Лајчак из Приштине упозорава на последице по страну која одбије европски предлог од 11 тачака
21:14 25.01.2023 (Освежено: 22:59 25.01.2023)
© Sputnik / Лола ЂорђевићМирослав Лајчак
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Специјални изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак упозорио је у Приштини да ће страна која буде одбила европски предлог бити суочена са смањењем подршке.
Лајчак је, у интервјуу за Кљан ТВ, упитан шта се дешава ако једна страна одбије предлог, рекао да ће тада међународна заједница смањити подршку тој страни, а повећати је другој, преноси Косово онлајн.
„Тада међународна заједница мора да одговори на одговарајући начин и подржаће једну страну више, или ће смањити подршку другој страни“, објаснио је он.
Даље, је рекао да је процес дијалога суштинска мисија међународне заједнице.
„Овај процес је у великој мери у фокусу међународне заједнице. Мисија је од прошлог петка заиста тешка, САД, ЕУ и три земље не би дошле овамо узалуд“, објаснио је Лајчак.
Додао је да ће, када обе стране буду казале да су спремне да прихвате европски предлог, окупити на заједничком састанку.
„Ове разговоре водимо одвојено са странама, али када их окупимо, наравно да очекујемо да прихвате план, потпишу га и наравно и спроведу”, подвукао је Лајчак.
"Предлог има 11 тачака, њиме се не долази до краја приче"
Он је додао да предлог за нормализацију односа између Београда и Приштине, садржи 11 тачака, као и да су све верзије предлога објављене у медијима измишљотина.
"Видео сам неке текстове који су презентовани у медијима, који нису били тачни, измишљени од одређених људи. Било је промена, јер сам после првог излагања предлога посетио и Приштину и Београду. Разговарали смо и тражили коментаре, затим смо покушали да их уградимо у предлог. Врло јасно смо рекли да суштина предлога не може да се мења, јер је суштина сачињена са најбољим разумевањем како доћи до нормализације", навео је Лајчак.
Говорећи о верзији предлога која је пре неколико дана објављена у београдским медијима Лајчак каже да тај текст није исти као онај који је понуђен Београду и Приштини.
"Близу је али није исто, да се не играмо с тим", рекао је Лајчак.
Лајчак је рекао и да је председник Србије Александар Вучић, говорећи о састанцима са европским изасланицима јасно изнео свој став.
"Волео бих да буде лако, заиста је важно да смо на добром путу," рекао је он.
Како је казао, међународни преговарачи не долазе са претњама или ултиматумима, јер је циљ да се постигне нормализација у односима Приштине и Београда.
Додао је да ће Приштина од европског предлога имати само користи, односноа "њиме ништа не губи, а добија много", као и да не могу да се траже гаранције за "пети корак", а да се не учине за "први корак".
"Овим предлогом Косово ништа не губи, а добија много. Први корак за мене је да се фокусирам на први корак споразума, не можете тражити гаранције за корак пети, а да не урадите први корак", рекао је Лајчак.
Према његовим речима, са предлогом се не долази до "краја приче" , већ се наставља пут до "правно обавезујућег споразума".
Како је појаснио, предлог оставља нека питања нерешеним, али садржи решење за многе проблеме.
"Предлог је веома добар, даје много Косову, статусу Косова и односима Косова и Србије, међународном положају Косова, рекао бих максимално могуће у овом тренутку. Ово није крај приче, ово није много важно, прича се наставља оним што је написано. Нећемо завршити са овим вец́ ц́емо наставити до краја", рекао је он.
Лајчак је, између осталог, навео и неке од користи које ће тзв. Косово имати од овог споразума.
"Косово има много да добије у погледу сопственог статуса, квалитета односа са Србијом, регионална сарадња ће бити откључана. Предлог садржи 11 тачака, како је представљено у првој верзији", рекао је он.
Он је подсетио да је у септембру представио тај план и да је онда разговарао са представником привремених институција Аљбином Куртијем којем је предтставио ажурирани план, као и да је прошле недеље била "прва суштинска дискусија у вези са планом", пренео је Танјуг.