Вучић: Ово је мој последњи мандат, а ускоро нећу бити ни на челу странке /видео/
18:10 04.01.2023 (Освежено: 20:25 04.01.2023)
© Sputnik / Лола ЂорђевићАлександар Вучић
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да му је ово последњи мандат као шефу државе и да ускоро неће бити ни председник Српске напредне странке.
"Ово је мој последњи мандат. Нећу да мењам Устав. А следеће године нећу више бити ни председник партије. Мој посао је да будем на страни грађана и сваког човека у земљи, и то ћу да чиним на најбољи начин, упркос тешким приликама са којима се суочавамо", казао је он.
Он је на годишњој конференцији сумирајући резултате рада у 2022. рекао да не можемо да не будемо задовољни како смо завршили ту годину.
Како је навео, успели смо да сачувамо финансијску стабилност, економију, да имамо раст између 2,3, и 2,5 одсто и да подигнемо плате и пензије највише у Европи.
„Успели смо да будемо у прве три земље по стопи раста у Европи, наша стопа јавног дуга је у првих 5 земаља у Европи, што је огроман успех Србије“, навео је председник у обраћању.
У марту 735 евра просечна плата у Србији
Председник је рекао да је огроман успех постигнут по питању смањења стопе јавног дуга, и истакао да није могуће извући и један параметар у економији, и да је могуће гледати десет различитих параметара.
"Довољно је да један не ваља, а да све остало пада у воду. Ми сада имамо најнижу стопу незапослености. Никада није била 8.9 одсто. Упркос страшној ситуацији у свету. Стопа јавног дуга је 55 одсто. Такође, веома је важно да је курс динара чврст као стена, од 2012 године је на 117, или 118 динара", истакао је Вучић.
Он је рекао да Србија то никада није имала, и да што се тиче страних директних инвестиција сами имамо 66 одсто.
"Од 2012 је укупна стопа БДП-а са 33,7 милијарди порасла 2022. на 63 милијарде. Нећу се смирити док не буде 100 милијарди", нагласио је Вучић.
"Учешће ненаплативих кредита (НПЛ) у земљи 2012. године је било 18,6 посто а 2022 је 3,03 пост. Пензија просечна је порасла са 203 на 320 евра плате са 331 на 648 евра. У марту очекујемо 735 евра просечну месечну плату у Србији", најавио је он.
Ова година ће бити много тежа
Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да ће 2023. година бити много тежа него 2022. година, али да ће упркос свему бити година даљег развоја и напретка.
„Стопа раста Америке пада, ближи се рецесији, Кини пада стропа раста, Европа се ближи рецесији. Ми смо део ланца, погодиће и нас оно што се збива у свету“, рекао је Вучић.
Вучић је рекао да се очекује даљи раст плата и пензија и да би просечна плата у марту требало да буде 735 евра.
Председник Србије је рекао да је незапосленост у овом тренутку на историјски рекордном нивоу од 8, одсто и да је у овој години главни задатак да се такав ниво незапослености одржи.
„Задатак је да се одржи постојећи ниво незапослености на овако рекордном нивоу, зато се држе ниске цене струје (друга најнижа у Европи) и гаса (прва најнижа у Европи), да бисмо на тај начин субвенционисали предузећа како би одржала постојећи ниво запослености“, рекао је Вучић.
Вучић је подседио да се САД ближе рецесији и да је ФЕД подигао стопу на пет одсто, да стопа раста пада у Кини и да се ЕУ ближи рецесији.
„Наравно да и код нас стопа пада. У складу са тим то ће погодити и нас, ми смо део ланца. Али неки имају стопу јавног дуга и 200 одсто попут Грчке, а неки 55 одсто попут Србије. Ми смо по питању фискалне стабилности у повољнијем положају. Успели смо да у претходне три године будемо међу прве три земље у Европи по стопи раста. У првих пет у Европи нам је стопа јавног дуга. У економији није могуће извући један параметар и рећи то је довољно, већ мора десет. Довољно је да један параметар не ваља и да све пада у воду. Курс динара је чврст као стена, од 2012. године је на 117 или 118 динара“, рекао је Вучић.
Он је рекао Србије у овом тренутку има довољно гаса и угља и да може спремна да уђе у наредну зиму која ће бити, како је рекао, тежа него текућа.
Вучић је рекао да се ове године завршава нова термоелектрана „Костолац“, а што се прехрамбене сигурности тиче да има довољно резерви пшенице (20 месеци), сунцокрета (30 месеци), кукуруза (13 месеци), као и да има довољно соли и шећера за наредне године.
Погледајте још: