https://sputnikportal.rs/20221113/kako-su-sovjetski-kosmonauti-1985-godine-spasili-zemlju-1145925284.html
Како су совјетски космонаути 1985. године спасили Земљу
Како су совјетски космонаути 1985. године спасили Земљу
Sputnik Србија
У фебруару 1985. године покварила се совјетска космичка станица „Саљут 7“. У том моменту на њој није било космонаута, тако да нико није могао да управља њом... 13.11.2022, Sputnik Србија
2022-11-13T14:55+0100
2022-11-13T14:55+0100
2022-11-13T14:55+0100
русија
отворени космос
космонаути
свемирска станица
алексеј леонов
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0b/0a/1145925136_0:0:3119:1754_1920x0_80_0_0_4fa06bf9b3a78b34a5c791fe666bb0ca.jpg
У опасности су били људски животи, али и углед совјетске космонаутике, због чега је донета одлука да се на станицу хитно упуте двојица најискуснијих космонаута, како би решили проблем и спречили страшну катастрофу.Космонаути крећу на опасан летПрема званичној верзији, посада у чијем су саставу били Владимир Џанибеков и Виктор Савиних требало је да на станици „Саљут 7“ обави планске техничке експерименте. У стварности, станицом се није могло управљати због чега је постојала опасност да се сруши на Земљу великом брзином и да сравни неко насељено место. То би био незапамћен инцидент у историји космонаутике.Америчка станица „Скајбел“ претрпела је сличан квар и пала на територију Аустралије. Није се смело допустити да се тако нешто понови.Владимиру Џанибекову је то био већ пети лет, а Виктору Савиниху други. Кандидате је предложио лично Алексеј Леонов. Сложени задатак је подразумевао лет на броду „Сојуз Т-13“, спајање са станицом и њен ремонт, како би се спречила трагедија.Најсложенији лет у светској историји космонаутикеДо данас се тај лет сматра најсложенијим у историји космонаутике. Када су се космонаути прикачили, одмах су се латили поправљања квара. Све је било у веома лошем стању. У потпуној тами и на огромној хладноћи Џанибеков и Савиних су пажљиво проверавали сваки блок, мењајући све који су били неисправни. То су били дуги сати тешког рада у нељудским условима. Поред тога, били су оптерећени огромном одговорношћу за хиљаде људских живота који су били у опасности.До тог тренутка нико никада није радио ништа слично. Тај историјски тренутак је ушао у уџбенике.Интернетом, иначе, кружи анегдота о том опасном путовању, за коју се не зна да ли је истинита. Када је напетост достигла врхунац, Џанибеков је, наводно, изненада иза својих леђа зачуо глас који је изговорио: „Здраво, старци!“ Космонаут је одмах помислио да је реч о халуцинацији, а када се опрезно окренуо према Савиниху, видео је да је и он пребледео.Убрзо су, међутим, почели хистерично да се смеју, јер се испоставило да је реч о снимку из совјетског филма „Бело сунце пустиње“ који се чуо с видео-рекордера који се аутоматски укључио чим се обновило напајање уређаја електричном енергијом, услед отклањања квара. Касету је у видео-рекордеру оставила претходна посада.Казнити или наградитиКада су се хероји вратили на Земљу, државно руководство је било у великој недоумици како да реагује. Читавих месец дана већало се да ли да се Џанибеков и Савиних казне или да се награде. С једне стране, извели су велики подвиг, спасили су човечанство, а с друге – нарушили су практично све важеће инструкције, често се оглушавајући о команде. Најзад је одлучено: Виктор Савиних је добио другу Звезду хероја, а Владимир Џанибеков је унапређен и постао је генерал-мајор авијације.
https://sputnikportal.rs/20191011/prvi-umetnik-koji-je-hodao-svemirom-leonov-iza-sebe-ostavio-neverovatne-es-ef-slike-foto-1121003636.html
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0b/0a/1145925136_0:0:2729:2047_1920x0_80_0_0_fd8794fdcf695e2988421e7e04310f89.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
отворени космос, космонаути, свемирска станица, алексеј леонов
отворени космос, космонаути, свемирска станица, алексеј леонов
Како су совјетски космонаути 1985. године спасили Земљу
У фебруару 1985. године покварила се совјетска космичка станица „Саљут 7“. У том моменту на њој није било космонаута, тако да нико није могао да управља њом. Огромни космички апарат неконтролисано и брзо се приближавао земљи, претећи да се сруши на неко насељено место на планети.
У опасности су били људски животи, али и углед совјетске космонаутике, због чега је донета одлука да се на станицу хитно упуте двојица најискуснијих космонаута, како би решили проблем и спречили страшну катастрофу.
Космонаути крећу на опасан лет
Према званичној верзији, посада у чијем су саставу били Владимир Џанибеков и Виктор Савиних требало је да на станици „Саљут 7“ обави планске техничке експерименте. У стварности, станицом се није могло управљати због чега је постојала опасност да се сруши на Земљу великом брзином и да сравни неко насељено место. То би био незапамћен инцидент у историји космонаутике.
Америчка станица „Скајбел“ претрпела је сличан квар и пала на територију Аустралије. Није се смело допустити да се тако нешто понови.
Владимиру Џанибекову је то био већ пети лет, а Виктору Савиниху други. Кандидате је предложио лично Алексеј Леонов. Сложени задатак је подразумевао лет на броду „Сојуз Т-13“, спајање са станицом и њен ремонт, како би се спречила трагедија.
Најсложенији лет у светској историји космонаутике
До данас се тај лет сматра најсложенијим у историји космонаутике. Када су се космонаути прикачили, одмах су се латили поправљања квара. Све је било у веома лошем стању. У потпуној тами и на огромној хладноћи Џанибеков и Савиних су пажљиво проверавали сваки блок, мењајући све који су били неисправни. То су били дуги сати тешког рада у нељудским условима. Поред тога, били су оптерећени огромном одговорношћу за хиљаде људских живота који су били у опасности.
До тог тренутка нико никада није радио ништа слично. Тај историјски тренутак је ушао у уџбенике.
Интернетом, иначе, кружи анегдота о том опасном путовању, за коју се не зна да ли је истинита. Када је напетост достигла врхунац, Џанибеков је, наводно, изненада иза својих леђа зачуо глас који је изговорио:
„Здраво, старци!“ Космонаут је одмах помислио да је реч о халуцинацији, а када се опрезно окренуо према Савиниху, видео је да је и он пребледео.
Убрзо су, међутим, почели хистерично да се смеју, јер се испоставило да је реч о снимку из совјетског филма „Бело сунце пустиње“ који се чуо с видео-рекордера који се аутоматски укључио чим се обновило напајање уређаја електричном енергијом, услед отклањања квара. Касету је у видео-рекордеру оставила претходна посада.
Када су се хероји вратили на Земљу, државно руководство је било у великој недоумици како да реагује. Читавих месец дана већало се да ли да се Џанибеков и Савиних казне или да се награде. С једне стране, извели су велики подвиг, спасили су човечанство, а с друге – нарушили су практично све важеће инструкције, често се оглушавајући о команде. Најзад је одлучено: Виктор Савиних је добио другу Звезду хероја, а Владимир Џанибеков је унапређен и постао је генерал-мајор авијације.