Србија и Велика Британија - Sputnik Србија

Кроз трње до велике победе у Београду – Србија „стотком“ иде на Светско првенство!

Кошаркашка репрезентација Србије пласирала се на Светско првенство које се игра ове године у Индонезији, Јапану и на Филипинима победом у последњем колу квалификација над Великом Британијом у хали „Александар Николић“ у Београду резултатом 101:83.
Србија је морала да оствари победу како би обезбедила себи позицију на Мундобаскету, императив тријумфа се осећао у екипи, било је и успона и падова, а британска екипа је посао чинила много тежим, нарочито преко својих леворуких играча.
Ипак, српски тим је успевао да пронађе права решења у тешким моментима, имао је проблеме са примљеним кошевима у финалним секундама четвртина, што му је као по правилу секло крила, али када се ломило фокус је био на највишем нивоу, упркос трзавицама.
Најбољи појединац у редовима Србије био је Алекса Аврамовић са 20 поена и три асистенције, Лука Митровић је био одличан са 15 поена, Огњен Добрић је уписао један мање уз четири тројке, три је убацио Марко Гудурић (13 поена), а двоцифрени учинак уписао је и Филип Петрушев са 12 поена.
Вреди истаћи да је Душан Ристић био одличан са девет, Марко Јагодић-Куриџа је иамо осам, а опорављени Стефан Јовић шест уз седам асистенција.
© Sputnik / Лола ЂорђевићСрбија и Велика Британија
Србија и Велика Британија - Sputnik Србија, 1920, 27.02.2023
Србија и Велика Британија
У одличном ритму је Србија отворила утакмицу, лопта је добро кружила у нападу, а као резултат тога стигле су тројке – две је убацио Гудурић, али је веома брзо морао на клупу јер је зарадио чак три личне грешке за првих пет минута дуела.
Приближили су се ривали, затим, на пет поена заостатка, али су Митровић и Петрушев били одлични под обручем и вратили су разлику на пристојних седам поена (18:11), али и с обавезом да се боље игра у одбрани.
Одлична сарадња бекова и центара је донела Србији двоцифрену разлику (23:13), али дефанзива није била на нивоу па је два минута пре краја деонице селектор Пешић морао да затражи минут одмора после чега је Ристић убацио тројку за 26:15, а период је окончан са 28:20, тројком Елиса у последњој секунди.
Очајно је српски тим ушао у другу четвртину, вероватно под утиском последње тројке, дозволио је ривалу да трчи и да убаци седам поена у низу за два минута, због чега је селектор одмах прекинуо игру и одржао говор својим играчима јер је тим био без икакве идеје.
Разлог за још један аларм било је приближавање противника на свега два поена (31:29), мучила се српска екипа да дође до обруча, тражила је решења ван рекета и у томе правила себи медвеђу услугу, агонију је коначно тројком прекинуо Петрушев, а после новог приближавања то је учинио и Аврамовић за 37:32.
Незгодни Британци нису одустајали, константно су претили, погађали чудне шутеве, а Србија је некако успела да се одупре налетима, упркос томе што је био и егал (39:39) и да на полувреме оде са предношћу од 46:41, поново са примљеним кошем у последњој секунди четвртине.
И поново је Србија у лошем ритму стартовала четвртину, пет поена је примила у низу, губила је лопште, дозволила је да ривал стигне до егала, али се „пробудио“ Аврамовић и тројком вратио разлику на шест поена, 55:49.
Уследиле су три бриљантне акције српског тима, најпре је Митровић припремио закуцавање Петрушеву, српски центар је потом реализовао асистенцију Раданова, а серију је комплетирао Аврамовић за највећу предност Србије од 63:51, али је уследио четврти прекршај Петрушева.
Поново је запретила Британија, Аврамовић је прекинуо серију убацивши свој 20. поен, двоцифрену предност је вратио Ристић, а на крају деонице Србија је водила са 74:60, што је у том моменту била највећа разлика за цео ток меча.
Чињеница да је Србија, за разлику од прве две четвртине, трећу затворила кошем, дала је крила њеним играчима који су стигли и до 20 поена предности после тројке Добрића (82:62), чиме су практично решили питање победника и на крају су серијом тројки уписали убедљив тријумф резултатом 101:83 и обезбедили пласман на Светско кошаркашко првенство које је на програму од 25. августа до 10. септембра.
Ток меча сте могли да пратите уз Спутњик.
21:46 27.02.2023
40' – Крај!
Велика победа Србије за пласман на Светско првенство!
21:44 27.02.2023
40' – Стотка!
Србија води 101:81 после нове тројке Добрића!
21:43 27.02.2023
39' – Добрић!
Тројка за 98:81!
21:41 27.02.2023
38' – Митровић!
Сјајан окрет и погодак за 95:79.
21:34 27.02.2023
36' – Гудурић!
Тројка за 91:69!
21:30 27.02.2023
34' – Куриџа!
Још једна тројка, Србија води 88:67!
21:29 27.02.2023
33' – Каква тројка!
Куриџа враћа на 85:65!
21:27 27.02.2023
32' – Добрић!
Србија води 82:62!
21:25 27.02.2023
31' – Добрић!
Тројка за 77:60!
21:22 27.02.2023
30' – Коначно!
Србија није примила кош у последњој секунди, пред финални квартал води са 74:60, кошем Ристића за највећу предност.
21:21 27.02.2023
30' – Ристић добар
Враћа двоцифрену разлику на 70:60.
21:18 27.02.2023
28' – Митровић сигуран
Два пенала за 67:55.
21:15 27.02.2023
27' – Аврамовић!
Прекида серију ривала, Србија води 65:55.
21:14 27.02.2023
27' – Проблем!
Четврти прекршај за Петрушева.
21:13 27.02.2023
26' – Три сјајне акције!
Србија је одиграла бриљантне три акције, погађали су Петрушев и Аврамовић за највећу предност од 63:51!
21:08 27.02.2023
24' – Аврамовић!
Тројка за 55:49.
21:06 27.02.2023
23' – И опет тројка!
Невероватно, Британци се враћају на 50:49.
23' – Одлично!
После два конфузна напада успели су српски играчи да се снађу и поврате предност од 50:46.
21:02 27.02.2023
22' – И опет хаос!
Пет поена у низу за госте, нерешено је 46:46!
20:46 27.02.2023
20' – Опет у последњој секунди!
Није деловало као добро, али је на крају српски тим на полувреме отишао са предношћу од 46:41.
И опет је Србија примила кош у последњој секунди!