике Британије Тони Блер, председник Русије Владимир Путин и премијер Мађарске Виктор Орбан. Сва тројица, наиме, знају да је глобална доминација Запада дошла до свог краја.
Мобилна апликација Sputnik на српском језику - Sputnik Србија
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

Нимало прерано, разуме се, и питање је, само, шта долази после.

Најзначајнија преломна тачка

Рат у Украјини, преноси „Ројтерс“ оцену Тонија Блера, „показао је да доминација Запада долази свом крају јер Кина у партнерству с Русијом израста у суперсилу, и то у једној од најзначајнијих преломних тачака вековима уназад“.
Ова преломна тачка, ламентира Блер, „квалитативно је другачија“, и „много озбиљнија“, него на крају Другог светског рата и на крају Хладног рата када је „западна демократија била у успону... То није случај у 2022. По први пут у модерној историји“, оцењује премијер Велике Британије који је бомбардовао Србију и саучествовао у инвазијама Авганистана и Ирака, „Исток може да се сматра равним Западу... Долазимо до краја политичке и економске доминације Запада. Свет ће бити најмање биполаран, а вероватно мултиполаран.“
Сличан сентимент је, такође ових дана, исказао и премијер Мађарске Виктор Орбан. „Стубови цивилизације Запада, за које смо некад мислили да су неуништиви, сад пуцају“, опоменуо је. „Данас се налазимо у аутомобилу који има бушне гуме на сва четири точка... Опште расположење у Европи је да се она налази на силазној путањи, јер снага, моћ, ауторитет и утицај западне цивилизације – нестају. А најболнији од свега је губитак контроле Запада над енергетским изворима... Запад више не поседује ни велике количине сировина, ни извора енергије“, указао је Орбан, па је наставио: „Тврдња Американаца да су на правој страни историје и да ће их остатак света слушати – више није валидна. Највећи део света не слуша тај позив... Кина, Индија, Бразил, Јужна Африка, арапске и афричке земље – сви они држе се даље од овог конфликта (у Украјини) и гледају своја посла... Овај рат може да означи крај доминације Запада. Мултиполарни светски поредак куца на наша врата.“

Сукоб цивилизација

И не само то, напоменуо је Орбан, него су се „све остале цивилизације модернизовале – кинеска, индијска, руска православна, чак и ислам. Ривалске цивилизације усвојиле су западну технологију и финансијски систем, али не и западне вредности, и немају намеру да то учине. А Запад свеједно покушава да наметне своје вредности. Остатак света схватио је да мора да се модернизује зато што је то једини начин да се одупре извозу западних вредности. Ми то разумемо... Наша анализа је да ће се проблеми западног света мултипликовати до 2030. Ова деценија биће запамћена као деценија беса, неизвесности и рата.“
А насупрот овом песимизму – Владимир Путин. Као да је својим оптимизмом желео да нагласи сав контраст, а уз то и парадокс јер је Русија, а не Запад, у рату и под санкцијама које је баш Запад иницирао.
И Путин је ових дана говорио о променама које живимо: „Уистину револуционарне промене добијају замах и постају све снажније. Ове огромне промене су, наравно, неповратне. У току су национални и глобални процеси развоја основа и принципа хармоничног, праведнијег и безбеднијег светског поретка, као алтернатива униполарном светском поретку у коме смо живели... Ма колико Запад и наднационалне елите покушавали да очувају постојећи поредак, наступа нова ера, нова фаза светске историје.“

