https://sputnikportal.rs/20221118/ruski-diplomata-o-izvestaju-iaea-o-prljavoj-bombi-pitanje-nije-zatvoreno-1146330990.html
Руски дипломата о извештају ИАЕА о „прљавој бомби“: Питање није затворено
Руски дипломата о извештају ИАЕА о „прљавој бомби“: Питање није затворено
Sputnik Србија
Тема „прљаве бомбе“ није затворена, Русија је послала превентивни сигнал, изјавио је стални представник Русије у међународним организацијама у Бечу Михаил... 18.11.2022, Sputnik Србија
2022-11-18T20:05+0100
2022-11-18T20:05+0100
2022-11-18T20:05+0100
специјална операција у украјини
специјална војна операција у украјини – вести
михаил уљанов
прљава бомба
русија
иаеа
украјина
извештај
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0b/01/1145405915_0:0:1440:810_1920x0_80_0_0_748bab7684ece11eeb7ba941b8b8f006.png
Дипломата је објаснио да је, заправо, извршена само прва инспекција објеката, као и животне средине, након чега ће ИАЕА у сертификованим лабораторијама извршити анализу и тада ће бити донета коначна процена, али само кад су у питању три објекта која су посетили инспектори агенције. Према његовим речима, то значи да питање није затворено, али да је најважније да је Русија послала довољно јак превентивни сигнал за који се нада да ће се испоставити као користан.Раније је Уљанов прокоментарисао да су два инспектора Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) посетила објекте на три локације и да је провера трајала само неколико сати. Он је иронично рекао да нико није очекивао да ће „прљава бомба“ чекати инспекторе у центру фабрике.Са друге стране, генерални директор „Росенергоатома“ Ренат Карчаа изјавио је да саопштење ИАЕА о резултатима извештаја провере у Украјини поводом припреме „прљаве бомбе“ не може да издржи никакву критику и пре свега има политички предзнак.Управни одбор ИАЕА објавио је јуче да је усвојио резолуцију о питањима нуклеарне безбедности у Украјини. У њој је, конкретно, поново напоменуто да у оквиру инспекције на три локације у Украјини нису откривени никакви знакови непријављене нуклеарне активности или материјали који су повезани са припремом „прљаве бомбе“. ИАЕА тврди да је „самим тим демонстрирана неоснованост“ саопштења руске стране на ову тему.„Прљава бомба“Како су саопштили извори из разних земаља, између осталог и из Украјине, кијевски режим припрема провокацију на територији своје земље уз употребу „прљаве бомбе“ или муниције са малом нуклеарном снагом.Циљ провокације је да се, према наводима извора, Русија оптужи да је употребила оружје за масовно уништење и да се на основу тога покрене снажна антируска кампања.„Прљава бомба“ је контејнер са радиоактивним изотопима и експлозивним пуњењем. Приликом детонације, контејнер се уништава, радиоактивна супстанца се распршује ударним таласом, стварајући радиоактивну контаминацију подручја на великим површинама, а може да доведе и до настанка радијацијске болести.
https://sputnikportal.rs/20221028/rusija-u-sb-un-ne-ignorisite-pretnju-sprecite-uzasni-scenario-sa-prljavom-bombom--1145256250.html
украјина
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0b/01/1145405915_180:0:1260:810_1920x0_80_0_0_99b6c5648f6839b1f9a510db7fa894de.pngSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
специјална војна операција у украјини – вести, михаил уљанов, прљава бомба, русија, иаеа, украјина, извештај
специјална војна операција у украјини – вести, михаил уљанов, прљава бомба, русија, иаеа, украјина, извештај
Руски дипломата о извештају ИАЕА о „прљавој бомби“: Питање није затворено
Тема „прљаве бомбе“ није затворена, Русија је послала превентивни сигнал, изјавио је стални представник Русије у међународним организацијама у Бечу Михаил Уљанов, поводом извештаја ИАЕА да током инспекције локација у Украјини нису пронађени знакови да Кијев припрема „прљаву бомбу“.
Дипломата је објаснио да је, заправо, извршена само прва инспекција објеката, као и животне средине, након чега ће ИАЕА у сертификованим лабораторијама извршити анализу и тада ће бити донета коначна процена, али само кад су у питању три објекта која су посетили инспектори агенције.
Према његовим речима, то значи да питање није затворено, али да је најважније да је Русија послала довољно јак превентивни сигнал за који се нада да ће се испоставити као користан.
„Сигнал да, према нашим подацима, у Кијеву озбиљно разматрају могућност, и чак предузимају практичне кораке за стварање 'прљаве бомбе'. Вероватно ћемо направити паузу. У сваком случају, није ми познато да смо планирали да предузмемо неке додатне кораке“, објаснио је он.
Раније је Уљанов прокоментарисао да су два инспектора Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) посетила објекте на три локације и да је провера трајала само неколико сати. Он је иронично рекао да нико није очекивао да ће „прљава бомба“ чекати инспекторе у центру фабрике.
Са друге стране, генерални директор „Росенергоатома“ Ренат Карчаа изјавио је да саопштење ИАЕА о резултатима извештаја провере у Украјини поводом припреме „прљаве бомбе“ не може да издржи никакву критику и пре свега има политички предзнак.
Управни одбор ИАЕА објавио је јуче да је
усвојио резолуцију о питањима нуклеарне безбедности у Украјини. У њој је, конкретно, поново напоменуто да у оквиру инспекције на три локације у Украјини нису откривени никакви знакови непријављене нуклеарне активности или материјали који су повезани са припремом „прљаве бомбе“. ИАЕА тврди да је „самим тим демонстрирана неоснованост“ саопштења руске стране на ову тему.
Како су саопштили извори из разних земаља, између осталог и из Украјине, кијевски режим припрема провокацију на територији своје земље уз употребу „прљаве бомбе“ или муниције са малом нуклеарном снагом.
Циљ провокације је да се, према наводима извора, Русија оптужи да је употребила оружје за масовно уништење и да се на основу тога покрене снажна антируска кампања.
„Прљава бомба“ је контејнер са радиоактивним изотопима и експлозивним пуњењем. Приликом детонације, контејнер се уништава, радиоактивна супстанца се распршује ударним таласом, стварајући радиоактивну контаминацију подручја на великим површинама, а може да доведе и до настанка радијацијске болести.