Редак „светлосни одјек“ звезданог праска снимљен у свемиру /фото/
© Фото : NASA/CXC/SAOОстатак супернове у сазвежђу Касиопеја
© Фото : NASA/CXC/SAO
Пратите нас
Свемирски телескоп Хабл открио је прстенове или „светлосне одјеке“ повезане са суперновом која се шири у свим правцима.
Астрономи су спојили слике „Хабла“ у кратак видео који приказује прво експлозију супернове, а затим и прстенове светлости који су се појавили када је светлост експлозије ударила у неколико слојева прашине у близини, наводи се у студији објављеној у „Астрофизикал џурнал летерс“.
Un equipo internacional de astrónomos de @AarhusUni_int, @ucddublin, @HofstraU y @ESO, entre los que está Lluís Galbany (ICE-CSIC, @IEEC_space) ha fusionado las imágenes del @HubbleTelescope en un GIF que muestra la explosión de la supernova, seguida de varios anillos de luz. pic.twitter.com/VIyLtBEdwX
— Institute of Space Sciences (@iSpaceSci) October 28, 2022
Међународни тим астронома спојио је слике телескопа „Хабл“ у ГИФ.
Према речима главног научника студије, Максимилијана Стрицингера са Универзитета у Архусу у Данској, скуп података је омогућио да се произведу слике и анимације са импресивним бојама које показују еволуцију светлосних одјека у периоду од пет година.
🔭🗞️ El telescopio Hubble captura un extraño 'eco de luz' de la explosión de una estrella, un fenómemo raramente visto que anteriormente solo se ha documentado en pocas supernovas.
— Institute of Space Sciences (@iSpaceSci) October 28, 2022
📸 @HubbleTelescope
➡️ https://t.co/nk9UnRlyyW pic.twitter.com/KXt6gls7aa
Телескоп „Хабл“ снимио је чудан „светлосни ехо“ од експлозије звезде, ретко виђеног феномена који је раније документован само у неколико супернова.
„Талас ове моћне експлозије супернове шири се према ван са више од 10.000 километара у секунди. Испред овог таласа који се шири, налази се интензиван сноп светлости који емитује супернова, и то је оно што узрокује ширење прстенова [. . .]“, рекао је коаутор студије Луис Галбани са Института за свемирске науке у Барселони.
Супернова о којој је реч, названа СН 2016 адј, први пут је виђена 2016. године и припада добро познатој галаксији Кентауру А, која се налази између 10 и 16 милиона светлосних година од Земље.