Првак света у четвртфиналу, Жиру и Ембапе за историју

© AP Photo / Ebrahim NorooziЖиру, Ембапе, Француска - Пољска
Жиру, Ембапе, Француска - Пољска - Sputnik Србија, 1920, 04.12.2022
Фудбалери Француске актуелног шампиона света савладали су Пољску са 3:1 (1:0) и тако се пласирали у четвртфинале Светског првенства. Стрелци су били Оливије Жиру и Килијан Ембапе два пута.
У првом полувремену Француска је била убојитија, промашила је добру шансу преко Жируа, али је могла лако да прими гол.
Чак три пута је Француска била на ивици да прими гол у истој акцији у 38. минуту! И то све је било јако близу и јако опасно. Одбранили су се Триколори некако. Шутирали су Зјелински и Кеш у тој прилици.
Када Пољска није искористила своје шансе, јесте Француска и Жиру је казнио противника за 1:0 у 44. минуту! Овим голом Жиру је стигао до 52. гола и тиме је претекао Тијерија Анрија и најбољи је стрелац Француске у историји!
Судија Хесус Валензуела донео је неколико сумњивих одлука. Прво, није видео да је Кунде играо са ланчићем око врата све до краја првог полувремена. Друго, питање да ли је био фаул пре гола Жируа који је поништен. А, могуће да да је био и пенал над Ембапеом у другом полувремену. Судио је сумњив офсајд пре тога.
Упркос свему, Француска је дошла касније и до другог и трећег гола преко Ембапеа и пласирала се у четвртфинале.
Феноменални потези француског мајстора који сада има девет голова на шампионатима света. Француски нападач постао је први играч у историји који је дошао до бројке од осам голова пре 24 године, а потом је дао и девети.
Пољска је стигла до гола са беле тачке у 99. минуту, а стрелац је био Левандвоски! И то из поновљеног покушаја.
Може се рећи потпуно заслужена победа Триколора.