Кошаркаши Црвене звезде - Sputnik Србија

Десеткована Звезда је показала зубе Реалу, али није могла даље од пораза у Београду

Кошаркаши Црвене звезде поражени су у 18. колу Евролиге од Реал Мадрида на свом терену резултатом 79:59.
Црвено-бели су били изузетно ослабљени неиграњем Луке Вилдосе, Бена Бентила, Хасана Мартина, Николе Ивановића и нерегистрованог Факунда Кампаца, али су у једном делу меча имали и пет поена предности, чиме су показали да могу да се носе са великим ривалом.
Међутим, кратког даха је трајао тај налет Звезде, односно само у моментима док је Огњен Кузмић мотрио на чудесног џина Едија Тавареса који је доминирао под обручима када на паркету није било бившег репрезентативца Србије.
Најефикаснији у табору црвено-белих био је Немања Недовић са 18 поена, Филип Петрушев је додао 17, Огњен Добрић је имао 11, а вреди истаћи партије Кузмића (шест поена, пет скокова) и Стефана Марковића (пет поена, шест скокова, седам асистенција).
На другој страни Џанан Муса је имао 19 поена, Еди Таварес је уз 17 поена имао 12 скокова и четири блокаде, Петр Корнели је додао 12 поена, а бивши члан Партизана Најџел Вилијамс-Гос је имао девет поена.
После 18. кола Евролиге Звезда има по девет победа и пораза, а у четвртак на свом терену дочекује екипу Монака.
Standings provided by Sofascore
Велике проблеме је Звезда имала у одбрани на почетку утакмице јер је Таварес, 221 центиметара високи центар Реала доминирао, од првих десет поена своје екипе убацио је седам, а притом је приморавао домаће на фаулове.
Улазак Немање Недовића са клупе је донео бољитак за Звезду, уписао је две тројке и два слободна бацања у низу чиме је вратио црвено-беле у игру и донео поене до којих се јако тешко долазило.
Бура је настала на уласку у последња три минута, Вилијамс-Гос је лактом у браду погодио Недовића, тренер Ивановић је тражио челенџ, а судије нису промениле одлуку да не досуде ништа и Реал је остао у вођству од 16:13.
Гости ипак нису дозволили да се Звезда потпуно приближи, погађали су из разних позиција и после прве четвртине имали су предност од 25:16.
Очајно су домаћи играчи ушли у другу деоницу, редом су промашивали Петрушев, Холанд и Илић, а на другој страни су ривали били сигурни па је после поена Мусе Реал стекао великих 31:17, већ после два минута игре.
Трачак наде Звезди дали су Кузмић и Недовић, вратио је све Јабуселе тројком, али је поменути тандем црвено-белих поново заблистао и разлика је смањена на седам поена (34:27), а ни минут одмора гостију није зауставио налет домаћих па је разлика умањена после коша Марковића.
Нову буру је изазвала одлука судија да признају поене Јабуселеа после фаула Лазаревића, чак су потом арбитри на кратко прекинули дуел како би упозорили домаћине да се убацивање предмета са трибина не сме поновити.
После три промашаја Петрушев је коначно погодио тројку и смањио на 36:32, а на полувреме се отишло са 38:34 за гостујућу екипу уз солидан ритам црвено-белих који су чак имали шансу и да потпуно анулирају заостатак.
Серијом 8:0 у наставку црвено-бели су преокренули резултат и повели (42:38), што је навело тренера ривала да после свега три минута игре затражи минут одмора после чега су уследили први поени за Реал у трећем кварталу.
Своју бриљантну одбрамбену секвенцу против Тавареса Кузмић је крунисао и поенима у нападу за предност Звезде од пет поена (47:42), али је одмах затим Муса погодио своју прву тројку чиме је умањио вођство домаћих.
Излазак Кузмића је значио и прилику да се Таварес поново истакне у скоку што је и чинио, омогућивши саиграчима лаке поене и преокрет (51:49), због чега је тренер Ивановић морао да затражи минут одмора.
Реалов џин није могао да буде заустављен, гости су повратили предност, а захваљујући поенима Добрића у последњој секунди она није била већа од шест поена (57:51) пред последњи квартал.
Иако је деловало да може да буде другачије, то је био последњи налет домаће екипе, шпански састав је за четири минута стигао до 15 поена вишка (66:51), поново на крилима незаустављивог Тавареса, недуго затим тројком тачку на утакмицу ставио је Џанан Муса, а коначних 79:59 на исти начин донео је Венсан Поарје.
Ток меча сте могли да пратите уз Спутњик.
20:47 10.01.2023
40’ – Ипак 20
Поарје погађа тројку за 79:59, чиме је утакмица и завршена.
20:45 10.01.2023
39’ – Лазаревић спречава 20 разлике
Погодио је лако за 73:57.
20:38 10.01.2023
35’ – Муса ставља тачку
Тројка за 69:51.
20:36 10.01.2023
34’ – И наставља...
Звезда губи 66:51.
20:31 10.01.2023
33’ – Оде Реал...
Таварес погађа за 61:51.
20:30 10.01.2023
32’ – Није добро...
Нема организације напада, а нема ни одбране.
Звезда губи 59:51.
20:26 10.01.2023
30’ – Добрић сачувао Звезду
Поени у последњој секунди, Звезда губи 57:51.
20:25 10.01.2023
30’ – Закуцавање Ханге
Звезда губи 57:49.
20:24 10.01.2023
29’ – Таварес поново
Закуцавање за 55:49.
20:23 10.01.2023
29’ – Холанд опет прави проблеме
Кош и фаул над Мусом.
Звезда губи 53:49.
20:21 10.01.2023
28’ – Таварес прави проблеме
Хвата све лопте, следе лаки поени за Реал.
Звезда губи 51:49.
20:18 10.01.2023
27’ – Петрушев!
Украдена лопта и контранапад за лаке поене!
Звезда води 49:47!
27’ – Таварес погађа
Нерешено, 47:47.
20:17 10.01.2023
26’ – Муса погађа тројку
Смањио је разлику на 47:45.
20:16 10.01.2023
26’ – Сјајни Кузмић!
После низа добрих одбрана и кош за 47:42!
20:14 10.01.2023
25’ – Петрушев!
Тројка за 45:41!
20:13 10.01.2023
25’ – Тројка за Реал
После готово пет минута игре Корнели погађа тројку.
Звезда води 42:41.
20:09 10.01.2023
23’ – Добрић!
Серија 8:0, Звезда води 42:38!
20:08 10.01.2023
23’ – Звезда води!
Петрушев погађа за 40:38!
20:05 10.01.2023
22’ – Недовић за егал!
Изједначење 38:38!