Златна милијарда

Уосталом, нагласио је Путин дотичући се теме о којој је говорио и Орбан, „модел тоталне доминације такозване златне милијарде није фер. Зашто би та златна милијарда, која је само део глобалне популације, доминирала свима другима и наметала своја правила понашања, заснована на илузији о сопственој изузетности? То дели свет на прву и другу класу људи, то је у суштини расистички и неоколонијални поглед на свет. Глобалистичка и псеудолиберална идеологија све више постаје тоталитарна... Стиче се утисак да Запад једноставно није способан да свету понуди сопствени модел будућности. Заиста, није случајно што је златна милијарда стекла доста злата и постигла много тога, али то није учинила зато што је применила одређене концепте развоја. Већ зато што је опљачкала народе Азије и Африке... Зато су елите златне милијарде и престрашене да ће други глобални центри развоја понудити сопствене алтернативе.“
Путин је, наравно, потпуно у праву. Јер, баш у жељи да спречи овакав развој догађаја, Тони Блер тражи „нови пројекат“ западне демократије који наводно „инспирише наду“. А то ће се постићи репресијом код куће – „Потребни су нам лидери спремни да се супротставе домаћим политичким притисцима“, каже – и војном силом у иностранству кроз „повећање војних буџета и очување војне супериорности“. Уз даљи извоз вредности, у чему администрација Џоа Бајдена, званично посвећена промоцији ЛГБТ права у свету, иде, сматра Блер, у пожељном смеру.

Да ли ће се западна застава дугиних боја, као симбол новог покоравања, завијорити читавим светом? Или је крах таквог Запада, ипак, неминован? И како изгледа алтернатива коју најављује Владимир Путин?

Прихватање нове реалности

О овим су питањима у „Новом Спутњик поретку“ говорили проф. др Часлав Копривица са Факултета политичких наука у Београду и новинар Филип Родић.
„До поклапања ставова Тонија Блера, Владимира Путина и Виктора Орбана није дошло зато што њих тројица долазе из исте парадигме, већ зато што их је ток догађаја на терену, сама реалност, натерала да је не негирају“, објашњава Часлав Копривица. „Као што је Путин приметио, почетак специјалне војне операције у Украјини означио је крај хегемоније Запада већ и стога што тако нешто не би могло ни да се замисли да је западна доминација снажна као што је била у последњој деценији прошлог и првој деценији овог века. А интервенција у Украјини већ је била најављена руском интервенцијом у Сирији 2015, која је показала да Русија има капацитет, како материјални тако и духовни, да се носи и са глобалним исламским тероризмом и са онима који су га подржавали, што укључује и Запад.“

Криза елита

„Не присуствујемо толико пропасти Запада, или европске цивилизације, колико пропасти глобалистичке идеологије која је демократију поистоветила са либерализмом. Зато је Виктор Орбан, опирући се томе, свој систем описао као нелиберална демократија, па су га због тога владајуће либералне структуре на Западу и ставиле на стуб срама,“ указује Филип Родић. „Отуда су и људскоправашке вредности, које нам се подмећу као европске, заправо вредности које нам намеће глобална олигархија чије време неспутане моћи сад долази крају.“
„Њихова идеја“, надовезује се проф. Копривица, „била је да, наметањем нетрадиционалних вредности, попут ЛГБТ политичког хомосексуализма, растуре традиционалне вредности, какве год оне биле. А онда са тим друштвима можете да радите шта вам је воља... У западним друштвима се управо то догодило, па се њихови лидери сад и понашају овако ирационално, тако да их више занима да нанесу штету Русији него да донесу добробит сопственим грађанима.“
„Однос према Русији и сопственом интересу, заправо, открива на чему се данас заснива јединство на Западу. Суштина је у покоравању, као главном везивном ткиву данашњег Запада“, напомиње Родић. „Што је земља покоренија, то више поступа по наређењу САД уместо у складу са сопственим интересима. То је најуочљивије на примеру Немачке.“
„Запад сад предводе случајни људи попут немачке министарке иностраних послова Аналене Бербок, који су некомпетентни и у моралном и у интелектуалном смислу“, примећује Часлав Копривица, и закључује: „Ту и лежи разлог аматерских потеза које повлаче, а који убрзавају колапс тог система. Сада долазе на наплату системске грешке које су се нагомилавале деценијама, због чега је тамо и дошло до кризе елита о којој се много говори. Те њихове елите су овом тренутку потпуно недорасле, те су зато и поверовале у сопствену изузетност и своју пропаганду да ће Русију санкцијама бацити на колена за неколико дана – не примећујући колико се свет око њих неповратно променио. И да, као и Русија, жели да се ослободи безобзирног хегемона каквим су се показале Сједињене Америчке Државе.“
Икона, осликана у част 1000-годишњице крштења Руса - Sputnik Србија, 1920, 28.07.2022
Одлука без које Москва не би постала Трећи Рим
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала