- Sputnik Србија, 1920
Специјална операција у Украјини
Све о специјалној војној операцији Русије за демилитаризацију и денацификацију Украјине.

Кијев објавио нацрт безбедносних гаранција за Украјину

© Sputnik / СтрингерЗграда Владе Украјине у Кијеву
Зграда Владе Украјине у Кијеву - Sputnik Србија, 1920, 13.09.2022
Пратите нас
Кабинет украјинског лидера Владимира Зеленског објавио је нацрт „Кијевског споразума о безбедности“ – нацрта документа о давању међународних гаранција Кијеву.
Како се наводи, документ су представили шеф кабинета председника Украјине Андреј Ермак и бивши генерални секретар НАТО-а Андерс фон Расмусен.
У припреми нацрта документа учествовали су западни стручњаци, укључујући бивше и актуелне политичаре и научнике.
Упркос раније изнетим предлозима, украјински документ не предвиђа ни неутрални статус Кијева, и учешће Русије као гаранта безбедности земље.

Главне одредбе документа

„Безбедносне гаранције треба да буду потврдне и јасно формулисане, оне ће описивати низ обавеза које преузме група гаранта заједно са Украјином. Оне треба да буду обавезујуће за извршавање на основу билатералних споразума, али обједињени у оквиру заједничког документа о стратешком партнерству под називом Кијевски споразум о безбедности“, наводи се у документу.
Како је прецизирано, споразум може објединити „главну групу земаља-савезница и Украјину“.
„Та група земаља могла би да укључује САД, Велику Британију, Канаду, Пољску, Италију, Немачку, Француску, Аустралију, Турску, као и земље Северне Европе и балтичке земље, земље Централне и Источне Европе“, наводи се у документу.
Безбедносне гаранције не треба да буду замена за одређени статус, као што је неутралност, или да намећу Украјини друге обавезе или ограничења.

Кијев жели да укључи испоруке оружја и вежбе са НАТО-ом

Украјински нацрт безбедносних гаранција предвиђа стране инвестиције у војно-индустријску базу Украјине, масовну предају оружја и обавештајних података.
„Највећа безбедносна гаранција за Украјину је њена способност да се брани. За то су потребна дугорочна стабилна улагања у одбрамбено-индустријску базу Украјине, велика испорука наоружања и обавештајна подршка од савезника, интензивне мисије обуке и заједничке војне вежбе под покровитељством ЕУ и НАТО“, прецизирано је у документу.
Такође, нацрт документа предвиђа обуке и војне вежбе у Украјини уз ангажовање страних инструктора и саветника.
„Користећи националне и мултинационалне војне вежбе земаља ЕУ и НАТО, украјинске Оружане снаге ће проћи обуку по стандардима НАТО-а и у размерама неопходним за формирање ефикасних снага за одбрану своје територије и резервних снага“, истиче се у тексту нацрта.
„Безбедносне гаранције не замењују тежњу Украјине да се придружи НАТО-у. Та тежња је садржана у украјинском Уставу и представља суверену одлуку Украјине. Такође Украјина стреми чланству у ЕУ. Чланство у НАТО-у и ЕУ значајно ће ојачати безбедност Украјине у дугорочној перспективи. Гаранције, које су данас скициране, ни на који начин не подривају тај циљ“, наводи се у документу.
Земље које потпишу украјинске безбедносне гаранције биће дужне да пруже Украјини војну помоћ у случају агресије против ње, наводи се у нацрту документа.
Нацрт безбедносних гаранција такође предвиђа могуће учешће Јапана и Јужне Кореје које могу да подрже гаранције које нису војног карактера, засноване на санкцијама.
„Пакет гаранција може укључивати регионалне безбедносне споразуме у Црном мору са Турском и другим обалним државама попут Румуније и Бугарске“, истиче се у тексту.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала