Руски штанд на Сајму књига: Раскошна култура у безброј речи и боја
16:11 26.10.2022 (Освежено: 17:08 26.10.2022)
© Sputnik / Лола ЂорђевићРуски штанд на 65. Београдском сајму књига
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Руски национални штанд на Међународном сајму књига у Београду представља најновија издања руских аутора, а ове године с посебном пажњом представљена је литература намењена деци. На штанду су, такође, изложена и бројна драгоцена издања о руској историји и култури, а посебно су уочљива раскошно илустрована издања.
„Представљамо књиге водећих руских издавача који објављују литературу намењену деци, попут издавачке куће 'Азбука', затим блок књига о историји Русије, као и о познатим историјским личностима из целог света. Једна од едиција, намењена деци, јесте библиотека Руског историјског друштва, коју чине лепо илустроване књижице за млађе узрасте“, каже у разговору за Спутњик Аљона Новакшова, представница Руског књижевног савеза који је ове године осмислио руски национални наступ на Сајму књига.
Међу изложеним издањима су и дела савремених руских писаца и песника, попут Андреја Геласимова и Максима Замшева, који су и гости овогодишњег Међународног сајма књига у Београду.
„Представљамо, наравно, и класичну руску књижевност, односно дела Достојевског, Толстоја, Буњина и других књижевних великана, а важан сегмент наше поставке чине и уџбеници намењени онима којима руски језик није матерњи. Реч је о уџбеницима у издању центра 'Златоуст', који ове године има свакодневни програм на нашем штанду“, напомиње наша саговорница.
© Sputnik / Лола ЂорђевићРуски штанд на 65. Београдском сајму књига
Руски штанд на 65. Београдском сајму књига
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Међу ексклузивним издањима посебно се, према речима Аљоне Новакшове, истичу дела руске класике с изузетно вредним илустрацијама, као и монографије о Москви и њеним предграђима, познатим замковима.
„Има доста књига о историји Русије, како постреволуционарне, тако и оне из предреволуционарног периода, много је књига о знаменитим владарима, а неколико издања посвећено је театру и кинематографији“, каже представница руског штанда.
Наша саговорница истиче да су сва изложена издања дела руских аутора, односно да на штанду нема иностране литературе преведене на руски језик.
© Sputnik / Лола ЂорђевићРуски штанд на 65. Београдском сајму књига
Руски штанд на 65. Београдском сајму књига
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Поред песника и писца Максима Замшева, главног уредника часописа „Литературна газета“, који је на Сајму књига у Београду гостовао у уторак, гости руског штанда су и руски писац Андреј Геласимов, чија су дела превођена на бројне језике, као и историчарка Јелена Бондарева, која ће у петак представити књигу „Руски корени – српски огранци. Поезија и сликарство Руске Србије од 1920. до 1945. године“.
Бројни програми посвећени су могућностима образовања у Русији, које организује Руски дом у Београду, као и мастер класови руског језика, такмичења и тестирања која омогућавају посетиоцима да провере своје знање руског језика.
© Sputnik / Лола ЂорђевићРуски штанд на 65. Београдском сајму књига
Руски штанд на 65. Београдском сајму књига
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Током сајма се представља и руска новинарка Јелена Зелинска, која годинама живи у Србији и Црној Гори и која је, заједно с Татјаном Рибаковом, објавила трилогију „Балкански путник“, сачињену од књига „Моја дивна Србија“, „Моја укусна Србија“ и „Моја здрава Србија“.
У суботу ће на руском националном штанду гостовати историчарка Наталија Нарочницка, председница Фондације за историјску перспективу и инострани члан Српске академије наука и уметности, која ће говорити на тему „Глобални изазови нашег времена и Русија“.
Протеклих дана гошћа руског штанда била је и књижевница за децу Јулија Бикова, а током трајања Сајма књига у Београду организовани су и сусрети с руским ауторима на Филолошком факултету у Београду и Филозофском факултету у Новом Саду, као и бројни програми у библиотекама у Панчеву и Београду.
О својој љубави према руској литератури говорио је и Новак Ђоковић, који је обишао Сајам књига и дружио се са најмлађима, а разговарао је и са екипом Спутњика: