Откривена „Изгубљена палата“ сумерских краљева /фото/
18:00 17.02.2023 (Освежено: 18:14 17.02.2023)
© AFP 2023 / ORLANDO SIERRAАрхеолошка алатка на месту ископавања у Копан парку у Хондурасу
© AFP 2023 / ORLANDO SIERRA
Пратите нас
Током теренских радова у Телу у јужном Ираку пронађена је „Изгубљена палата“ краљева древног сумерског града Гирсуа, стара 4.500 година, заједно са више од 200 клинастих плоча.
Палата је пронађена током археолошког пројекта Британског музеја, преноси Тајмс.
Подземни остаци изгубљене палате први пут су уочени фотографисањем дроном прошле године, а у јесен прошле године идентификовани су први зидови палате од блатних опека заједно са клинастим плочама и административним записима за древни град који су однесени у Музеј Ирака у Багдаду.
The world’s oldest bridge Girsu (Modern day Tello, Iraq)
— Zenit Tercüme (@ZenitTercume) January 4, 2023
The bridge at Tello was built in the third millennium BC, making it the oldest bridge still in existence. The Bridge of Girsu was discovered in the 1920s pic.twitter.com/fRqRanY31F
Према званичницима, локација је раније била „опустошена деструктивним ископавањима из 19. века и сукобима у 20. Веку“.
Тим је такође открио Нингирсуов храм „Енину“, за којим су „опседнуто трагале генерације археолога“.
Сматра се да је Гирсу био насељен још 5.300 година пре нове ере и док је његов значај опао током наредних миленијума, остао је у употреби до око 200 година пре нове ере. О храму се знало само по древним натписима откопаним пре око 140 година, пренео је Танјуг.
The “lost palace” of the kings of the ancient Sumerian city of Girsu, a 4,500-yr-old palace, together w/ 200+ cuneiform tablets, has been discovered thru a British Museum project in Iraq. The find shld shed light on one of the 1st civilizations...
— Steven Ashley (@steveashleyplus) February 17, 2023
(Times)🔒https://t.co/8RCTDMxinP
Пројекат „Гирсу“, који води Британски музеј, а финансира Музеј Џеј Пол Гети у Лос Анђелесу, је наследник ирачког програма који финансирају Британци и који је успостављен 2015. године као одговор на уништавање наслеђа у Ираку и Сирији које је починио ДАЕШ (тзв. Исламска држава).