- Sputnik Србија, 1920
ЕКОНОМИЈА
Спутњик Економија прати најновије вести, анализе и извештаје из Русије, региона и света.

Где је нестао пелет: Стоваришта празна, мистерија и за „Србијашуме“

Пелет - Sputnik Србија, 1920, 11.08.2022
Пратите нас
Директор Јавног предузећа „Србијашуме“ Игор Брауновић казао је да су испоруке сировине пелетарима настављене и да су „Србијашуме“ на данашњи дан испоручиле произвођачима пелета већу количину него на исти дан 2021, због чега му, како истиче, није јасно зашто су стоваришта празна.
Мобилна апликација Sputnik на српском језику - Sputnik Србија
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

Од 5. августа на снази је ограничење цене пелета на 38.000 динара за тону. Забрањен је и извоз пелета и огревног дрвета како би се стабилизовало тржиште.
Кубик дрва на тржишту је био скупљи 150 одсто него код „Србијашума“, па им је Влада одобрила и повећање цене за 15 одсто.
На стовариштима све што стигне већ је уговорено, одмах се испоручује домаћинствима и праве се нове листе чекања – и за дрва и за пелет. Снабдевачи и произвођачи пелета кажу да нормализација тржишта зависи сада од „Србијашума“.
Директор Јавног предузећа „Србијашуме“ Игор Брауновић каже да мере Владе, пре свега, имају за циљ да ограниче „неосновано дивљање цена пелета“.
„Што се испорука „Србијашума“ тиче према пелетарима, она је настављена у још већем обиму и биће настављена. „Србијашуме“ су на данашњи дан ове године испоручиле произвођачима пелета већу количину него на исти дан 2021. године, што значи да смо обезбедили произвођачима између 40 и 50 процената сировине, да би задовољили потребе домаћинстава у Србији“, истиче Брауновић.
Директор „Србијашума“ каже и да је повећан број произвођача пелета, због чега су морали равномерно да испоручују сировину, па су произвођачи са већим капацитетом трпели.
На стовариштима готово да нема пелета, произвођачи кажу да чекају сировину од „Србијашума“, али Брауновић наглашава да му није јасно зашто су стоваришта празна ако су „Србијашуме“, како тврди, обезбедиле скоро половину сировине за пелет за годишње потребе грађана Србије.
„Мислим да ће ове мере довести до тога да се то врло брзо реши“, истиче Брауновић.
Брауновић наглашава да имају велики проблем радне снаге, поготово физичке радне снаге која ради тешке послове у шумарству - сечу и извлачење. Из Министарства енергетике најављено је да ће у сечи помоћи и војска.
Кубик дрва код „Србијашума“ кошта 4.000 динара, али је одобрено повећање. Брауновић каже да ће цена бити повећана за 15 процената, па ће износити око 5.300 динара.
И грађани се могу јавити газдинствима и директно купити дрва, међутим „Србијашуме“ су 25. јула привремено обуставиле продају.
Брауновић истиче да су организовали кол-центар због огромне потражње, али да се јављају и они који, како каже, никада нису куповали дрва од „Србијашума“. Наглашава да не желе да буду неозбиљни и приме поруџбине које не могу да испоштују.
„Обуставили смо пријаве за огревно дрво и чекамо да испоручимо становништву поруџбине које смо примили. Ове године смо, на данашњи дан, испоручили 100.000 кубних метара грађанима, у односу на 70.000 кубних метара прошле године“, наводи Брауновић.
Потражња за огревним дрветом енормно расте и највећа је у Београду, наводи Брауновић.
Где је нестао пелет: Мистерија и за директора „Србијашума“59
ЕКОНОМИЈА
Влада ограничила цену пелета и привремено забранила извоз, ограничена и маржа на хлеб
пелет - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2022
ЕКОНОМИЈА
Зашто дивљају цене огрева: Нереално скупо, апел да се поскупљењу стане на пут
Угаљ - Sputnik Србија, 1920, 06.08.2022
ЕКОНОМИЈА
Усијали се телефони на стовариштима: Ко није купио огрев, начекаће се
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала