https://sputnikportal.rs/20230220/upozorenje-pedijatara-ne-kljukajte-decu-lekovima-za-snizavanje-temperature-pravite-ozbiljnu-gresku-1151238103.html
Упозорење педијатара: Не кљукајте децу лековима за снижавање температуре, правите озбиљну грешку
Упозорење педијатара: Не кљукајте децу лековима за снижавање температуре, правите озбиљну грешку
Sputnik Србија
Многи родитељи брзо посежу за лековима за снижавање температуре када њихова деца почну да показују знакове грознице, али педијатри упозоравају да то можда није... 20.02.2023, Sputnik Србија
2023-02-20T20:59+0100
2023-02-20T20:59+0100
2023-02-20T20:59+0100
друштво
наука и технологија
медицина
живот
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/05/17/1137620157_0:99:1921:1179_1920x0_80_0_0_6824afca6ed0a7294d402a9a43f1c88f.jpg
Према националном истраживању дечје болнице „Ц.С. Мот“ у САД, сваки трећи родитељ дао би својој деци лек за снижавање температуре кад она ни не достигне 38 степени, а сваки други за температуру између 38 и 38,8 степени.Упозорење педијатараТи лекови могу детету да пруже олакшање, али непотребно давање може да прикрије дијагнозу узрока грознице прикривањем бола и других симптома, упозоравају педијатри.Она додаје:„Можда родитељима није сасвим јасно да грозница сама по себи није проблем, него оно што би могло да је узрокује. Дакле, не мора се покушавати са спуштањем температуре јер је грозница само знак да се нешто друго догађа.“Истраживање је обухватило 1.376 родитеља мале деце старости до 12 година, а подаци су прикупљани између августа и септембра.Осамдесет и четири одсто родитеља поново ће измерити температуру свом детету пре давања друге дозе, али 26 одсто родитеља ће дати другу дозу, чак и ако нема грознице, у покушају да спрече повратак грознице.Чега се плаше родитељиРодитељи се боје да ће им се деца „превише разболети ако им нешто не дају“, рекла је др. Шандани де Зуре, педијатар и портпарол Америчке академије педијатара која није била укључена у истраживање.Након што је температура тачно измерена и потврђено да дете има температуру изнад 38степени, разумно је дати тачну дозу лека за снижавање температуре у складу с дететовом тежином, годинама и упутством за лек, каже Вулфордова.Истраживање је показало да две трећине родитеља у почетку покушавају саалтернативнимметодамаснижавања температуре, попут коришћења хладних облога.„Циљ је да се покуша да се дете осећа пријатно“, каже Вулфордова.Она додаје да деца морају бити у лаганијој одећи у соби која је пријатносвежа, али не и хладна, као и да деца морају да буду добро хидрирана, преноси „Индекс“.Децу не треба кљукати лековимаВулфордова истиче да би родитељи требало да се обрате педијатру ако је дете млађе од три месеца и има повишену температуру. У случају да дете има температуру праћену израженим симптомима, као што су изразита поспаност, бол у врату и отежано дисање, родитељи би требало такође да се јавесвом педијатру, додаје она.Она кажеи да родитељи требада бележе време давања лека, што, према истраживању, чини око 65 одсто родитеља, јер то омогућава да се избегне предозирање. И Де Зуреова и Вулфордова истичу да једном кад температура падне не треба давати нову дозу са идејом да се тиме спречи поновна појава грознице.„У ово доба године превенција је стварно добар приступ и тиме можемо да покушамо да избегнемо што је могуће више тих болести“, каже Вулфордова подсећајући на то да се много може учинити, на пример, прањем руку, правилним коришћењем средстава за дезинфекцију и да „децу не кљукамо лековима за скидање температуре и не шаљемо у школу док су још увек заразна“.
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/05/17/1137620157_108:0:1811:1277_1920x0_80_0_0_df3ef7392470b79f7a4610bf11295720.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
друштво, наука и технологија, медицина
друштво, наука и технологија, медицина
Упозорење педијатара: Не кљукајте децу лековима за снижавање температуре, правите озбиљну грешку
Многи родитељи брзо посежу за лековима за снижавање температуре када њихова деца почну да показују знакове грознице, али педијатри упозоравају да то можда није потребно.
Према националном истраживању дечје болнице „Ц.С. Мот“ у САД, сваки трећи родитељ дао би својој деци лек за снижавање температуре кад она ни не достигне 38 степени, а сваки други за температуру између 38 и 38,8 степени.
Ти лекови могу детету да пруже олакшање, али непотребно давање може да прикрије дијагнозу узрока грознице прикривањем бола и других симптома, упозоравају педијатри.
„Када родитељи примете да би температура њиховог детета могла да буде мало повишена, мислим да понекад постану забринути због саме грознице“, рекла је др Сузан Вулфорд, педијатар у болници „Мот“, која је водила истраживање.
„Можда родитељима није сасвим јасно да грозница сама по себи није проблем, него оно што би могло да је узрокује. Дакле, не мора се покушавати са спуштањем температуре јер је грозница само знак да се нешто друго догађа.“
Истраживање је обухватило 1.376 родитеља мале деце старости до 12 година, а подаци су прикупљани између августа и септембра.
Осамдесет и четири одсто родитеља поново ће измерити температуру свом детету пре давања друге дозе, али 26 одсто родитеља ће дати другу дозу, чак и ако нема грознице, у покушају да спрече повратак грознице.
Родитељи се боје да ће им се деца „превише разболети ако им нешто не дају“, рекла је др. Шандани де Зуре, педијатар и портпарол Америчке академије педијатара која није била укључена у истраживање.
„То једноставно није случај, јер као што знамо, грозница је природна реакција тела на инфекцију.“Лек за снижавање температуре није превентивни лек, истакла је она. „Он лечи симптом“.
Након што је температура тачно измерена и потврђено да дете има температуру изнад 38степени, разумно је дати тачну дозу лека за снижавање температуре у складу с дететовом тежином, годинама и упутством за лек, каже Вулфордова.
Истраживање је показало да две трећине родитеља у почетку покушавају саалтернативнимметодамаснижавања температуре, попут коришћења хладних облога.
„Циљ је да се покуша да се дете осећа пријатно“, каже Вулфордова.
Она додаје да деца морају бити у лаганијој одећи у соби која је пријатносвежа, али не и хладна, као и да деца морају да буду добро хидрирана,
преноси „Индекс“.
Децу не треба кљукати лековима
Вулфордова истиче да би родитељи требало да се обрате педијатру ако је дете млађе од три месеца и има повишену температуру. У случају да дете има температуру праћену израженим симптомима, као што су изразита поспаност, бол у врату и отежано дисање, родитељи би требало такође да се јавесвом педијатру, додаје она.
Она кажеи да родитељи требада бележе време давања лека, што, према истраживању, чини око 65 одсто родитеља, јер то омогућава да се избегне предозирање. И Де Зуреова и Вулфордова истичу да једном кад температура падне не треба давати нову дозу са идејом да се тиме спречи поновна појава грознице.
„У ово доба године превенција је стварно добар приступ и тиме можемо да покушамо да избегнемо што је могуће више тих болести“, каже Вулфордова подсећајући на то да се много може учинити, на пример, прањем руку, правилним коришћењем средстава за дезинфекцију и да „децу не кљукамо лековима за скидање температуре и не шаљемо у школу док су још увек заразна“.