- Sputnik Србија, 1920, 26.08.2021
ДРУШТВО
Друштвене теме, занимљиве приче, репортаже, догађаји, фестивали и културна дешавања из Србије, и остатка света

Како гледати небески спектакл: Киша метеора стиже вечерас

CC BY 2.0 / Jenly Chen / Milky Way and Perseid meteor over Mauna KeaМлечни пут и метеорски рој Персеида изнад Мауна Кеа
Млечни пут и метеорски рој Персеида изнад Мауна Кеа - Sputnik Србија, 1920, 12.08.2022
Пратите нас
Киша метеора позната је као Персеиди или Сузе Светог Лаврентија, појављује се у сазвежђу Персеј, по чему је и добила име. Астрономи процењују да ће се киша метеора најбоље видети у ноћи 12. на 13. август, али не из градова, због превише светла и загађења.
Мобилна апликација Sputnik на српском језику - Sputnik Србија
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

Од 9. до 13. августа, моћи ћемо током ноћи да видимо светлосне трагове на небу – метеорске кише. Само подсећају на кишу јер изнад нас пролети и до 80 метеора на сат. Али да би се у потпуности уживало у овој необичној појави, важно је одакле ћемо је гледати.
Астрономи ову небеску кишу пажљиво прате па промене уносе у табелу која се свакодневно ажурира.

Како настају метеорске кише

Комете које пролазе кроз Сунчев систем, нарочито када се нађу у близини Сунца, за собом остављају честице под називом метероиди.
Те честице онда улазе у нашу атмосферу, потом и сагоревају. Небеска киша нас подсећа на звезде падалице, које парају небо остављајући трагове светлости.
Метеорски рој познат под називом Персеиди долази од комете Свифт-Татл, чија орбита може бити у најудаљенијој тачки од Сунца, када сеже до иза Плутона, а најближа релативно близу Земље. Путању око Сунца комета пређе за 133 године.
Када комета Свифт-Татл приђе Сунцу, његова топлота је загреје и омекша, па на својој путањи пушта честице и ствара метеорски рој Персеида, што је последњи пут забележено 1992. године.

Како посматрати Персеиде

Није потребна посебна опрема да бисте видели кишу метеора.
Предлог астронома је да будете довољно далеко од светлости велеграда, нашим очима потребно је петнаестак минута да се привикну на мрак. Морамо се наоружати стрпљењем, метеори се могу појавити на било ком делу неба, преноси РТС.
Метеорска киша - Sputnik Србија, 1920, 08.08.2022
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Спектакл на ноћном небу: Како је откривена метеорска киша Персеиди /видео, фото/
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала