https://sputnikportal.rs/20221201/varhelji-stigao-u-srbiju-posetio-preduzece-elektromreza-srbije-1147173426.html
Вархељи стигао у Србију, посетио предузеће „Електромрежа Србије“
Вархељи стигао у Србију, посетио предузеће „Електромрежа Србије“
Sputnik Србија
Трансбалкански коридор за пренос електричне енергије изузетно је важан пројекат за Србију који ће додатно продубити придруживање Србије ка ЕУ, изјавио је... 01.12.2022, Sputnik Србија
2022-12-01T21:10+0100
2022-12-01T21:10+0100
2022-12-01T22:44+0100
србија
србија
србија – политика
србија – економија
економија
енергетика
оливер вархељи
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0c/01/1147177214_0:160:3073:1888_1920x0_80_0_0_f6c97043dccbf2a9bf1ffe5ab6857ca7.jpg
Вархељи је рекао да ће захваљујући том пројекту за пренос електричне енергије два пута брже моћи да се обавља трговина електричном енергијом између Србије и ЕУ.„Ових дана енергетика је свима на уму и не увек у позитивним конотацијама с обзиром на безбедност енергетског снабдевања. Управо овим пројектом ми ћемо проширити капацитете мреже, а самим тим појачати и безбедност снабдевања“, рекао је Вархељи.Он је рекао да овај „електрични ауто-пут“ представља основу за зелену економију и напоменуо да се, када је реч о зеленој економији, не мисли само на гас, већ и на то како да се поспеше и повећају обновљиви изворе енергије захваљујући којима ће моћи да се генерише електрична енергија, напомињући да се без брзог преносног система неће моћи у довољној мери да се искористие капацитети тих извора.„Све ово се уклапа и у енергетски безбедносни пакет који смо спремили за Западни Балкан у контексту целокупне енергетске кризе са којом суочавамо јер у томе смо заједно и заједно треба и да пронађемо решење, а ово је део тог решења“, рекао је Вархељи.Зато му је, казао је, драго што ЕУ може поново да улаже у новац у овакве пројекте, наводећи да је, када је у питању пројекат Трансбалкански коридор за пренос електричне енергије, реч о износу од 31 милион евра бесповратних средстава.Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић је рекла да је снажна мрежа нешто што је неопходно Србији да би могла да смањи штетне гасове и да има више обновљивих извора енергије у систему.„Такође, веома нам је битно да се повежемо са суседним државама боље и снажније да би могли више електричне енергије да размењујемо, надамо се да је и извозимо, јер планирамо да подигнемо наше производне капацитете пројектом Трансбалканског коридора, у чему нам помаже ЕУ, али и Република Немачка и Немачка развојна банка и са донацијама и са повољним финансијским средствима", рекла је Ђедовићева.Додала је да је циљ овог пројекта да се повежемо са Босном и Херцеговином, Црном Гором, али и са Румунијом и Италијом.Додала је да „Отворени Балкан“ није само сарадња и повезивање трговинско већ и по другим основама и истакла да у оквиру региона морамо да се повезујемо и енергетски, пре свега да би наше снабдевање струјом било снажније, сигурније и безбедније.
србија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0c/01/1147177214_170:0:2901:2048_1920x0_80_0_0_5daa971c5b073678dfae153c677dd3cd.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија, србија – политика, србија – економија, економија, енергетика, оливер вархељи
србија, србија – политика, србија – економија, економија, енергетика, оливер вархељи
Вархељи стигао у Србију, посетио предузеће „Електромрежа Србије“
21:10 01.12.2022 (Освежено: 22:44 01.12.2022) Трансбалкански коридор за пренос електричне енергије изузетно је важан пројекат за Србију који ће додатно продубити придруживање Србије ка ЕУ, изјавио је вечерас европски комесар за проширење Оливер Вархељи, приликом обиласка ЈП „Електромрежа Србије“, чиме је започео посету нашој земљи.
Вархељи је рекао да ће захваљујући том пројекту за пренос електричне енергије два пута брже моћи да се обавља трговина електричном енергијом између Србије и ЕУ.
„Ових дана енергетика је свима на уму и не увек у позитивним конотацијама с обзиром на безбедност енергетског снабдевања. Управо овим пројектом ми ћемо проширити капацитете мреже, а самим тим појачати и безбедност снабдевања“, рекао је Вархељи.
Он је рекао да овај „електрични ауто-пут“ представља основу за зелену економију и напоменуо да се, када је реч о зеленој економији, не мисли само на гас, већ и на то како да се поспеше и повећају обновљиви изворе енергије захваљујући којима ће моћи да се генерише електрична енергија, напомињући да се без брзог преносног система неће моћи у довољној мери да се искористие капацитети тих извора.
„Све ово се уклапа и у енергетски безбедносни пакет који смо спремили за Западни Балкан у контексту целокупне енергетске кризе са којом суочавамо јер у томе смо заједно и заједно треба и да пронађемо решење, а ово је део тог решења“, рекао је Вархељи.
Зато му је, казао је, драго што ЕУ може поново да улаже у новац у овакве пројекте, наводећи да је, када је у питању пројекат Трансбалкански коридор за пренос електричне енергије, реч о износу од 31 милион евра бесповратних средстава.
„Али, ту није крај са овим пројектом. Надам се да ћемо успети да убрзамо његову реализацију зато што ће самим тим Србија моћи да брже да дође до већег броја обновљивих извора енергије, а самим тим и мање се ослањати на загађиваче као што је угаљ“, рекао је Вархељи.
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић је рекла да је снажна мрежа нешто што је неопходно Србији да би могла да смањи штетне гасове и да има више обновљивих извора енергије у систему.
„Такође, веома нам је битно да се повежемо са суседним државама боље и снажније да би могли више електричне енергије да размењујемо, надамо се да је и извозимо, јер планирамо да подигнемо наше производне капацитете пројектом Трансбалканског коридора, у чему нам помаже ЕУ, али и Република Немачка и Немачка развојна банка и са донацијама и са повољним финансијским средствима", рекла је Ђедовићева.
Додала је да је циљ овог пројекта да се повежемо са Босном и Херцеговином, Црном Гором, али и са Румунијом и Италијом.
Додала је да „Отворени Балкан“ није само сарадња и повезивање трговинско већ и по другим основама и истакла да у оквиру региона морамо да се повезујемо и енергетски, пре свега да би наше снабдевање струјом било снажније, сигурније и безбедније.