Кошаркаши Србије - Sputnik Србија

Србија кроз драму до победе над Турском у Београду!

Кошаркашка репрезентација Србије савладала је Турску у квалификацијама за Светско првенство у веома драматичном мечу одиграном у Београду резултатом 77:76.
Дуел је решен у последњих нешто мање од 13 секунди, најпре је Лука Митровић изгубио лопту у покушају да нападне кош, при предности Србије од једног поена, а затим је у финалном нападу Владимир Лучић сјајно одбранио Скотија Вилбекина који није успео да угрози обруч Србије.
Кошаркаши Србије су овом победом остали у трци за пласман на Светско првенство и уписали су четврту узастопну победу у квалификацијама, другу против Турске.
Најефикаснији у српском тиму био је Марко Гудурић са 18 поена, без промашај са линије слободних бацања (8/8), али и без погођене тројке из четири покушаја.
Бриљантан је био Душан Ристић са 16 поена, четири тројке без промашаја за свега 18 минута на паркету, а двоцифрени поентерески учинак имали су још Огњен Добрић са 11 и Лука Митровић са десет поена.
Екипи је много користио Владимир Лучић са осам поена и седам скокова, а Стефан Јовић је имао шест поена и пет асистенција.
На другој страни Американац Скоти Вилбекин је убацио 22 поена, Онуралп Битим је додао 18, а Кенан Сипахи 11.
© Sputnik / Лола ЂорђевићСрбија и Турска
Србија и Турска - Sputnik Србија, 1920, 14.11.2022
Србија и Турска
Српски тим је имао велики мотив против Турске јер је селектор те државе Ергин Атаман, као тренер Анадолу Ефеса, спречио члана свог тима Василија Мицића да заигра за Србију.
Без обзира на недостатак првог плејмејкера, селектор Светислав Пешић је одабрао екипу која је успела да надјача и ривала и судије са сумњивим критеријумом који је правио проблеме током меча.
Вреди истаћи херојску партију центра Душана Ристића који је убацио три тројке у последњој деоници и одржао српски тим у моментима када је деловало да кола иду низбрдо.
Управо је Ристић тројком отворио утакмицу, али је уследила серија Турске од 7:0, пре свега кошевима у рекету, а захваљујући срећном поготку Сипахија ривал је повео са 10:4.
Слаба је била одбрана Србије, али су праву енергију у нападу имали Јовић, Раданов, Гудурић и Јарамаз па је уследио преокрет пред финиш прве деонице, која је завршена са 24:21 после сјајног закуцавања Добрића.
Приближила се Турска у наставку, успела је и да изједначи после лошег прекршаја Јагодић-Куриџе, а погоцима на обручу Митровића и Гудурића Србија је вратила разлику.
Одбрана је деловала боље, чак и неправедно досуђена намерна лична грешка Раданова није дала Турцима енергију, али је неколико празних напада Србију коштало повећања разлике па је на полувремену имала свега 37:34.
Смањили су Турци заостатак на почетку треће деонице, одговорио је Митровић кошем уз фаул, а потом је сцену преузео селектор Атаман скандалозним понашањем на које је морао да реагује Пешић.
Турска је ухватила ритам, Битим је најпре изједначио, а потом тројком донео предност свом тиму, међутим техничка грешка за Турке је одвела Гудурића на линију пенала, што је значило вођство за Србију од 49:46.
До краја четвртине Турска је изједначила, Јарамаз је промашио тројку у последњем нападу, што је значило увод у праву драму, каква је потом и виђена у финалном кварталу.
После дуго времена у стрелце се уписао Ристић, једном потом и другом тројком, далекометан шут је погодио и Лучић, али је одговоре имао и Вилбекин.
После сумњиво досуђене неспортске личне грешке за Добрића Турска је стекла предност од четири поена (67:63), смањио је Ристић новом тројком, али је на исти начин одговорио Вилбекин и довео свој тим до магичне границе од 70 поена.
По тројку су убацили даље Добрић и Сипахи, Гудурић је одговарао, али је и Вилбекин био на висини задатка, довевши Турску у предност од 76:75 која је кратко трајала јер је Гудурић био прецизан са пенала.
Кључни моменат се догодио пред последњи минут, досуђен је непостојећи прекршај над Вилбекином, али је Американца омела громогласна бука публике и он је оба пута био непрецизан.
Имала је Турска и нови напад, срећом Сипахи је избацио лопту у аут, али му се на 12,8 секунди до краја реванширао Митровић, што је донело нови елемент драме и напад за Турску до завршетка меча.
Феноменално је екипа успела да одбрани Вилбекина који је кренуо да ради све сам, капитен Лучић је преузео у финалним моментима, Американац је само могао да набаци лопту ка обручу, али је она била непрецизна, што је значило победу за Србију.
Ток меча сте могли да пратите уз Спутњик.
21:58 14.11.2022
40' – Крај! Победа Србије!
Одбрањен је последњи напад, Вилбекин је напао, Лучић је успео да га одбрани, усмери ка чеоној линији одакле Американац није имао добар поглед ка кошу.
Велика победа Србије резултатом 77:76!
21:54 14.11.2022
40' – Митровић губи лопту!
Аух каква штета на 12,8 секунди до краја!
21:52 14.11.2022
40' – Браво!
Сјајна одбрана Србије, Сипахи губи лопту на 32 секунде до краја!
21:51 14.11.2022
39' – Лопта не лаже!
Вилбекин је промашио пенале, Србија води 77:76!
21:50 14.11.2022
39' – Срамота!
Свиран је фаул Гудурићу који је изблокирао Вилбекина!
21:49 14.11.2022
39' – Гудурић сигуран!
Србија води 77:76.
21:47 14.11.2022
39' – Вилбекин опет...
Тројка, Турска води 76:75.
21:45 14.11.2022
38' – Гудурић!
Бриљантан продор до коша, Србија води 75:73.
37' – Сипахи...
Тројка за нерешено, 73:73.
21:43 14.11.2022
37' – Добрић!
Тројка за вођство од 73:70!
21:42 14.11.2022
37' – Браво!
Изгубљени напад је Гудурић претворио у фаул!
21:41 14.11.2022
36' – Гудурић!
Нерешено је, 70:70.
21:40 14.11.2022
36' – Браво Риле!
Ристић погађа поново и смањује на 70:68.
21:38 14.11.2022
35' – Вилбекин враћа тројку
Турска води 70:66.
35' – Ристић!
Четврта његова тројка, смањује на 67:66.
21:37 14.11.2022
34' – Турска води са пенала
После два Битима уследила су још два за Вилбекина.
Турска води 67:63.
21:35 14.11.2022
34' – Глума за Оскара
Добрић јесте додирнуо ногу Битима, али је он полетео и изнудио неспортску личну грешку.
21:33 14.11.2022
33' – Лучић!
Тројка за 63:61!
21:30 14.11.2022
33' – Ристић поново!
Трећа тројка, води Србија 60:59!
21:29 14.11.2022