Србија и Швајцарска - Sputnik Србија

Србија је страдала на Пиксијевом рулету – пораз од Швајцарске за крај Мундијала!

Фудбалска репрезентација Србије поражена је са 3:2 од Швајцарске у утакмици у којој је морала да победи како би обезбедила пролаз у осмину финала Мундијала. Офанзива коју је најављивао селектор Драган Стојковић Пикси се претворила у „руски рулет“ и „промаја“ на средини терена, уз недовољну дисциплину одбране довела је Србију до брзог повратка кући.
Србија је први пут капитулирала у 20. минуту голом Ђердана Шаћирија, преокрет су режирали Александар Митровић (26. минут) и Душан Влаховић (35. минут), а до полувремена је било нерешено после гола Брила Емболоа у 44. минуту, док је Ремо Фројлер вратио вођство Швајцарској у 55. минуту.
Да ли под притиском јавности која је, путем медија, константно тражила од селектора да на терен пошаље најофанзивнију могућу поставу или тек својом одлуком за коју тешко да може да нађе праве резоне, Пикси је отворио утакмицу без класичног дефанзивног везисте, са Сергејем Милинковић-Савићем на тој позицији у тандему са Сашом Лукићем.
На већ пољуљану и порозну одбрану, то се испоставило као играње руског рулета јер су лопте које су слали везисти Швајцарске просто зујале испред казненог простора Србије и стварале велике проблеме, што је на крају као резултат донело пораз.
Покушало се увођењем Немање Гудеља и Немање Максимовића да се постигне какав-такав баланс на терену, али је резултат већ тада био 3:2 и више није било ни времена, ни енергије, ни знања за нови преокрет, а само присебношћу голмана Вање Милинковић-Савића неуспех није и већи.
Шокантан је био почетак утакмице за Србију, већ у првом нападу Швајцарска је чак три пута угрозила гол српског тима, али је Вања био феноменалан и није дозволио рани гол.
Ослободила се Србија почетног притиска, у петом минуту је после првог корнера Тадића Миленковић шутирао главом, али је лопта завршила поред стативе после покушаја „жабицом“.
После неколико грешака на левом крилу Србија је повезала редове, пребацила се на други бок и одмах ушла у прилику – комбиновали су Тадић и Живковић, а деснокрилни бек Србије је упутио ударац који је завршио на левој стативи Швајцарске.
Проиграо је и Костић на другој страни, појавио се и Павловић, Сергеј је био солидан као „осигурач“, али у 20. минуту је Србија капитулирала.
Све је кренуло продором Родригеса који је оставио у прашини и Живковића и Миленковића, лопта је стигла у шеснаестерац, Павловић је реаговао, опет је лопта дошла до Швајцараца, Шаћири је шутирао, погодио Павловића и лопта је преварила српског голмана.
Консолидовали су се српски играчи, шест минута касније је уследила бриљантна акција, Тадић је центрирао за Митровића, а рекордер Србије је спектакуларним ударцем главом готово лобовао голмана ривала за изједначење.
Ипак, проблеми за одбрану су настављени, дувала је промаја кроз средину терена, али и на боковима па је у 30. минуту Шаћири имао нову прилику, али је срећом поново Павловић био присебан.
Пет минута касније Србија је преокренула, феноменална асистенција Тадића и још боља реакција Влаховића, лопта му је ишла иза леђа, успео је некако да је пребаци себи у простор и крајњим напорима, у паду левом ногом са неких 14 метара послао лопту у супротну страну гола Швајцарске.
Али, поново проблеми у одбрани, Србија је наставила да напада, а као казна је у 43. минуту стигао гол Брила Емболоа, који се готово ушетао у гол српског тима после центаршута са десног бока и поново лоше реакције дефанзивног дела Србије, што је донело и коначних 2:2 на полувремену.
Није селектор Стојковић ништа мењао у полувремену, није ни Србија – поново ризична игра и поново казна од стране ривала, у 48. минуту су Пиксијеви изабраници изгледали као на рингишпилу док су се Швајцарци додавали и на крају омогућили Рему Фројлеру да погоди за 3:2.
Десет минута по почетку полувремена Стојковић је на терен послао Немању Гудеља уместо Милоша Вељковића на место штопера, док је Лука Јовић заменио Влаховића.
У 60. минуту је Јовић добро реаговао у казненом простору, послао је лопту ка делу шеснаестерца где су била чак тројица играча Србије и прилика је отишла у неповрат пошто је Тадићу лопта прешла преко ноге и отишла високо изнад пречке.
Милинковић-Савић је напустио терен у 68. минуту, заменио га је Немања Максимовић после хаоса који су изазвали албански играчи из швајцарске екипе, а где је најдебљи крај извукао резервни голман Србије Предраг Рајковић добивши жути картон.
Енергија Србије је нестајала, нервоза је расла, Митровић је у 70. минуту имао полушансу, а остатак дуела је протекао у прекршајима на обе стране, бурним реакцијама на судијске одлуке и покушајима „нечега“.
Све је зачинила и туча фудбалера, Гранит Џака је поново провоцирао, реаговао је Миленковић, потом се у све укључио и Митровић, али на крају, осим жутих картона, није било ничега и Србија је неславно завршила своје учешће на Мундијалу у Катару.
Утакмицу сте могли да пратите уз Спутњик.
22:01 02.12.2022
90+11' – Крај! Довиђења Србијо!
Као и пре четири године у Русији, Швајцарска је елиминисала Србију са Мундијала у Катару.
Овога пута је резултат био 3:2.
Навијачи Србије - Sputnik Србија
21:54 02.12.2022
90+4' – Туча фудбалера!
Џака је шутнуо Миленковића, српски фудбалер му је узвратио гурањем и направила се велика гужва!
Касније је и Митровић скочио на Џаку, а Албанац је упутио претње српском нападачу!
21:52 02.12.2022
90+2' – Јовић преко гола
Радоњић центрира, Јовић главом преко гола.
21:51 02.12.2022
90+2' – Последњи атак
Миленковић је послат у шпиц напада уз Митровића.
21:50 02.12.2022
90' – Још седам минута...
...наде за Србију.
21:49 02.12.2022
89' – Вања спасао Србију катастрофе
Један на један су имали Швајцарци, али је сјајно реаговао голман Србије.
21:42 02.12.2022
82' – Митровићу картон
Псовке и бурна реакција према судији за жути картон.
Уследио је промашај Швајцараца из слободног ударца, Србија је са десеторицом играча.
21:40 02.12.2022
81' – Жути картон Гудеља
Фаул над Емболоом на ивици казненог простора.
81' – Расечено лице Ђуричића!
Ударац главама!
21:37 02.12.2022
78' – Последњи адути
Немања Радоњић и Филип Ђуричић иду на терен, излазе Андрија Живковић и Душан Тадић.
21:31 02.12.2022
70' – Лоше Митреее...
Нашао се на левом боку, кретао је ка шеснаестерцу и уместо да проба да пронађе Јовића шутирао је...
Нигде даље од блока...
И даље Србија губи 3:2.
21:27 02.12.2022
68' – И тачно тако, Сергеј иде напоље
На терену је Максимовић.
Србија - Швајцарска - Sputnik Србија
21:26 02.12.2022
66' – И ево хаоса!
Провокације албанских Швајцараца ка клупи Србије и бурна реакција резервних играча српског тима.
21:25 02.12.2022
65' – Не, нема пенала...
Митровић је пао у казненом простору, контакта јесте било, али недовољно за казну.
21:23 02.12.2022
63' – И опет лош центаршут
Спор напад Србије, лопта је тешко ишла од ноге до ноге, коначно је стигла до Костића који је поново лоше центрирао, право у руке голману ривала.
21:20 02.12.2022
60' – Конфузија!
Јовић се одлично снашао, вратио је лопту тамо где су била тројица српских играча, није се знало ко ће на лопту, на крају је Тадић шутирао веома лоше преко гола.
21:18 02.12.2022
58' – Штета!
Одличан центаршут Костића, али нико није био у петерцу Швајцарске да ћушне лопту у гол.
21:16 02.12.2022
57' – Каква срећа!
Емболо промашује са метар!
21:15 02.12.2022
56' – Картон за Павловића!
Преоштра одлука судије, био је то обострани дуел са Емболоом!
55' – И одмах шанса!
Јовић је био у солидном положају, али није успео да се окрене...