- Sputnik Србија, 1920
ЕКОНОМИЈА
Спутњик Економија прати најновије вести, анализе и извештаје из Русије, региона и света.

Где се најмање ради и највише изостаје с посла у ЕУ

CC0 / Pixabay / Изостанак са посла
Изостанак са посла - Sputnik Србија, 1920, 12.08.2022
Пратите нас
У земљама ЕУ број радних сати недељно већи је код запослених мушкараца, док жене у већој мери изостају с посла.
Мобилна апликација Sputnik на српском језику - Sputnik Србија
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

То је закључак до којег су дошли аналитичари Хрватског завода за запошљавање (ХЗЗ) чешљајући податке Евростата.
Међутим, разлике по оба критеријума, и броју радних сати и уделу оних који изостају с посла, знатно варирају од земље до земље.
Тако је, на пример, међу запосленима који имају од 20 до 64 године, према подацима за прошлу годину, највећа разлика у броју радних сати између мушкараца и жена забележена у Холандији, где мушкарци недељно имају у просеку 38,2, а жене 35 радних сати.

Изостанци с посла

Незнатно је мања разлика између запослених мушкараца и жена у Ирској, у којој радна недеља мушкараца траје 39,6 радних сати, а жена 36,8 сати.
Најмања је, пак, разлика између броја радних сати у Румунији, Летонији, Литванији и Мађарској, у којима радна недеља траје готово идентичан број сати код запослених оба пола, преноси Пословни дневник.
Рекордери ЕУ по броју радних сати, с више од 40 сати, иначе су мушки радници у Румунији, Грчкој, Пољској, Кипру и Словенији, док више од 40 сати не раде жене ни у једној ЕУ чланици.
Највећи број радних сати имају жене које су запослене у Румунији (39,8), затим у Бугарској, Литванији, Летонији и Словенији.
Најкраћу радну недељу имају мушкарци у Белгији (37,4 сата), а код жена су то Холанђанке са поменутих 35 сати. Што се података за Хрватску тиче, они су на нивоу ЕУ у златној средини – просечна радна недеља Хрвата има 39,1 сата, а Хрватица 38,3 сата.
За разлику од радних сати у недељи, жене генерално гледајући с посла изостају више. Наравно, то се повезује и с чињеницом да жене рађају и више су ангажоване на бризи о деци, а аналитичари ХЗЗ-а указују и на то да разликама у обиму изостајања с посла између појединих земаља доприносе управо и разлике које су присутне у погледу регулације боловања и родитељског одсуства радника и њихове примене у свакодневном животу.
Највеће разлике у постотку мушкараца и жена који изостају с посла према подацима за прво тромесечје ове године уочене су, пак, у некадашњим социјалистичким земљама, а рекордери су Чешка и Словачка.
У Чешкој је та разлика чак 10 постотних бодова (мушкараца је изостало 5,1, а жена 15,1 одсто), док је разлика у Словачкој још израженија (изостало је 4,8 мушкараца и 15,1 одсто жена).

На Малти жене више раде

Та је разлика у ЕУ, иначе, најмање видљива у Шпанији, а занимљиво је и да у само једној земљи мушкарци изостају с посла више него жене, а тај случај је Малта. Укупно гледајући, најмање изостају с посла и мушкарци и жене у Бугарској, Румунији и Малти.
У седам земаља, наиме, већи је удео мушкараца који изостају с посла (Шпанија, Француска, Кипар, Холандија, Аустрија, Финска и Шведска), док више жена него у Хрватској изостаје с посла у осам држава (Чешка, Естонија, Француска, Кипар, Аустрија, Словачка, Финска и Шведска). Тачније, изостанке је у првом кварталу имало 7,4 посто запослених мушкараца и 10,9 посто жена у Хрватској.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала