00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Шта пише у извештају о Космету о ком је расправљала Скупштина Србије /видео/

© Sputnik / Лола ЂорђевићПредседник Србије Александар Вучић
Председник Србије Александар Вучић - Sputnik Србија, 1920, 13.09.2022
Пратите нас
Посланици Скупштине Србије разматрали су на посебној седници парламента, Извештај о преговарачком процесу са привременим институцијама самоуправе у Приштини од 15. јуна 2021. до 1. септембра 2022. године. Седница о Космету трајала је 10 сати.
Извештај је представио председник Србије Александар Вучић, који посланике и грађане обавештио о тренутном стању, изазовима који следе, као и о свему што је држава до сада урадила за српски народ на КиМ.
"Народна Скупштина је право и једино место где се о овом питању треба говорити. Тамо на том простору, нашем и заједничком, и српском и албанском, треба да нађемо живот за Срби и за Албанце и то јесте тежак задат, али решење морамо да нађемо. Управо зато мислим да је веома важно да људима понудимо оно што реално, много је важно да урадимо оно што можемо. Просто је такав да су нам могућности за бољитак оскудне", рекао је Вучић на почетку излагања.
Одговорна политика не сме да почива на митовима. То значи да своје митове морамо да прилагодимо, додао је.
Он је подсетио да је и у ранијим обраћањима парламенту износио историјски преглед политичких прилика на територији КиМ, поражавајуће демографске податке о томе како су Срби од, практично, јединог народа на том простору средином 15. века постали убедљива мањина.
“Био сам у прилици да покушам да објасним какве би биле економске и демографске последице живљења у сталном замрзнутом кофликту, односно непостојања споразума који би отворио простор за бољу дугорочну сарадњу српског и албанског фактора на КиМ. Од процена које сам износио тада, не одступам ни данас, с тим што би оне биле још неповољније”, рекао је Вучић.
Указао је да се у међувремену десио и конфликт на истоку Европе, који може да се мери као светски рат, а који има огроман утицај на Србију, додајући да се хистерија у међународној заједници рефлектује на Србију, на нашу борбу и кључне националне и државне интересе.
Подсетио је да је 1871. године, непосредно пред стицање независности Србије на Берлинском конгресу, на територији КиМ живело 64 одсто Срба, а да је, наког губитака с краја 19. и почетка 20. Века, српско национално ткиво на том простору обновило од 1921. и 26 одсто до 1939.године и 34 одсто живља на Космету.
“Људи говоре да је одувек било наше. То није истина. Мењале су се власти, имали смо амбасадоре тамо, конзуле, али увек је била борба за територију и националне интересе између два народа. Некада смо ми, некада су други побеђивали”, рекао је Вучић.
Указао је на значајан утицај западног фактора на све те догађаје, који би, каже, не рачунајући Француску, готово увек стајали, тврдо и чврсто на позицији против оних против Србије.
Навео је да је 1948. године било 27 одсто Срба на КиМ, док од 1961. до 1991.године следи пад са 27 на 11 одсто, уз све тежи живот на КиМ.
“Имали смо додатни проблем, да су Албанци демографски победили, јер су били посвећени опстанку и напретку нације. Све што ми нисмо, јер смо увек били спремнији за свађе, а не да се ујединимо”, рекао је председник Србије.
Додао је да је 2000. године, на КиМ било 7 одсто Срба, а данас, према проценама Приштине пет одсто, док наши подаци кажу између 6,5 и 7 одсто, односно око 100.000 људи који данас живе на КиМ.
“Важно је да људи то знају, да знамо шта је то што чувамо и да највише морамо да чувамо наше људе на КиМ”, рекао је Вучић.
Вучић је замолио све грађане Србије да буду рационални и реални, и да знају шта је могуће, и да размислимо како да својој деци не остављамо наслеђене проблеме.
"Сада долазимо до самог извештаја. Налазимо се у тренутку када је Србија због потеза Приштине изложена значајним безбедносним изазовима. Чини ми се да и сами то можете да разумете и осетите. Желим да вам кажем да имамо све веће присуство специјалаца приштинске полиције на северу КиМ. Говорићу и о утврђивању њихових положаја. Овде нема никаквог стварања криза са српске стране, како то овде говоре неки домаћи политичари. Опасност је блиска, објективна и озбиљна. О томе најбоље могу да вам посведоче представници српског народа и институција са КиМ који су данас овде. Србија ни на који начин није утицала на генерисање кризе. Ми смо и даље опредељени за дијалог", рекао је он.
Председник је истакао да смо увек показивали конструктивност, не из страха од 3.000 НАТО војника, пошто ми имамо више и нисмо слабије наоружани, али бисмо тиме изазвали катастрофу.
"Морамо водити људе у сваком граду. Није Србија више онако слаба као што је била 1998, 1999, 2004. и 2008. Наше војне и полицијске снаге су данас десетоструко јаче. Али ми данас поседујемо и више памети и мудрости, и урадићемо све што је у нашој моћи да сачувамо мир за наш народ на КиМ, али и за целу Србију. Ако дође до било каквог сукоба, то би била катастрофа за целу Србију", казао је Вучић.
"Да разјасним одмах нешто. Република Србија неће ни посредно ни непосредно признати једнострано проглашену независност Косова, нити ће одустати од своје легитимне борбе за државне и националне интересе, и борбе за поштовање међународног права", рекао је председник.
© Sputnik / Лола ЂорђевићПосебна седница Скупштине Србије о КиМ
Посебна седница Скупштине Србије о КиМ - Sputnik Србија, 1920, 13.09.2022
Посебна седница Скупштине Србије о КиМ
Он подсетио да је Приштина прекршила претходне споразуме по питању таблица и докумената, пре свега о слободи кретања који су потписани 2011. године.
"Ми смо прихватали и оно што су нудили и Европљани и Американци. А онда су дошли Албанци са једном реченицом - којом нас оптужују за насилно исељавање и убиства лица на Косову и Метохији, из чега су даље тражили ратну компензацију, и чиме су на крају хтели да нас оптуже и за геноцид. То је кључни проблем, они не прихватају статусно неутрални језик докумената. И ако могу да кажем укратко шта су проблеми у тим разговорима. Ти разговори се воде под окриљем ЕУ. Ми смо на европском путу, и ја мислим да је то добро. Али морате имати у виду да су најмоћније земље ЕУ признале Косово, као и Америка. Они прихватају државност Косова, и они ће увек стати иза Албанаца. Не желим да имате било какве илузије о томе. Не постоји политика која то може да промени", додао је Вучић.
Он је казао да постоји опасност од сукоба на северу Косова и Метохије и навео да је Србија десетоструко јача у односу на некадашњу ситуацију у нашој земљи, али наводи да Београд није за евентуални сукоб, већ је посвећен дијалогу.
"Уколико би дошло до сукоба, то била катастрофа за целу Србију", навео је Вучић.
Како је навео, независно Косово је чедо ЕУ и они ће га увек бранити, док ће на све инциденте и нападе одговарати само саопштењима.
"Када питате Европљане како је данас Срба мање на Косову, они немају одговор на то. Само кажу да ако желимо да идемо напред, ми морамо то да прихватимо. А ако желимо да се враћамо у прошлост, остајемо са друге стране завесе и за нас више нема места. Сваки разговор, на крају крајева, увек води ка томе "шта је то Срби што ћете ви да учините, да бисмо умилостивили господу у Приштини". Како су то радили све време? Они су подстицали све што је Приштина радила, и радили су на поделама међу Србима. Стотине милиона евра су уложили како би располутили српски народ. Правећи медије, поткупљујући Србе, правећи агенције, радио станице, како би направили неке нове Србе, како би они прихватили независност КиМ", казао је он.
Вучић истиче да је велики успех то што је сачувано јединство српског народа - и међу Србима јужно од Ибра, и међу Србима северно од Ибра.
"Само заједно можемо да чувамо наше националне интересе. Срби су коначно после много деценија и векова разумели да само заједно можемо да се супротставимо туђим интересима и да чувамо своје", нагласио је.
Додао је да Приштина насилно покушава да реши ствари, они иду у нападе такозване свеобухватне хибридне нападе на Србију.

"Западни свет не жели да поштује повељу УН"

Он истиче да Албанци не дозвољавају Србима коришћење елементарног права гласа, и још држе предавања да су најдемократскија држава.
"Криза дијалога је системски проблем који проистиче из две ствари. Прво, западни свет не жели да поштује повељу УН и Резолуцију 1244, то је за њих завршена прича, кажу - то је прошлост. То је наш највећи проблем, и једино на шта ми можемо да се позивамо. Они то неће ни да чују. Кажу ствари на терену су измениле Резолуцију. Као што видите, када се то деси у Украјини, онда поредак није промењен, али када је у питању Србија, онда јесте. И друго што њих не занима спровођење споразума који су потписани", казао је.
Председник је додао и да је охрабрујући знак то што је речено да Заједница српских општина мора бити формирана, али да тек остаје да се види шта ће се догодити.
"Чисто сумњам да ће бити формирана Заједница српских општина, можда нас понизе па кажу можете да је формирате као невладину организацију", нагласио је Вучић.
Председник је рекао да Приштина континуирано држи специјалне полицијске јединице на северу КиМ, и додао да смо први пут добили реч да је људима из ЕУ јасно о чему се ту ради.
"Свакодневно застрашују Србе дугим цевима и оклопним возилима. И то изазива реакцију нашег народа на КиМ. И по први пут се појављују лица у старим и новим униформама који траже да бране север КиМ од агресора. То вам довољно говори о тежини ситуације у којој се налазимо. И када су се ти младићи без оружја појавили, сви људи су сишли да их поздраве и да кажу: "Добро дошла слобода". То вам говори колико је дојадило нашем народу да трпи терор", казао је он.
Додао је да улазимо опет у кризу за коју не знамо како ће бити решена.
"Желим да замоли, представнике Квинте и све друге, имате десет степеника стрпљења, али - Срби више тај зулум не могу да трпе", навео је.
"Молио сам Србе да не напуштају институције, иако знам да је то у Србији непопуларно. Када напустите полицију оставили бисте један број Срба без пиштоља. Када Срби напусте судове, ко би гонио некога ако силује Српкињу. Нико. Ја знам да ће Срби чувати своја огњишта, и наш посао је да заједно са њима чувамо мир. На крају крајева, знају у међународној заједници за моју одлучност. Сачуваћемо наш народ, и неће бити никаквих Олуја нити Бљескова".
Он је поновио да молимо за мир зато што знамо какве катастрофалне последице рат доноси, а не зато што се плашимо.
"Парафразираћу Бизмарка: "Ко год је погледао у очи умирућем војнику, размислиће добро пре него што започне рат". Нагледали смо се очију умирућих војника и цивила. Ја као врховни командант немам намеру да нашу децу, очеве и браћу шаљем у рат, али ако будемо нападнути, имаћемо довољно снаге да се одбранимо. Ми Срби увек мислимо да ми имамо сва права, а да други треба да имају мање права. Сви треба да имамо једнака права, и Срби и Албанци, и само тако можемо пронаћи унутрашњи мир", рекао је Вучић.
Председник се обратио и представницима НАТО, и поручио им да је њихов задатак да чувају становништво, а не да спроводе одлуке Приштине.

"Желе да нас приволе да идемо ка неформалном али суштинском признању Косова"

"Ја такође не верујем да се може постићи договор са албанским руководством, јер њих не интересује никакав дијалог нити постизање споразума. Последњих месец дана јасно је да се мења арматура преговора о КиМ. Они хоће да нас приволе да се крећемо ка неформалном, али суштинском признању Косова. То ће бити представљено као дар са неба, и шта год да кажемо имаћемо тешку ситуацију. Колико тешку не знам, и не знам како ћемо се одупрети томе, али притисци ће се само повећавати. Два су разлога - нико не жели отварање сукоба на Балкану, а други је да Запад председнику Русије избију аргумент из руку", рекао је он.

