Ретка античка посуда, дневник, слике: Легат сликара Милутина Дедића поклоњен „Адлигату“ /фото/
© Фото : Спутњику уступило Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“Легат Милутина Дедића поклоњен „Адлигату“
© Фото : Спутњику уступило Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“
Пратите нас
Дому легата Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“ поклоњен је легат значајног српског академског сликара, историчара уметности и путописца Милутина Дедића (1935 – 2021) који обухвата десет хиљада страница дневника испуњених записима са четири хиљаде портрета и три хиљаде цртежа, као и изузетно ретку античку посуду.
Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
И венецијанска комода из 18. века, колекција огромних давно патинираних кључева старих и по више векова, награде и дипломе, на стотине књига, безброј архивске грађе — све то је стало у живот и у легат Дедића.
Дародавци су Дедићеви синови Филип и Лука Дедић који су са својим породицама и доста емоција све то предали представницима „Адлигата“ заједно са педесетак уметничких слика на којима се најчешће појављују воденице, Хиландар, морски мотиви, већим делом ауторско дело самог Милутина Дедића.
© Фото : Спутњику уступило Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“Огромни патинирани кључеви стари су и неколико векова.
Огромни патинирани кључеви стари су и неколико векова.
© Фото : Спутњику уступило Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“
Како су Дедићи из Шибеника, у легату је место нашла чак и античка посуда са изузетном реткошћу — скамењеним наслагама хране старим хиљаде година. Тако легат садржи разноврсну грађу која на веома сликовит начин дочарава неуобичајен, тежак али ванредно занимљив уметнички и боемски животни пут.
Хиландар као инспирација
Милутин Дедић, иначе рођени брат славног певача Арсена Дедића, живот је посветио осликавању Хиландара и других српских манастира, као и нашем заборављеном етно-наслеђу, нарочито воденица. Говорио је како се као дете са породицом током бомбардовања у Другом светском рату сакривао у једној воденици и од тад њоме остао очаран, а његови цртежи воденица не само што су сачували изузетно важан културно-историјски траг о здањима од којих многа више не постоје, већ имају изузетну естетску и етнолошку вредност.
Посебно је занимљиво да је Дедић више од двадесет пута посетио манастир Хиландар, који му је касније био инспирација за више од 500 цртежа и слика на којима је мотив Света гора. Често је сликао и океанску пучину, споменике и крајолике у Србији, родном Шибенику, широм Далмације и Југославије.
Аутор је и бројних путописа, као и више књига, међу којима је и ,,Трг тишине'' (2012), 160 емисија ,,Енциклопедија за радознале'' на РТС-у, и 190 легендарних колумни ,,Сликарев маратон'' у којима је предочио велики део својих дневничких записа и цртежа.
Милутин Дедић је сликар српске културне баштине, свакодневног живота, обичног човека и колега уметника које је волео да портретише. За живота је променио прегршт занимања, али је увек уметност била везивно ткиво његовог живота, нит која спаја његов почетак, трајање и крај, његова нит која сада наставља свој пут у легату.
Боем из Скадарлије
Крајпуташи су му били омиљена инспирација, а Скадарлија његов најдражи дом. Да је био познати боем без којег Скадарлија деценијама није била замислива, то стара генерација добро памти. Наизглед неспојиво, али истинито је да је био радохоличар, да је сликао, цртао, стварао уметност у сваком тренутку када није морао на други начин да зарађује за хлеб или да спава. Тако је деценијама настајао богат опус чији је значајан део сада поклоњен за легат, за будућа поколења.
© Фото : Спутњику уступило Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“Легат Милутина Дедића поклоњен „Адлигату“
Легат Милутина Дедића поклоњен „Адлигату“
© Фото : Спутњику уступило Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“
О Милутину Дедићу његов три године млађи брат Арсен написао је познате стихове, својеврсну оду другачијем брату: „Ко зна гдје си, на којем од мора; ко зна гдје си, на којем од копна; да ли сам или негдје ко и ми имаш дом; увијек вољан да даш све ни за шта”.
Да врхунску уметност ова породица носи уместо крви, да је то породични животни печат, сведоче најбоље Милутинови дневници који су свакако и по обиму и по квалитету ванредно значајни, занимљиви и необични. На свакој страни, а има их више од 10.000, ређају се упечатљиви коментари и белешке, али и још упечатљивији цртежи.