Руска војска: Украјина гађала заробљене „азовце“* у Јеленовки након што су проговорили
© Sputnik / РИА Новости
/ Пратите нас
Украјина је сама инсистирала на томе да заробљени украјински војници буду смештени у истражном затвору №120 в у Јеленовки у ДНР који су потом гађали из америчког вишецевног ракетног бацача „Химарс“, изјавио је заменик министра одбране Русије Александар Фомин.
Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
„Скрећем вам пажњу на анализу хронологије догађаја. Војници екстремистичког пука 'Азов'*, који су се предали, пребачени су у истражни затвор у месту Јеленовка 20. маја 2022. године. Украјинска страна је инсистирала да заробљеници држе управо на том месту“, рекао је Фомин на брифингу за стране војне аташее.
Он је подсетио да се 28. јула 2022. године појавио снимак на коме Дмитриј Козацки признаје злочине „азоваца“*. Следеће ноћи на Јеленовку је изведен напад из „Химарса“.
По речима Фомина, кијевске власти су донеле одлуку да нападну место где су се налазили заробљеници како би елиминисали сведоке њихових злочина над сопственим народом.
Како додаје, бројни украјински војници сада добровољно полажу оружје, знајући да Оружане снаге Русије хумано поступају са заробљеницима. Провокација у Јеленовки има за циљ да застраши војнике Оружаних снага Украјине и да их спречи да се не предају, оцењује Фомин.
Са друге стране, украјинске власти без икаквих доказа покушавају да пребаце одговорност за смрт заробљеника на Русију. Фомин је објаснио да је на истражни затвор пуцано из правца Маринка – Курахово – троугао Сергејевка – Покровск – Удачно.
Такође је скренуо пажњу на „неспретне“ покушаје САД да оправдају кијевски режим. Притом, приликом планирања напада украјинска војска активно користи податке космичког и ваздушног извиђања које добија од америчких Оружаних снага и њихових савезника, а представници Вашингтона припремају задатке за гађање.
Фомин је посебно нагласио да су заробљени украјински војници који су рањени приликом напада на Јеленовку захвални руским лекарима за пружену медицинску помоћ.
Однос према заробљеним руским војницима
Према речима Фомина, већину заробљених руских војника у Украјини премлаћују и не дозвољавају им да ступе у контакт са породицом.
Према анкети војника који су се вратили из заробљеништва, 81 одсто војника је било изложено физичком насиљу, 55 одсто је било приморано да снима пропагандне снимке, 46 одсто није добило неопходну медицинску помоћ, а 79 одсто није могло да ступи у контакт са породицом.
Такође је додао да су војници који су држани у Кијеву у месту које припада Служби безбедности Украјине храну добијали једном дневно, и то парче хлеба, 50 грама каше и чашу воде. Притом, војници су стално носили маске које покривају очи.
Забележени су и бројни случајеви премлаћивања, намерног сакаћења, погубљења без суђења, као и лишавања лекарске помоћи.
„Поред тога, украјински нацисти врше психолошки притисак на породицу заробљених војника, често се практикује изнуда новца“, истиче Фомин.
Размена заробљеника
Русија и Украјина су већ 27 пута размењивале заробљенике и тела погинулих војника, саопштио је Фомин.
Како је додао, у Министарству одбране Русије формирана је лекарска комисија за преглед болесних и рањених заробљеника, која ради у складу са препорукама и принципима заснованим на Женевској конвенцији.
Он је подсетио да су у априлу и мају 2022. године, заједно са УН и Међународним комитетом Црвеног крста, успешно реализоване операције евакуације цивила из комбината „Азовстаљ“, као и извођења украјинских војника и милитаната екстремистичких формација.
„Са 'Азовстаља' је укупно изашло више од 3.000 људи, од којих су више од 2.400 били војници Оружаних снага Украјине и милитанти екстремистичких формација. Операције су било искључиво хуманитарне. Службеници међународних организација су потврдили да су строго поштоване норме међународног хуманитарног права приликом њихове реализације“, рекао је Фомин.
Украјинске снаге су 29. јула гранатирале затвор у Јеленовки где су већином били смештени заробљеници „Азова“*, а том приликом су погинуле 53 особе, док је 75 рањено. На месту напада пронађени су делови гранате америчког система „Химарс“.
* „Азов“ је терористичка организација забрањена у Русији.