Вучић је јасно рекао да Србија није ушла на територију друге земље, па смо бомбардовали, док неке друге веће не смеју да нападају.
"За наше Косово и Метохију боримо се на свим фронтовима. Наш одговор је одлучан и ефикасан на покушаје Приштине да се учлани у међународне организације. Верујем да ћемо ускоро добити и осму државу која повлачи признање Косова, наредних недеља ћу имати разговоре. У овом тренутку имамо више земаља које не признају Косово, него оних које признају", открио је Вучић.
Он каже да смо у последњих 10 година уложили у наш народ на Косову више него у претходних 40 година.
"Изграђено је и реконструисано 2470 стамбених јединица, градимо 19 зграда, приводи се крају насеље Сунчана долина. Завршен је водовод Зубин поток, заокружујемо рекреативни комплекс Рајска бања. У току је и реализација пројекта КБЦ у Грачаници. У време короне посао је добило више од 400 лекара. Саниране су три основне школе у Лепосавићу, саграђена Техничка школа у Сувом грлу, школе су добиле нову опрему. Финансирамо и изградњу зграде Универзитета у Приштини, измештеног у Косовску Митровицу", рекао је председник, и наставио да набраја друге пројекте и видове помоћи.
Он се захвалио нашем народу који стоички чува своја огњишта, и брани Србију, као и образ целог света.
"Ма колико нам било тешко, остаће запамћено да је један мали слободарски народ у срцу Европе чувао поредак Уједињених нација и међународно право, и да је упркос свему очувао своју слободу. Србија нема на шта друго да се позива. Србија ће чувати себе и свој народ. Али Србија једино то може да ради тиме што ће бранити међународно право, и на томе морамо бити истрајни и упорни. Живела Србија!", закључио је председник.
Заставе Русије и Србије - Sputnik Србија, 1920, 13.09.2022
СРБИЈА
Вучић: Не планирамо да уводимо санкције Русији, имамо разлоге /видео/
Посебна седница Скупштине Србије о КиМ - Sputnik Србија, 1920, 13.09.2022
СРБИЈА
Вучић најавио: У наредних 15 дана још једно повлачење признања Косова
Седници присуствује 176 народних посланика.
Седници присуствује и директор Канцеларије за КИМ Петар Петковић, представници Српске листе, српских институција са КиМ, округа, општина, а ту су и представници дипломатског кора међу којима је и амбасадорка Кине Бо Чен, а који прате седницу са галерије скупштинске сале.
Председник Скупштине Владимир Орлић је отворио седницу, и затражио је од посланика да минутом ћутања одају почаст преминулом посланику генералу Владимиру Делићу.
Орлић је рекао да ће расправа трајати пет сати.
Око Дома Народне Скупштине приметно је присуство припадника полиције.
Посебну седницу парламента о Косову и Метохији тражиле су посланичка група СНС-а, као и неколико опозиционих посланичких странака.
Поједине опозиционе странке су поднеле и своје предлоге резолуције о КиМ, попут Двери и Народне странке, а своју иницијативу предложиће на седници и посланичка група "Уједињени".
Посебна седница о Космету уколико буде потребе трајаће два дана.
Председник Вучић рекао је пре пар дана да ће сам одговарати на сва питања посланика.
"Пошто је тек изабран мандатар, бићу сам у скупштини и сам ћу одговарати на питања свих посланика, нећу напустити седници ни један секунд. Да ли ће све моћи да се заврши у једном дану или два дана... Ја сам то време посветио скупштини и посланицима и грађанима, да одговорим на све.
Мислим да ће људи моћи да виде колико одговорности и неодговорности има у свему томе. Верујем да ће овај први принцип одоворности и озбиљности, надам се, бити преовлађујући", истакао је Вучић.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала