https://sputnikportal.rs/20221129/objavljene-nove-fotografije-meseca-izbliza-1147033185.html
Објављене нове фотографије Месеца изблиза
Објављене нове фотографије Месеца изблиза
Sputnik Србија
НАСА је 16. новембра лансирала своју нову ракету са флоридског Кејп Канаверала на Месец. Званичници ове свемирске агенције кажу да су тимови мисије „Артемис 1“... 29.11.2022, Sputnik Србија
2022-11-29T21:55+0100
2022-11-29T21:55+0100
2022-11-29T21:55+0100
наука и технологија
свемир
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0b/1d/1147033516_0:257:2731:1793_1920x0_80_0_0_7bdcf2e28d4c25ba4748ba5186000d5b.jpg
Свемирска сонда „Орион“убрзо је стигла до Земљине орбите, а затим је 87 минута након лансирања извршила такозвану транслунарну инјекцију како би јурила према Месецу.Директор лета у НАСА свемирском центру „Џонсон“, Џад Фрилинг, рекао је да су чланови тима мисије „Орион“одушевљени понашањем летелице и додао да су контролори лета задивљени сликама које су стигле са летелице.Ракета је разнела лифтове„Што се тиче контролора лета, они су апсолутно запањени одличним видео-записима које могу да добију са свемирске летелице „Орион““,рекао је Фрилинг. „Плус, знате, они су срећни што се сав напоран рад и посвећеност током много, много година заиста исплати.“Менаџер програма Орион Хауард Ху рекао је да је тим видео „заиста добре перформансе летелице и да су веома задовољни“.„Данас је био сјајан дан“, додао је Ху. „Долазимо сваки дан и не личи на посао. Једноставно је фантастично. Желим да чујем информације које долазе из свемирске летелице, да учим о свемирској летелици и да будем узбуђен због онога што радимо. И то је једноставно сјајно. Ја сваки дан имам велики осмех на лицу“, пренео је Б92.Менаџер мисије „Артемис 1“ Мајк Сарафин рекао је на брифингу тима да је лансирна платформа 39Б у свемирском центру Кенеди претрпела велику штету током лансирања свемирске летелице. Иако је велика штета била очекивана, и даље је било значајних оштећења на згради.„Систем лифтова тренутно не ради“, рекао је Сарафин. „Имали смо најмоћнију ракету на свету и притисак је практично одувао врата наших лифтова.“
https://sputnikportal.rs/20221121/kapsula-agencije-nasa-obisla-tamnu-stranu-meseca-1146520984.html
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0b/1d/1147033516_0:0:2731:2048_1920x0_80_0_0_0224c5a3cfdf87e3c4efdf544d04e25e.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
свемир
Објављене нове фотографије Месеца изблиза
НАСА је 16. новембра лансирала своју нову ракету са флоридског Кејп Канаверала на Месец. Званичници ове свемирске агенције кажу да су тимови мисије „Артемис 1“ одушевљени понашањем свемирске летелице „Орион“на путу ка лунарној орбити и одушевљени снимцима из свемира.
Свемирска сонда „Орион“убрзо је стигла до Земљине орбите, а затим је 87 минута након лансирања извршила такозвану транслунарну инјекцију како би јурила према Месецу.
Директор лета у НАСА свемирском центру „Џонсон“, Џад Фрилинг, рекао је да су чланови тима мисије „Орион“одушевљени понашањем летелице и додао да су контролори лета задивљени сликама које су стигле са летелице.
Ракета је разнела лифтове
„Што се тиче контролора лета, они су апсолутно запањени одличним видео-записима које могу да добију са свемирске летелице „Орион““,рекао је Фрилинг. „Плус, знате, они су срећни што се сав напоран рад и посвећеност током много, много година заиста исплати.“
Менаџер програма Орион Хауард Ху рекао је да је тим видео „заиста добре перформансе летелице и да су веома задовољни“.
„Данас је био сјајан дан“, додао је Ху. „Долазимо сваки дан и не личи на посао. Једноставно је фантастично. Желим да чујем информације које долазе из свемирске летелице, да учим о свемирској летелици и да будем узбуђен због онога што радимо. И то је једноставно сјајно. Ја сваки дан имам велики осмех на лицу“,
пренео је Б92.
Менаџер мисије „Артемис 1“ Мајк Сарафин рекао је на брифингу тима да је лансирна платформа 39Б у свемирском центру Кенеди претрпела велику штету током лансирања свемирске летелице. Иако је велика штета била очекивана, и даље је било значајних оштећења на згради.
„Систем лифтова тренутно не ради“, рекао је Сарафин. „Имали смо најмоћнију ракету на свету и притисак је практично одувао врата наших лифтова.“