Патријарх Павле – „живи светац“ у пуном сјају /фото/
17:45 05.10.2022 (Освежено: 20:00 05.10.2022)
© Sputnik / Лола ЂорђевићИзложба „Портрети патријарха Павла“ – фотографије „живог свеца“
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Изложба фотографија „Портрети патријарха Павла“ аутора Хаџи Марка Вујичића свечано је отворена у Центру за културу „Влада Дивљан“ на Палилули у Београду.
Хаџи Марко Вујичић каже за Спутњик да је изложба „Портрети патријарха Павла“ поклоњена граду Младеновцу и налази се у музеју града Младеновца. Прва изложба отворена је 17. јуна 2019. године и до сада је обишла 13 места, а 14. пут одржава се у Центру за културу „Влада Дивљан“.
© Sputnik / Лола ЂорђевићИзложба „Портрети патријарха Павла“ – фотографије „живог свеца“
Изложба „Портрети патријарха Павла“ – фотографије „живог свеца“
© Sputnik / Лола Ђорђевић
„Поводом десет година од упокојења блеженопочившег патријарха српског Павла изложба је поклоњена граду Младеновцу, пошто се патријарх лечио у институту за рехабилитацију 'Селтерс' у Младеновцу. Патријарх Павле је провео 18 дана у Младеновцу и за успомену на тај боравак ја сам одлучио да своје ауторске фотографије поклоним граду Младеновцу да их они чувају“
Симболика Исусових година – 33 портрета „живог свеца“
Вујичић додаје да су на изложби приказана 33 портрета патријарха који је за живота стекао епитет живог свеца, а тај број је одабран по броју Христових година и по годинама које је патријарх Павле провео као епископ рашко-призренски на Косову и Метохији.
„Фотографије су настале у периоду од 2003. до 2009. Прва фотографија је кад је патријарх био у пуној снази а последња фотографија је из 2009. године са одра, где се види његов светачки лик. Он је четири дана лежао на одру а није била промењена боја његовог тела. Обично кад човек издахне, премине, промене се сва својства тела, почиње да заудара… Патријарх је имао ту светачку боју током та четири дана а знамо да је прошло 100.000 људи, редови су били од палате Албанија до Саборне цркве. Мислим да таква сахрана неће никад више да се доживи у Београду.“
© Лола ЂорђевићВујичић: Број портрета одабран је по броју Христових година и по годинама које је патријарх Павле провео као епископ рашко-призренски на Косову и Метохији
Вујичић: Број портрета одабран је по броју Христових година и по годинама које је патријарх Павле провео као епископ рашко-призренски на Косову и Метохији
© Лола Ђорђевић
Патријарх Павле у пуном светлу
Хаџи Марко Вујичић познавао је патријарха Павла од 1995. године. У то време похађао је средњу богословску школу, Богословију Светог Саве, а патријарх Павле је често са гостима долазио у Богословију, присуствовао је настави, испитивао је ученике јер је желео да види шта и како уче, и шта раде.
„Касније сам као студент Православног богословског факултета, колико су ми прилике дозвољавале, фотографисао патријарха и наравно, те фотографије сам објављивао у часопису 'Православље', новинама српске патријаршије 'Свето српско звонце', нашле су се на насловним странама НИН-а, Београдског читалишта, разних новина, у разним књигама и публикацијама. Људи су проценили да су те фотографије уметничке, да имају ту црту да показују лик патријарха Павла у пуном светлу, да се виде та његова стања забринутости за српски народ и српску цркву.“
Патријарх дезоријентисаног народа
Вујичић подсећа да је патријарх Павле дошао на трон Светог Саве као 44. патријарх Српске православне цркве у време кад је дошло до распада бивше СФРЈ, народ је био дезоријентисан и почео је да се враћа Богу, да се преиспитује, да проналази себе, као и период санкција и изолације.
© Sputnik / Лола ЂорђевићПрва изложба отворена је 17. јуна 2019. године и до сада је обишла 13 места
Прва изложба отворена је 17. јуна 2019. године и до сада је обишла 13 места
© Sputnik / Лола Ђорђевић
„Онда видимо повратак веронауке у основне и средње школе, повратак спасовданске литије на улице Београда, видимо промене државних ознака, враћање двоглавог орла на грб Србије. Видимо да патријарх први пут у животу гласа 2006. за Устав Србије, то су све неке секвенце које су обележиле и наш живот и то време у ком смо живели“, закључио је Вујичић.
Изложба „Портрети патријарха Павла“ биће отворена до понедељка, 10. октобра. Улаз је слободан.